502 Shares 6053 views

Gorączka o niejasnym pochodzeniu i inne "bezsensowne" choroby

Dzisiaj w praktyce medycznej jest stosunkowo duża liczba pacjentów, u których zdiagnozowano "stan subfebrilu nieznanego pochodzenia". Pacjenci ci są niestety zmuszeni przez wiele lat do odwiedzin różnych specjalistów, pozostając bez dokładnej i prawidłowej diagnozy. Często takie pacjenci nie są w pełni badani, ale od razu kierowani do neurologa, który w niektórych przypadkach ustala hipertermia centralnej genezy.

Dzisiaj w medycynie subfebrile nazywa się gorączką przez ponad trzy tygodnie nie wyższą niż 37,9 ° C. Trudno jest dowiedzieć się przyczyny choroby.

Wzrost temperatury powyżej 38,3 ° C i utrzymujący go przez ponad trzy tygodnie w przypadku braku diagnozy przyczyny po tygodniu intensywnego poszukiwania charakteryzuje się gorączką niejasnej genezy.

Ten stan może towarzyszyć każdemu zakażeniu. Jednak trudności w diagnozowaniu często pojawiają się sporadycznie, nietypowe dla terenu lub nietypowych chorób występujących nietypowo. Wiele uwagi poświęca się anamniezie, w tym epidemiologicznej.

Gorączka nieznanego pochodzenia może towarzyszyć ropnie w jamie brzusznej (śródotrzewnowej, podskórnej, miednicy). Ich prawdopodobieństwo wzrasta wraz z wystąpieniem zabiegu chirurgicznego, urazu, manipulacji laparoskopowych lub ginekologicznych w anamniezie.

Gorączka niejasnej genezy często pojawia się w wyniku klęski gruźlicy. Złożoność diagnostyczna jest charakterystyczna dla postaci pozaponowej z ujemnymi próbkami. Bardzo ważne jest badanie węzłów chłonnych, biopsji.

Gorączka szpitalna o nieznanym pochodzeniu często powoduje infekcje szpitalne (staphylococcus, Pseudomonas aeruginosa). Dlatego przy diagnozowaniu należy wziąć pod uwagę strukturę infekcji szpitalnych w odrębnej instytucji.

Przeciw AIDS, gorączka rozwijająca się w 80% jest spowodowana towarzyszącą infekcją, w 20% wiąże się z chłoniakami. Wraz z rozwojem patologii wywoływanej przez wirus opryszczki, Epstein-Barr, trudności z rozpoznaniem CMV występują u pacjentów w podeszłym wieku.

Niepłodność nieznanego pochodzenia.

Ta diagnoza jest przeprowadzona, jeśli po dokładnym zbadaniu kobiet i mężczyzn przyczyna nie została zidentyfikowana. Stosowana jest metoda wyjątku.

Diagnozę przeprowadza się dla kobiet pod warunkiem, że:

– normalne tło hormonalne;

– regularne owulacja, co potwierdzają funkcjonalne testy diagnostyczne;

– swobodna przepuszczalność przewodów jajowodu ;

– Brak patologii macicy;

– niezidentyfikowana endometrioza;

– pozytywny test po zakończeniu badania;

– Brak ciał antyspermalnych w surowicy krwi.

Należy zauważyć, że diagnoza nie może być wykonana bez laparoskopii diagnostycznej. Wynika to z faktu, że indywidualne przyczyny niepłodności (np. Endometrioza) są wykrywane jedynie w trakcie tego badania.

Człowiek jest zdiagnozowany z prawidłowym spermogramem, ujemny test MAP (badanie obecności ciał antyspermowych), pod warunkiem że jest to wystarczająco często stosunki płciowe (szczególnie w okresie owulacji) oraz próby małżonków co najmniej rok.

Pacjenci z rozpoznaną niepłodnością nieznanego pochodzenia są podzieleni na dwie grupy.

Pierwsze powinny obejmować osoby, które nie mają problemów z płodnością.

Druga grupa obejmuje pacjentów, którzy mają obiektywną przyczynę choroby. Jednak nawet przy zastosowaniu nowoczesnych środków diagnostycznych nie można zidentyfikować ani nie jest znany specjalistom. W wielu przypadkach ta diagnoza wskazuje na niedoskonałość możliwości badawczych współczesnej medycyny.