498 Shares 1411 views

MPV w analizie krwi to znaczy? MPV: analiza transkrypt

krwi ludzkiej zawiera wiele różnych komórek (uformowane elementy) i wszystkie one spełniają pewne funkcje. Ten artykuł będzie mówić o tym, co to znaczy MPV w analizie krwi i co jej normalnego poziomu.

Płytek krwi

Płytki są najmniejszymi krwinek. Oni nie mają jądra, ale pełnią wiele ważnych funkcji. Ich zadaniem jest nadanie pewnej lepkości krwi i przywrócić integralność ściany naczynia gdy jest ono uszkodzeń. Gdy to następuje powstawanie pewnych substancji (fibrynogen), pod którym płytki są przenoszone w postaci aktywnej. W tym stanie, zyskują zdolność do spłaszczenia i trzymać się razem i do ściany uszkodzonego naczynia, tworząc skrzep (rodzaj wtyczki, która zamyka uszkodzonego obszaru i promuje hemostazy).

powstawanie płytek występuje w szpiku kostnym oraz ze względu na fakt, że ich życie jest nie więcej niż 10 dni do normalnego funkcjonowania organizm potrzebuje stale produkcji nowych komórek. Jeśli równowaga pomiędzy zniszczenia i powstawanie nowych płytek jest złamane, ma tendencję do krwawień (zmniejszoną liczbę płytek) u człowieka, lub – do nadmiernego tworzenia się skrzepów (przy wysokich szybkościach). Badanie krwi określa liczbę krwinek na litr lub mikrolitrów. liczby płytek krwi w normalnym zakresie od 9 do 180h10 320h10 9 / L u dorosłych.

Średnia objętość płytek

Wskaźniki, które określają ogólne badanie krwi, dziś są nieco inne od tych, które były kilka lat temu. Tak, istnieje wiele skrótów, które są niezrozumiałe dla niewtajemniczonych ludzi. Jedna z tych wartości jest tajemnicza MPV w badaniu krwi. W rzeczywistości, nie wszystko jest tak trudne. Pod tym skrótem kryje postać, określoną przez średnią objętość płytek.

Z uwagi na stosunkowo krótki okres życia płytki i ich ciągła synteza krwi ludzkiej przez cały czas są elementy kształtowe, które znajdują się w różnych stadiach ich cyklu życiowego. W tym małych i dojrzałych komórek i płytek, których cyklu życia zbliża się do końca, nie tylko różni się pod względem wielkości i nasycenia substancji biologicznie czynnych, a także zawierać inne obciążenie funkcyjną. MPV w badaniu krwi w celu określenia, ile płytek o różnych rozmiarach jest we krwi w tej chwili.

Wartości normalne MPV

Aby określić średnią objętość płytek krwi przeprowadzonych próbek krwi z żyły. Następnie dodano 5 ml zbadania fluorescencji metodą cytometrii. Rezultatem jest histogram – krzywa pokazując MPV w badaniu krwi. Norma wskaźnik ten zmienia się w zakresie od 7,5 do 11 fl. Wykres pozwala oszacować liczbę różnych wielkości płytek. Normalna zawartość dojrzałych komórek powinien zajmować 90% płytek, młody – nie więcej niż 0,8%, zwyrodnieniowa – 0,2%, stary – 5,6%. Tak więc przewaga niedojrzałych komórek histogram przesuwa się w lewo i preferencyjnego zawartości starych komórek – po prawej stronie. Należy pamiętać, że pewne zmiany we wskaźnikach MPV (analiza krwi) wyników dekodowania może określić kwotę i pod normalnym bezwzględnej liczby płytek krwi.

Następnie, porozmawiajmy o tym, co to znaczy rosnąć i spadać MPV.

Badanie krwi: MPV obniżony

Ten wzór może być stosowana, jeśli badanie krwi w normalnym liczba płytek absolutnego średnia wielkość jest mniejsza niż normalnie. Przejawia się to w histogramie znaczącej przewagi starych komórek. W takim przypadku, niska MPV do analizy krwi, które sygnalizuje stan niebezpieczny, jak małopłytkowość (liczby płytek krwi poniżej 100×10 9 / l), gdzie jest to możliwe rozległe krwawienie ze względu na zmniejszoną krzepliwości krwi.

Przyczyny tego stanu mogą być czynniki dziedziczne, choroby krwi i innych narządów, stosowanie niektórych leków. W mechanizmie małopłytkowości są trzy główne punkty:

 • zmniejszenie lub przerwanie syntezy małych komórek – może to się zdarzyć w różnych patologii wątroby, tarczycy, niedokrwistość, zatrucia spowodowane alkoholem lub innymi substancjami toksycznymi, jak również od uzyskania pewnych leków;
 • Jeśli płytki są niszczone szybciej niż syntetyzowane – może to być wynikiem pewnych patologii immunologicznych (plamica Henocha), rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, transfuzji krwi;
 • rozkład płytek naruszenie – w normalnym stanie prawie połowę płytek w rodzaju magazynu, roli odgrywanej przez śledziony w pewnych chorób (gruźlica, zapalenie wątroby) Ilość zdeponowanych płytek może osiągnąć 90%.

