417 Shares 2014 views

Cactus Cereus Peruvian: opieka, zdjęcie

Cereus odnosi się do najbardziej rozległego rodzaju kaktusów, łączących około pięćdziesiąt gatunków i wielu odmian. W naturalnych warunkach Cereus jest olbrzymim kaktusem o wysokości do dwudziestu metrów. Ponadto rośliny te są długotrwałe. Ich ojczyzną jest obszar Ameryki Południowej i Środkowej, a także Indii Zachodnich.

Główny pień tych roślin staje się w końcu nudny, a boczne pędy mają dobrze określone duże żebra. Oprócz Cereus w kształcie słupka, miłośnicy tych dziwnych kwiatów docenią ich potwora formy, które są dużo splątanych, skondensowanych pędy, z przerostami w kształcie szyszek.

Peruwiański Cereus

To najczęstsze gatunki w rodzinie. W warunkach naturalnych wzrasta do siedmiu metrów wysokości. Pnia osiąga objętość 90 cm, a następnie zaczyna obficie oddziaływać. Gałązki są z reguły od 10 do 12, o średnicy do 30 cm, pokryte są niebieską powłoką. Areoles młodej rośliny składa się z niewielkiej liczby kolumn centymetrycznych, które są dość rzadkie: w przypadku nowego wzrostu, kaktus jest praktycznie nie-wolny. Stare pędy mają znacznie więcej cierni. Duże nocne białe kwiaty sięgają 15 cm.

Cereus Peruvian ma długą cylindryczną łodygę. Czas trwania roślinności do trzystu lat. Jako ogród ozdobny i roślina doniczkowa Cereus Peruwiański jest szeroko rozpowszechniony w wielu krajach świata. Fani tego gatunku doceniają to soczyste owoce o delikatnym, delikatnym aromacie. Są wykorzystywane jako mocny i niezawodny zapas. W kulturze wewnętrznej najczęstszym kaktusem jest peruwiański car o potwornej lub skalnej formie. Będziemy dalej mówić o tym.

Cereus Peruvian (potworna forma)

Po pierwsze, spójrzmy, jaka jest potworna forma. Jest to złożona mutacja na poziomie genu, dzięki której roślina znajduje liczne i chaotyczne punkty wzrostu. Dokładne przyczyny tego zjawiska są nieznane. Sztuczna mutacja jest niemożliwa.

Kaktus potworny Cereus Peruvian, którego zdjęcie widać w artykule, bezpretensjonalny i szybko rozwijający się. Tworzy dziwaczne, a czasami mało prawdopodobne wzrosty przerostów, fragmenty żeber i tuberkusów. Formy potworów reprodukują tylko wegetatywnie. Hodowla, wyhodowana z tego rodzaju ziaren, może dać osobom o całkowicie normalnym rozwoju.

Jednak w życiu takie rośliny mogą się zmutować. Tak więc, na roślinie tego formularza rośnie normalna pęd, doskonale rozwija się zgodnie z gatunkiem. Ale z upływem czasu może znów potępiać potworność. Ciekawe, że prawie niemożliwe jest przewidzenie mutacji.

Monstrualny Cereus Peruwiański, którego zdjęcie często można znaleźć w wydaniach dotyczących kwiaciarstwa, – roślina jest wyjątkowa. Niemożliwe jest spełnienie dwóch zupełnie identycznych próbek. Jej chaotyczna forma wzrostu prowadzi do ciągłych zmian. Z czasem kontury fabryki są bardzo zróżnicowane. Bardzo interesujące jest obserwowanie tego procesu. Ponadto, możesz uczestniczyć w tworzeniu krzaka. W tym celu doświadczeni hodowcy kwiatów zacierają się.

Cereus Peruvian: opieka domowa

Ten kaktus jest uważany za roślinę bezpretensjonalną. Nie jest zbyt wybredny na glebę, nie musi dokładnie obserwować reżimu i oświetlenia. Dzięki niezwykłej wytrzymałości, potworny Cereus Peruwiański jest często używany jako podkładek do bardziej kapryśnych i przetargowych odmian kaktusów. Wykorzystując szczepienia hodowcy zdołali wydobyć wiele niezwykłych odmian.

Gleba

Powiedzieliśmy już, że peruwiański tsereus jest niepodległą fabryką. Jednakże należy przestrzegać najbardziej podstawowych zasad jego dbania. Tak, gleby dla rośliny lepiej wybrać neutralne lub kwaśne, ale w każdym razie alkaliczne. Mieszanina powinna zawierać cegłę i piasek. Cereus nie potrzebuje bogatej gleby o wysokiej zawartości próchnicy.

