514 Shares 3877 views

"Srebrna Herba", Chukovsky: opowieść o tym, jak się przeciwstawić okolicznościom

Lekcje, szkoła, gimnazjum – wszystko to przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Kornei Iwanowicz Chukowski w piątej klasie przetrwał ostre, niegrzeczne, nieuczciwe odrzucenie ze studiów, ponieważ był praczkiem. Wciąż miał nadzieję, że pozostanie uczniakiem, ale przed wszystkimi kolegami z klasy jego srebrny herb został zerwany z czapki. Chłopiec był upokorzony aż do ekstremum, ponieważ był biedny. Książka "Srebrna herb" uczy nas, abyśmy nie poddawali się w żadnych okolicznościach i zawsze czują się jak ktoś, a nie niewolnik.

Wspomnienie dzieciństwa

Będąc już mądrym, pisarz wrócił do swoich wspomnień. Chciał, aby czytelnicy wiedzieli i kochali swoją dumną matkę, przyjaciela Timosh, nauczyciela historii Ivan Mitrofanovich, nazywanego Finti-Monti, i nienawidził dyrektora gimnazjum Burgmeistera i jego sychotów. Opis tych osób opowiada historię "Srebrnego herbu". Chukowski napisał o nich 26 rozdziałów z epilogiem.

Szkoły gimnazjalne istniały tylko dla elit

Na lekcji Bożego prawa, nasz młody bohater i jego sąsiad bardzo się nudzili. Przyszli z niewinną zabawą – liczyli się z księdzem, ile razy chciał powiedzieć swoje słowa – pasożyty "tak – tak – tak" podczas lekcji. To się stało. A sąsiad wyglądał jak pokutny grzesznik, a Kolya szczerze mówił, co robi. To spowodowało złość ojca Melentiusa. Kolya został wezwany do dyrektora gimnazjum, Burgmeister. Był już jeden cierpliwy, który pochował jego pamiętnik w złych ocenach. Ale został znaleziony pamiętnik, a teraz reżyser długo i żmudnie groził "zbrodniarzowi". A potem Burgmeister zaczął się od Koliya. Przypomniał sobie trąd, który miał miejsce dwa lata temu, a co najważniejsze, oskarżył go, że to on nauczył się kopać dziennik. To bezwstydne kłamstwo, ale reżyser był nieubłagany. Powiedział, że Kolya została wydalona z gimnazjum. Kolya z przerażenia zdał sobie sprawę, że zostanie zabrany i ma okazję zostać wykształconym człowiekiem i srebrnym herbem. Chukovsky opowiada o wszystkich bólach chłopca, który nie mógł zrozumieć, dlaczego został oskarżony o to, czego nie zrobił, i jak opowiadałby wszystko o domu matce.

Mama i przyjaciele

Cały dramat polegał na tym, że piękna, śmiała, dumna matka męża miała sen, że jej syn otrzyma wykształcenie. Nigdy nie angażuje się w brudną robotę, która zabiera całą siłę i zdolność myślenia od osoby. Studiując tylko w gimnazjum, a potem na uczelni pozwolili żebrakowi chłopakowi wejść w świat wolnych ludzi. Symbolem tego była czapka i srebrna herbatka uczennica. Chukovsky opowiada, jak Kolya cierpiała od trzech dni i nie mogła zdecydować się na zdenerwowanie swojej matki, którą mocno i zdecydowanie kochał. Przyjaciele wymyśliły różne plany, aby pomóc mu wrócić do szkoły, ale to było niemożliwe. Wraz z Kolire z gimnazjum został zwolniony Ivan Mitrofanovich, ulubiony nauczyciel historii. To właśnie on, który późno w nocy, wyjaśnił dziecku, że jego wina polegała tylko na tym, że jego matka nie miała restauracji, sklepu spożywczego czy fabryki, ale tylko niestrudzonych, zniszczonych dłoni, które w nocy wymazały czyjąś brudną bieliznę. Bogaci zdecydowanie zdecydowali się trzymać wszystkich w ciemnościach tak, że nie mógł myśleć, jak świat niesprawiedliwie zorganizował, zjednoczył i niszczył istniejące zlecenia. Cała ta Kolya, płacząc i mówiła matce, ale obiecała, że nie zrezygnuje z nauki, ale przejdzie sam program gimnazjum, pracując i pomagając mojej matce.

Lomonosow nie powodzi

Kolya zaczęła działać. Najpierw na dachu – zeskrobywał plamę rdzy i zeszłoroczną farbę za pomocą łopatki, a następnie malarzy. Kiedy nadeszła zimna, pracowała ze swoją starszą siostrą Marusya jako opiekunem. Dzięki zarobionych pieniędzy pozwolili Mama opuścić mycie i zacząć haftować. Mama była prawdziwym artystą haftu. Jej praca stopniowo nauczyła się całego miasta i miała wiele ciekawych rozkazów. Kolya uczyła się nie tylko gramatyki szkolnej, ale także samouczka języka angielskiego. Teraz w scenariuszu mógł przeczytać Dickensa, Szekspira, Waltera Scotta, Edgara Allana Poe'a. Oto zarówno dramatyczne, jak i liryczne wydarzenia, które pojawiły się w historii "Srebrnej broni". Chukovsky później powie ci, jak trudno było, aby syn spryskiwacza podjął egzaminy na zewnątrz gimnazjum i uzyskał certyfikat. Ale po raz trzeci Nicholas otrzymał to.

To zakończyło się dzieciństwem

Kolya kupiła drugą czapkę studenta na flecie. Mama, czarownicza i piękna, nie wychodziła wcześniej z dziedzińca, a teraz zaczęła chodzić wszędzie z synem i dumnie powiedziała: "Mój syn jest uczniem". Wkrótce w rozmowach pojawiło się zdanie, które jeszcze bardziej spodobało się: "Mój syn jest teraz pisarzem".

Jest to krótka, ale zabawna opowieść o honorze i godności osoby, która znajduje się w trudnych, pozornie zdesperowanych okolicznościach. Opowieść o kłopotach i zwycięstwach nastolatka jest "Srebrną Herbą". Chukovsky krótko opowiadał o swoim dzieciństwie w jasnym, wyraźnym języku iz wielkim humorem.