328 Shares 3099 views

Szkoła moralności: co to znaczy być odpowiedzialną osobą

Człowiek jest istotą społeczną. On jest używany do życia w społeczeństwie i czuje się niewygodnie. Do pustelników są pochyłe jednostki, chociaż każdy potrzebuje własnej przestrzeni osobistej i nie-autopsji zewnętrznych. Ale aby żyć w społeczeństwie i być wolnym od niego jest niemożliwe. Dlatego wszyscy jesteśmy związani przez oczywiste i niewidzialne wątki z wieloma innymi osobami: krewnymi, przyjaciółmi, znajomymi, kolegami, a nawet tymi, z którymi spotkamy się przypadkowo na ulicy lub w transporcie.

Fundamenty ludzkiego internatu

W jaki sposób budować relacje z ludźmi, napisał wiele wskazówek do działania. Wszyscy znamy 10 przykazań i fakt, że musimy traktować innych, jak chcemy, aby nas traktowali. Jednak mówiąc o miłości i tolerancji jako najważniejszych zasadach harmonijnych i wysoce duchowych więzi, zapominamy o jeszcze jednej jakości, nie mniej znaczącej i zasadniczej. Jest to odpowiedzialność – przed kimś i na coś. A przecież wszystko opiera się na niej: rodzina, praca, życie, kariera. I nie tylko w zakresie osobistym, ale także w skali uniwersalnej. Co to znaczy być odpowiedzialną osobą? Spróbujmy podkreślić tę kwestię z różnych stron.

Od prostego do złożonego

Przede wszystkim jest to prawdopodobnie obowiązkowe. Pamiętaj, jak w słowie: "Daj słowo – trzymaj!" Dlatego też, aby zachować obietnice, odpowiadać na swoje słowa, odpowiadać im, a nie rzucać na wiatr – to znaczy być odpowiedzialnym człowiekiem. I chodzi o duże i małe! Poczucie przymusu należy wychowywać od wczesnego dzieciństwa. Podstawowy przykład tego, co to znaczy być odpowiedzialnym człowiekiem: matka nakazała ją oczyścić córkę, obiecała to zrobić, ale grała, zapomniała. Wieczorem goście niespodziewanie przybyli, a mieszkanie jest bałaganem. Kto się rumieni? Zgadza się, mamo. I dla tego zaburzenia i dla córki, która jeszcze nie nauczył się żyć zgodnie z obietnicami. A jeśli po tym, co się stało, dorośli porozmawiali z dzieckiem, pomogą zrozumieć, że to on kładł wszystkich w niewygodnej pozycji – na zawsze będzie asymilowana lekcja córki, co to znaczy być odpowiedzialną osobą.

Sumienie i odpowiedzialność

Obowiązek jest po prostu konieczny w celu zaszczepienia dzieci w tych rodzinach, w których rośnie para dzieci lub chorych, bezradnych krewnych. Rozgrzej się i podaruj herbatę starej babci, znajdź utracone punkty, zabierz brata z ogrodu lub nakarmić go kolacją, sprawdź lekcje siostry – rodzice mogą zadbać o swoje 10-11 lat dzieci.

Dziecko wkrótce zrozumie, co to znaczy być odpowiedzialnym człowiekiem, jeśli coś naprawdę ważnego zależy od niego. W takim przypadku taka kategoria moralna jako sumienie stanie się zrozumiała i intymna dla niego. A jeśli nastolatek stara się wyjechać ze szkoły w czasie, nie dlatego, że jego rodzice boją się, ale ponieważ jego babcia czeka na niego w domu, który nie może dostać żywności z lodówki lub pies, który musi chodzić, nie musi wyjaśniać, co to znaczy być Człowiek odpowiedzialny. A w przyszłości stać się dorosłym, nie bał się dbać o swoich krewnych lub obcych na ramiona. I do życia obok niego będzie wiarygodne.

Czy bajka opowiada kłamstwo?

W "Mały Książę" Antoine Exupery jest zdanie, długie i mocno stające się skrzydlowane: "Jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy oswajali." Jest to związane bezpośrednio z tym, co oznacza odpowiedzialność w naszym rozumieniu. Bohater Exupery opuścił planetę i wyruszał w podróż, bo był obrażony przez Rosa – piękny kwiat, ale bardzo kapryśny i niespokojny. Książę pomyślał, że Rosa jest egoistą samobójczą, nie doceniała jego troski i uwagi, chodziła tylko o siebie. Nie zrozumiał prostej prawdy: kiedy jesteś w potrzebie, to jest wielkie szczęście. Mądry Fox otworzył oczy na bohatera. Wyjaśnił, że na Ziemi, chociaż widział wiele róży, ten, który rośnie na jego planecie jest wciąż wyjątkowy. Ponieważ tylko bliscy stają się pojedynczymi. I ze względu na nich ryzykują, ofiarują się, cierpią niedogodności. I zawsze wracają do swoich bliskich. W końcu je oswoili, a one – ty. Więc książę leci do swojego domu, bo czeka na niego, Rose, smutno, a nie ma się nią opiekować! Dlatego musisz być osobą odpowiedzialną: jesteś zaufany, a nie możesz oszukać zaufania, nie masz prawa. Ale mały filozof czyni prawdziwie królewski dar dla pilota. Doradza w momentach samotności i melancholii, aby szukać częściej na niebie i pamiętać: tam, wśród nieskończonej liczby świecących gwiazd, jest jedna – planeta Małego Księcia. I z tego książę patrzy też w niebo, szukając Ziemi wśród złotego pyłu, myśląc o swoim wspólnym pilotze. I o Foxie. A kiedy wiesz, że gdzieś daleko jest serce, które Cię kocha – przestaniesz być samotny!

W ten sposób obowiązują zobowiązania, sumienność, troskę i miłość, tworząc moralny kodeks jednostki.