Oświetlenie

Cereus Peruwiański, dbanie o to, co w domu zakłada jasne, dobre oświetlenie przez cały rok, w warunkach naturalnych także preferuje słoneczne miejsca. Pożądane jest zorganizowanie zakładu na progu południowo-wschodnim lub południowym. Cereus bardzo lubi światło słoneczne, w tym bezpośrednie światło słoneczne, ale latem, a nawet wiosną istnieje niebezpieczeństwo oparzeń. Aby zaoszczędzić roślinę, po zimie należy przyzwyczaić się do słońca w dozowanym, stopniowym tempie.

Temperatura

W zimie temperatura jest uważana za optymalną dla instalacji od +8 do +12 ° C. W ciepłym sezonie Cereus toleruje dość wysokie temperatury, a także ich różnice. Latem kaktus poczuje się świetnie na otwartej werandzie lub na balkonie.

Podlewanie

Ci fani kwiatu, którzy uważają, że kaktus praktycznie nie potrzebują wody są mylone. Podlewanie roślin jest obowiązkowe, choć wiosną i latem jest umiarkowane (po wyschnięciu górnej warstwy gruntu). Jesienią jest cięte, a zimą zredukowane do minimum. Nadmiar wilgoci dla tych roślin jest szkodliwy, szybko osłabiają i zaczynają bolać. Woda do nawadniania powinna być utrzymywana i rozgrzewana. W upale należy spryskać kaktus ciepłą, czystą wodą.

Najlepsze ubieranie

W związku z intensywnym wzrostem, peruwiański tsereus musi być karmiony. Lepiej jest prowadzić ją w okresie od maja do lipca. Odpowiednie są nawozy płynne. Nawiasem mówiąc, wielu plantatorów używa wody wzbogaconej mikroelementami.

Okres odpoczynku

W zimie kaktus powinien być zaopatrzony w ciepłe i jasne miejsce. Nie stale zmieniać kwiatu na światło słoneczne. W okresie odpoczynku cereus nie jest karmiony i rzadko podlewa.

Przeszczep

Cereus Peruwiański może być przeszczepiony przez trzy do czterech lat. Sygnałem do przeszczepu będą korzeni, które wyłoniły się z otworów w garnku lub przestały wzrostu. Pamiętaj, że przed sadzeniem roślina nie jest podlewana.

Pot dla przeszczepu potrzebuje trochę więcej niż poprzedni (około 2 cm średnicy). Jest pożądane, że ma szeroką podstawę, ponieważ cereus rośnie aktywnie, a z biegiem czasu może obrócić garnczek pod własnym ciężarem.

Reprodukcja

W warunkach naturalnych chereus mnoży nasiona. Od czasu do czasu części, które oderwały się od trzonu łodygi. W domu potworne formy rozprzestrzeniają się jedynie na sadzonki (wegetatywnie). Sadzonki są sadzonkami, wycina się przez kilka dni.

Lepiej jest to robić wiosną lub wczesnym latem. Przygotowane sadzonki sadzi się w małym naczyniu i lekko nawilżają. Po trzech tygodniach sadzonki będą korzeniowe. Potem młode kaktusy powinny być przeszczepione do stałego miejsca i podlewane w zwykły sposób.

W warunkach pokojowych tsereus może być rozmnażany przez nasiona. Powinny być gotowane od drugiej połowy wiosny. Glebę w pojemniku z nasionami należy zawsze umiarkowanie wilgotne. Przed pojawieniem się pierwszych pędów, garnek można pozostawić w cieniu, a następnie przenieść się do oświetlonego miejsca. Temperatura komfortu nie powinna przekraczać + 18 ° C. W młodych roślinach pojawiają się prickles po czterech tygodniach. Zaraz po tym kaktusy mogą być posadzone.

Szkodniki i choroby

Opisane rośliny rzadko podlegają zasadom opieki. Aby zapobiec chorobom, są one traktowane pestycydami. Aby wykryć początek choroby, należy regularnie sprawdzać dolną część łodyg i fałd. Plamki pojawiające się na kaktusie, mówią o niewłaściwym nawadnianiu lub szkodniku. Wymieńmy najczęściej z nich:

  1. Proszek kulowy. Kiedy są ranne, białe rośliny pojawiają się na roślinie z puszystą powierzchnią.
  2. Spider mite. Zostawia na kaktusach małe czerwone kropki i najlepsze pajęczyny, a w końcu łodyga pokryta jest martwymi, żółtymi plamami.
  3. Tarcze i falshnish. Te szkodniki są widoczne gołym okiem – małe, okrągłe lub owalne chrząszcze, sok z rośliny do picia.

Aby je zwalczać, opryskiwanie rośliny środkami owadobójczymi jest wymagane.

Rot jest poważną chorobą grzybową. Pokazane jest przez brązowe plamy na łodydze, miękkie i często przygnębione. Kiedy choroba dotyka małych obszarów, plamy są cięte na żywą tkankę i rana jest dezinfekowana. W tym celu można używać alkoholu. Ponadto konieczne jest zmniejszenie podlewania.