564 Shares 6428 views

Czy uważasz, że masz małą hemoglobinę? Objawy powiedzą na pewno

Poziom hemoglobiny jest jednym z najważniejszych wskaźników stanu zdrowia ludzkiego. Hemoglobina jest jednym z białek złożonych zawartych w strukturze krwinek czerwonych, które nazywa się erytrocytami. Jego główną funkcją jest przenoszenie tlenu do tkanek i narządów człowieka. Brak hemoglobiny nazywa się również niedokrwistością. Ta choroba pociąga za sobą wiele nieprzyjemnych objawów i chorób.

Objawy niskiej hemoglobiny

Co to jest mała hemoglobina? Objawy takie jak osłabienie, złe samopoczucie i zawroty głowy mówią ci najlepiej. Trudno jest samodzielnie zdiagnozować jego obniżony poziom, a niektóre z objawów często znajdują się w innych chorobach. Niska hemoglobina, której objawy manifestują się z powodu braku tlenu w organizmie, często prowadzi do bladości i suchej skóry. Istnieją również objawy takie jak: duszność podczas wysiłku fizycznego, kołatanie serca, szum w uszach, ból głowy, bezsenność i kruche paznokcie.

Objawy niskiej hemoglobiny

Aby wiedzieć, że poziom hemoglobiny w organizmie jest niski, możesz wykonać następujące objawy: częste przeziębienie, zimne dłonie i stopy. Zawroty głowy, bóle głowy rano, blada błona śluzowa jamy ustnej, zmęczenie, "dżem" w narożach jamy ustnej, spojówka powiek, sucha, krakingowa skóra – wszystkie to oznaki tej samej choroby – anemia. Ponadto, jeśli niska hemoglobina, objawy wskazują na zaburzenia smaku: preferencje zapachu benzyny i farby, które zwykle nie są spodobane przez innych ludzi, smak kredy, lodu i papieru. Te objawy nie pojawiają się we wszystkich przypadkach choroby, chociaż są one dość powszechne.

Odżywianie z niską hemoglobiną

Jeśli masz małą hemoglobinę (objawy wyraźnie wskazują na chorobę), to potrzebujesz żelaza, ponieważ jest głównym źródłem hemoglobiny dla ludzkiego ciała. Potrzeba żelaza wynosi około 20 mg. Ta kwota dla kobiet w ciąży jest nieznacznie wyższa – około 25-30 mg.

Spośród wszystkich produktów, które promują hemoglobinę we krwi, a zatem zawierają żelazo w składzie, pierwsze miejsce należy do mięsa. Dzięki temu produktowi w ludzkim organizmie otrzymuje się około 22% żelaza. Większość z nich zawarta jest w wołowinie, jednak wieprzowina i cielęcina mają wskaźniki nieznacznie gorsze. Wiele żelaza zawiera wątrobę i spożywa ryby, absorbujemy do 11% żelaza.

Łącznie z jabłkami, granatami i marchewką w diecie nie powinniśmy zapominać, że nasze ciało pochłania wszystkie przydatne substancje, z wyjątkiem żelaza, zawartego w tych produktach. Pomóż organizmowi strawić to może witaminę C, która w wystarczającej ilości zawiera warzywa. Przy pomocy witaminy C, żelazo zawarte w produktach mięsnych jest bardziej aktywne. Dlatego zaleca się jeść mięsa z warzywami.

Żelazo i miedź, które nie odgrywają najmniejszej roli w procesach hematopoezy, są bogate w rośliny strączkowe i ziarna. Nie wolno jednak zapominać, że te kultury zawierają również związki fosforu, które kolidują z aktywną asymilacją żelaza przez organizm. Uprawa, siekanie i moczenie tych produktów pozwala na zmniejszenie zawartości związków fosforu w nich.

Aby podwoić ilość trawionego żelaza, należy pić świeży sok pomarańczowy po spożyciu, bogatym w niezbędny składnik żywności.

Wiele przydatnych mikroelementów, które pomagają zwiększyć poziom hemoglobiny, zawiera miód, mianowicie – ciemny miod. W końcu ten produkt zawiera dużo fruktozy, która promuje asymilację żelaza.

Herbata i kawa najlepiej wyklucza się z diety z niedoborem hemoglobiny. Napoje te zawierają w składzie garbnik, który blokuje wchłanianie żelaza przez organizm. Zaleca się wymianę świeżych soków i kompotów z suszonych owoców.

Do gotowania, z niedokrwistością, lepiej jest używać naczyń żeliwnych. Zdaniem ekspertów, 20 minut gotowania i gotowania sosu w takich naczyniach, zwiększa ilość żelaza 9-10 razy.