177 Shares 1862 views

Andrey Zvyagintsev to unikatowy reżyser z Rosji, który osiągnął uznanie w Europie i Stanach Zjednoczonych

A. Zvyagintsev jest reżyserem, który w swojej 17-letniej karierze zdobył nie tylko prestiżowe nagrody festiwali filmowych w Cannes i Wenecji, ale także Złoty Glob. Filmowiec jest znany ze swojej skandalnej polemiki z rządem Federacji Rosyjskiej nad cenzurą w sztuce. Jakie inne interesujące chwile można wyróżnić w biografii reżysera? I jaki nowy projekt Zvyagintseva zostanie wydany w najbliższej przyszłości na dużych ekranach?

Krótka biografia

W lutym 1964 w odległym Nowosybirsku w rodzinie zwykłego policjanta i nauczyciela narodził się skandalicznie słynny filmowiec Andrei Zvyagintsev. Reżyser rozpoczął swoją karierę w 1984 roku w miejscowym Teatrze Młodzieży, gdzie został zaproszony do służby po ukończeniu szkoły teatru nowosybirskiego.

Wtedy Zvyagintsev służył trzy lata w Armii Sowieckiej, przeniósł się do Moskwy i został studentem działu wydziału GITIS. Niestety, kariera aktorska Andrei nigdy się nie rozwinęła. Po pierwsze, nie lubił materiału, który był podstawą dramatu produkcji teatralnych i filmowych. Po drugie, lata 90. Dla samych aktorów był to trudny okres – prawie żadna praca.

Do 2000 roku. Dyrektor przerywał filmowanie reklam. 10 lat twórczego spokoju spowodowało, że w 2003 r. Pojawiły się na debiutanckim filmie Andrei Zvyagintsev "Return", który przyniósł twórcy pierwsze nagrody i uznanie krytyków.

A. Zvyagintsev (reżyser): filmy. "Powrót"

"Powrót" to dramatyczny film w okolicach Sankt Petersburga w 2003 roku. Tylko 400 tysięcy dolarów wydawano na produkcję malarstwa. W świecie kasowym dramat "Powrót" zgromadził ponad 4 miliony dolarów.

Zvyagintsev, reżyser filmu, wycofał swoje debiutanckie dzieło z udziałem czterech głównych bohaterów wykonanych przez Konstantina Lavronenko ("Likwidacja"), Iwana Dobronrawiewa ("Spalony słońcem 2"), Władimira Garina ("Ulice złamań") i Natalii Vdoviny (" Swallow's Nest ").

Według fabuły, dwóch braci – Iwan i Andrzej – wychowywane są przez matkę i zapominają już, jak wygląda ich ojciec, przypuszczalnie "pilot". Pewnego dnia wracają do domu po spacerze i odkrywają tam śpiącego tatę i szczęśliwą matkę.

Po długiej nieobecności, bez wyjaśnienia niczego, ojciec wraca do życia chłopców, jakby nic się nie stało. Ivan i Andrei są podejrzliwi o ich ojca i są wrogo nastawieni do jego prób edukowania ich. Zakończenie trudnych relacji między synami a rodzicem zamienia się w tragedię – tata facetów umiera, a chłopcy w stanie wstrząsowym próbują oddać martwe ciało w domu.

Film "Powrót" zdobył 5 nagród na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Po pokazie filmu publiczność oklaskiwała stojącego.

A. Zvyagintsev (reżyser) i jego dramat "Elena"

W 2011 roku Andrei Pietrowicz opublikował na ekranie jeszcze jeden trudny film – "Elena".

Dyrektor Zvyagintsev tym razem dotknął tematu klasowej stratyfikacji społeczeństwa, czyniąc główną bohaterkę dramatu kobietą, która przez około 10 lat od motywacji kupieckiej współżyje z bogatym biznesmenem w podeszłym wieku.

Wszyscy w tej parze mają dzieci z przeszłych małżeństw, a nawet wnuków, którzy potrzebują pomocy finansowej. Elena pilnie "służy" Władimirem, mając nadzieję na pewne wsparcie finansowe z jego strony i komfortowe życie po śmierci męża.

Gdy jednak pojawia się nieprzewidziany stan, a kobieta szuka pomocy od Władimira, odmawia jej. Co więcej, przedsiębiorca informuje Elenę, że po jego śmierci jego cała własność i nieruchomość trafi do jego córki Catherine. Po tak nieoczekiwanej wiadomości Elena postanawia zabić swojego męża …

Dramat "Elena" był prezentowany nie tylko w Rosji, ale także w USA, Francji, Kanadzie. Obraz otrzymał specjalną nagrodę Festiwalu Filmowego w Cannes i Złotej Orły.

Lewiatan

W 2014 r. Reżyser Andrei Zvyagintsev przedstawił światu najbardziej skandalicznym obrazem – "Leviathan".

W swojej nowej pracy próbował poruszyć problem korupcji wśród rosyjskich urzędników, opowiadając historię prowincjonalnego mechanika samochodowego Nikolai, w którym burmistrz próbował odebrać firmę i dom nad brzegiem morza. Wszystkie próby Nikolai w celu rozwiązania problemu przez sądy lub w inny sposób nie powiodły się. W wyniku tego protagonista został oskarżony o zabicie własnej żony i uwięziony przez 15 lat, a jego własność została przejęta przez administrację miasta.

Obraz przyniósł smak jury Stowarzyszenia Hollywood, które przyznało twórcy Lewiatanu Złotego Globu. Również w rękach Andreja Zvyagintseva znowu była laureatka festiwalu w Cannes za najlepszy scenariusz i nagrodę Złotego Orła. Premiera obrazu stała się początkiem trudnej dyskusji między reżyserem a przedstawicielami rosyjskiego rządu.

"Nie lubię"

Pod koniec 2017 r. Wielbiciele kreatywności Andreja Zyggitseva będą mogli zobaczyć jego nowy dramat o nazwie "Dislike". W centrum obrazka będzie małżonkowie na skraju zerwania z 12-letnim doświadczeniem i ich małym synem Alyosha, który przeżywa ostre problemy w rodzinie.

Wykonawcy głównych ról nadal nie są znani. Prasa ujawniła jednak, że wiodące kraje Europy kupiły prawa do demonstracji filmu z wyprzedzeniem.