558 Shares 2566 views

Menarche: co to jest?

W wieku 11 (9) 14 (15) lat u dziewcząt są pierwsze oznaki dojrzewania, które służą jako sygnały o zbliżającej się wystąpieniem pierwszej miesiączki. Funkcje te obejmują:

  • gwałtowny skok wzrostu, a niektóre również w masie;
  • Rozwój gruczołach sutkowych;
  • pachy i wzrost włosów łonowych;
  • możliwe pogorszenie skóry, pojawienie się wyprysków i trądziku.

Kulminacją tych wszystkich zmian jest menarche – pierwszy miesiąc. Menarche – linia między dzieciństwa i dojrzewania, zaczął się nowy etap w życiu dziewczyny. Ona staje się kobietą.

Menarche – pierwsza miesiączka

W różnych kulturach na to wydarzenie są traktowane inaczej. Na przykład, w krajach muzułmańskich menarche obchodzony jest z całą rodziną. Małe dziewczynki z bardzo młodym wieku wiedzieć co menarche, jest to bardzo ważny dzień w ich życiu, i czekają na ten wielki dzień. W kulturze Wschodniej dla każdej dziewczynki z pierwszeństwem dzieciństwa szczęśliwego małżeństwa, narodzin dzieci, usługi dla męża. W cywilizacji zachodniej nie jest akceptowany, żeby go reklamować. Jednak niepożądane w drugą skrajność, kiedy dziewczyna nie wie nic o pierwszej miesiączce wiedzieć – co jest całkowicie normalne i zdarza wszystkich kobiet. Czasami brak informacji o tym ważnym aspekcie może prowadzić do niepożądanych skutków: Dziewczyna, znajdując w bieliźnie krwi przerażony, myśląc, że to coś złego, ale aby dzielić z dorosłymi ona nie pozwala nieśmiałość. Dlatego lekarze i psychologowie doradzają matek gdzieś na 9 lat w przystępnym językiem opowiedzieć córce o fizjologicznych cech kobiecego ciała, że w niedalekiej przyszłości stanie się z nią, od pierwszej miesiączki – jest to początek nowego etapu w życiu, jak czuć się i przygotować. Jest to również ważne, ponieważ dziewczęta na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką mogą doświadczać nawracających bólów brzucha, bardziej obfite leucorrhea (wydzielina z narządów płciowych), pojawienie się trądziku. Niemniej jednak, wraz z początkiem pierwszej miesiączki rozwoju seksualnego dziewczyny nie kończy: potrzeba lat, aby stać się pełną kobietę i był w stanie rodzić dzieci bez problemów.

miesiączka

Początkowo przez wiele dziewcząt długość cyklu miesiączkowego wynosi 28-30 dni, a miesiączka (dni miesiączki) przeważnie trwa od 3 do 5 dni. Jednak tylko 50% dziewcząt natychmiast ustawić normalny cykl, w innych jest to znormalizowana w ciągu kilku miesięcy, a nawet lat po pierwszej miesiączce. Co to jest? Patologia? Najprawdopodobniej – nie, chociaż mogą być wyjątki. Oczywiście, jeśli to nadal po roku, powinno to być powodem do niepokoju, a rodzice muszą udać się do lekarza. Skąpe lub odwrotnie, zbyt ciężkie miesiączki są również powodem, dla którego badanie lekarskie. Jak wspomniano powyżej, w czasie wystąpienia menarche – odcinek od lat 9 do 15, w związku z tym wcześniej, lub odwrotnie, późne menarche są alarm. Nie bój się wycieczki do ginekologa. Być może dziewczyna nie ma problemów, ale dla jej własnego dobra, trzeba ustalić prawdziwą przyczynę przedwczesnego lub pod koniec miesiączki.