404 Shares 7003 views

Placebo – co to jest?

Pierwsze wzmianki o placebo przypada na XVIII wiek. Przez dwieście lat był aktywnie używany przez uzdrowicieli do walki z tą chorobą. Placebo uznano za niezbędny element medycyny w tym czasie. Obecnie postawa wobec niej jest niejasna: ktoś wierzy w cudowną moc, a ktoś nie myśli nic więcej niż smoczek. Tak więc, placebo – co to jest i jak skuteczne i rozsądne jest jego zastosowanie w medycynie? Oto omówimy w tym artykule.

Placebo. Co to jest?

Przez to pojęcie oznacza substancję, która nie ma żadnego wpływu na organizm człowieka, ale jest podawany pacjentowi pod postacią produktu leczniczego. Oznacza to, że placebo to tylko oszustwo, fikcja. Leczenie jest oparte na sugestii: osoba jest w pełni przekonana, że pigułki lub zastrzyki, które lekarz przepisał, pomagają w walce z chorobą, a jego ciało zaczyna samo w sobie zniszczyć chorobę bez dodatkowej pomocy. To jest efekt placebo. Leki działają tylko wtedy, gdy pacjent uważa, że pomogą mu. Im wyższy poziom sugestywności osoby, tym skuteczniejszy będzie wpływ. Do tworzenia takich "narkotyków" najczęściej stosuje się skrobię, glukozę, wapń, wodę destylowaną.

Czy to pomaga, czy nie?

Niektóre instytucje medyczne praktykują placebo. To, że ten jedyny w swoim rodzaju środek może sprawić, że ciało chorych walczy z zakażeniem, a inne dolegliwości zostały wielokrotnie udowodnione. Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili serię eksperymentów. Pacjenci, którzy przekazali operację podzielili się na dwie grupy. Pierwszy otrzymał morfinę w celu usunięcia Ból, a drugi – tabletka placebo. Wynik był po prostu oszałamiający: ból u wszystkich pacjentów. Również dobrym dowodem na to, że placebo naprawdę działa, jest amerykański lek "Latril", który leczy pacjentów z rakiem. Niektórzy pacjenci, którzy zdołali poradzić sobie z tą poważną chorobą, wciąż żyją. Po tym, jak naukowcy postanowili dokładnie zbadać skład tego leku i zidentyfikować składnik, który może zabijać komórki dotknięte, uniemożliwiając im postęp, stwierdzono, że lek jest wytwarzany na bazie ekstraktu jądra moreli. Po tym sensacyjnym odkryciu niemożliwe było leczenie raka tym lekarstwem, ponieważ ludzie zrozumieli, że środek nie ma żadnego wpływu na organizm.

Do czego służy placebo?

Farmakologia stosuje również placebo podczas testowania leków. Dzieje się tak w następujący sposób: grupa pacjentów podzielona jest na dwie części. Pierwszy z nich otrzymuje lek, a drugi jest placebo. Jeśli efekt wymyślonego leku nieco przekracza efekt drugiego środka, partia zostaje odrzucona. Pytanie o placebo (co to jest, rozważaliśmy wcześniej) pozostaje otwarte, a w to uwierzyć, czy nie, jest osobista sprawa dla każdego. Ale naukowo udowodniono, że autosugestia jest jedną z najsilniejszych rzeczy, które nasze ciało może przywrócić i wyleczyć z najbardziej pozornie poważnych chorób.