Objawy typowe dla małej MPV

Symptomatologia które towarzyszy tej sytuacji, kiedy MPV do analizy krwi obniża się, ze względu na dwa czynniki: zaburzenie mechanizmów krzepnięcia krwi i zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń. Przejawia się następującymi cechami:

 • stwardnienie krwotok podskórny, najczęściej znajduje się na przedniej powierzchni kończyn, brzucha, klatki piersiowej;
 • częste krwawienie z nosa;
 • damska długi i ciężki menstruacji;
 • siatkówki krwotok.

MPV jest zwiększona

Jednak istnieją sytuacje, w których oznaczanie MPV krwi (dekodowanie) wskazuje przekroczenie normalny poziom płytek krwi. W niektórych przypadkach, ich ilość może znacznie przekraczać 400h10 9 / l. Taki stan płytek krwi są tytuł i może prowadzić do dość poważnych patologii związanej ze zwiększoną zakrzepicy. Odróżnienia względem płytek krwi (odczyt przekracza górnej granicy normy w 100-200 tys. Jednostek) i przy przekroczeniu krytycznych wartości normalnych pokazuje dwa CBC. MPV mogą zostać zmodernizowane tak z różnych powodów, więc konieczne jest przeprowadzenie badania bardziej szczegółowe, aby znaleźć przyczynę nadpłytkowości i spróbować go naprawić.

Przyczyny zwiększenia MPV

Współczesna medycyna pozwala określić nie tylko na wzrost ogólnej liczby płytek krwi, ale także dowiedzieć się, jakie są ich poglądy w tym samym czasie, zdominowany. Często ważne jest diagnozowanie chorób. Na przykład, liczba małych płytek wzrosła po zabiegu chirurgicznym lub sygnałów wewnętrznych krwawień lub przedłużonego utraty krwi. Wysokie wskaźniki starszych płytek mówimy o procesie raka. Zwyrodnieniowe kształt wzrasta zaburzeń procesu hematopoeza. Trombocytoza często towarzyszy następujących stanów:

 • nasilenie procesów przewlekłych przewodu pokarmowego, układu kostnego;
 • choroby krwi;
 • chirurgia;
 • onkologia;
 • jako działanie uboczne niektórych leków.

MPV u dzieci

Ogólnie rzecz biorąc, średni poziom wydajności płytek krwi u dzieci różnią się od tych, u dorosłych w wieku zaledwie jeden rok. Następnie zawartość krwi z tych elementów posiada podobne cechy, niezależnie od płci. O ile noworodków, mają prawidłowe wartości jest uważany wahają się od 100 do 400h10 9 / L. Przy określaniu MPV w analizie tempa krwi u dzieci jest 150-350h10 9 / l, aż do jednego roku.

MPV w ciąży

Ciąża kobiety wymaga korekty ciała wszystkich funkcji, a przede wszystkim te zmiany wpływają na układ krążenia. Konieczność dodatkowego formowania (łożyska) w ruchu wymaga zwiększenia całkowitej objętości krwi. Przeciętne wartości normalne płytek krwi u ciężarnej kobiety jest uważany odstęp 150-380h10 9 / L. Jednak odchylenia od normy w tym stanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. To dlatego, że podczas całego okresu ciąży kobieta powinna poddać regularne badania laboratoryjne.

Jeśli ciąża towarzyszy ciężkim zatrucie krwi, a następnie wymioty i inne zaburzenia jelitowe mogą prowadzić do odwodnienia, co z kolei wpłynie na poziom płytek krwi – będzie gwałtownie rosnąć. We wskaźnikach ciąż nie powinna przekraczać 400h10 9 / l, a poza tym może się rozpocząć procesy patologiczne prowadzące do aglutynację płytek i tworzenia skrzepów krwi w krwiobiegu. Na wczesnych etapach tych chorób może prowadzić do utraty płodu, a później to recepta na zakrzepów krwi w naczyniach nóg, wraz z rozwojem żylaków. Aby tego uniknąć, można użyć ortopedyczne golfa.

Nie mniej niebezpieczne i obniżony poziom płytek krwi poniżej 140h10 9 / l. We wczesnych stadiach może spowodować krwawienie, a nawet ryzyko utraty płodu. Manifestacje małopłytkowości w trakcie ciąży może być siniaki na ciele nawet po małych detali, krwawienia z dziąseł, krwawienia z nosa. W późniejszych etapach małopłytkowości może spowodować ogromne straty krwi podczas dostawy i występowanie krwawień u dzieci.

Zatem średni poziom płytek krwi jest ważnym wskaźnikiem stanu organizmu człowieka. On pozwala wcześnie, aby określić możliwość wystąpienia danej choroby i podjąć działania, by temu zapobiec.