269 Shares 8364 views

magistrala systemowa

Magistrala systemowa jest przeznaczony do realizacji procesor komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi w komputerze za pomocą specjalnych urządzeń sterujących – Adaptery lub kontrolerów. Wszystkie najnowsze podłączony do magistrali systemowej za pomocą standardowych złączy. Opony mogą być podzielone na trzy kategorie w zależności od ich funkcji: Adres, danych i kontroli, które różnią się długość słowa, czyli ilość danych przepływających przez nich. Typ urządzenia jest w dużej mierze zależy od szybkości komputera.

Magistrala systemowa może pracować w następujących podstawowych norm: MCA, ISA, EISA, VESA, PCI. Przez długi czas magistrala ISA jest uważana za pewną standardem w dziedzinie komputerów osobistych. Został on opracowany w oparciu o osiem-bitowej magistrali systemowej IBM PC XT i IBM PC. Został on przewidziany ośmiu linii przerwań na współpracę z urządzeniami zewnętrznymi, a także czterech linii dostępu do pamięci bezpośrednio.

Magistrala systemowa praca i mikroprocesor realizowane na częstotliwości 4,77 MHz. Prędkość transmisji danych może być około 4,5 MB na sekundę. W następnej generacji komputerów zostało wykorzystane szesnastkowy autobus, który jest ze względu na 24 linii adresowych dopuszczonych do przeprowadzenia bezpośredniego odwołania do pamięci RAM, a jego rozmiar wynosi 16 MB.

W tym autobusowego sprzętu szesnastu przerwań był używany zamiast ośmiu, natomiast liczba kanałów bezpośredniego dostępu do informacji już zawierał osiem zamiast czterech. Teraz autobus działa asynchronicznie do mikroprocesora przy częstotliwości 6 MHz, a to doprowadziło do zwiększenia szybkości transmisji do 16 MB na sekundę. Teraz była oferowana możliwość pracy z urządzeniami o niskiej prędkości, ale nie może zapewnić sprawne funkcjonowanie nowoczesnych urządzeń. Wpływa za wynalezienie nowych typów magistrali systemowej.

W 1987 roku został opracowany z magistrali systemowej ISA, który stał się pierwszym wysokiej wydajności. Różnił się tym, że jego prędkość wynosi 10 MHz, a sam autobus się 32-bitowy, który zwiększał szybkość transmisji do 20 MB na sekundę. Jednak ze względu na niezgodność między oponą nie było możliwe użycie kontroler magistrali ISA, z powodu których architektura nie znajduje szerokie zastosowanie.

Magistrala systemowa EISA został opracowany w 1989 roku, stało się rozszerzona wersja ISA. To pozwala na wstawianie złącza nie tylko własnych kontrolerów, ale także tych z ISA. To działa przy częstotliwości 8-10 MHz, a jego pojemność wynosi 32, co umożliwia bezpośrednią do 4 GB, uzyskując informacje o szybkości wartości waluty 33 Mb na sekundę. Wadą tej magistrali jest niski kurs wymiany informacji w przetwarzaniu grafiki, obrazy i stosunkowo wysokie ceny kontrolerów.

Magistrala PCI został zaprojektowany dla nowego procesora Pentium, ale może być również używany na innych platformach. To pozwala na podłączenie do siebie do dziesięciu różnych urządzeniach. Magistrala ta jest wykorzystywana , że transfer danych 32 i 64, a prędkość transmisji wynosiła więc 132 i 264 MB na sekundę.

Teraz tablice systemowe są podłączone do innych urządzeń za pośrednictwem magistrali AGP, która pozwala na używanie karty graficznej do pamięci RAM komputera. Była w stanie poradzić sobie z nowoczesnej grafiki, które powinny poruszać monitor z dużą prędkością, co jest trudne w obsłudze PCI. Przy użyciu PCI wywierana nieodpowiednie zwiększyć pamięć o filmie ze względu na ograniczoną przepustowość prędkości i autobusowego. Częstotliwość magistrali systemowej AGP pozwala na wymianę informacji między pamięci systemowej i pamięci wideo bezpośrednio, którego nie można osiągnąć przy użyciu innych standardów dla tych urządzeń.