375 Shares 9981 views

Jak używać mikrometr do pomiaru małych części

Mikrometr – ma bardzo wysoką precyzyjne urządzenie do pomiaru wielkości części. Jest on stosowany w razie potrzeby do skrupulatnego zachowaniem wymiarów do wytwarzania produktów. Jego pomiar dokładnością do setnej części milimetra (mikrometra lub mikrona), a błąd jest tylko 2 do 50 mikronów. Jest o wiele bardziej dokładne niż w tym samym zacisku. Wizualizację tych wartości bardziej wyraźnie, należy przypomnieć, że grubość ludzkich włosów wynosi około 40 mikrometrów, a średnica erytrocytów – 7 mikronów.


Aby dowiedzieć się, jak korzystać z mikrometr, stało się znane w XIX wieku, a dokładnie – w roku 1848. Wtedy to Francja uzyskała patent na wynalazca urządzenia pomiarowego Jean-Lui Palmeru, chociaż pomysł wykorzystania parę śrubę, która opiera się na zasadzie pracy mikrometra, znany od XVI wieku. Para śruba po raz pierwszy użyty w sprawach wojskowych (armaty strzelające), a następnie – w instrumenty topogeodesic. Te dni, w jaki sposób prawidłowo używać mikrometr, znany chyba tylko do wąskiego kręgu specjalistów (np Turner przetwarzania szczególnie dokładną powierzchnię). Ale wiedząc, jak wykonywać pomiary za pomocą tego narzędzia, oczywiście nie zaszkodzi nikomu, zwłaszcza do czynienia z techniką.

Zasada działania mikrometra

Główną część mikrometrów jest zacisk. Wykonana jest nieruchoma, a przymocowane do nich innych częściach urządzenia: pięty (służącej jako stały występ oporowy podczas wykonywania pomiarów), łodygi, na śruby mikrometrycznej, bęben i zapadki zatyczki. Trzpień, na których waga jest na stałe połączona z rurowym uchwytem. Skala składa się z złożone wzdłuż trzpienia prostopadłego do ryzyka i uderzeń. Poniżej ryzyko udarów stosowane w odległości 1 mm, na Valium – 0,5 mm. Obecnie można znaleźć mikrometr elektroniczny, w którym wyświetlane są wszystkie wartości. Zaletą tego urządzenia jest to, że zawsze może zostać zresetowany tylko z jednym naciśnięciem przycisku. W celu uzyskania większej dokładności, to lepiej zrobić nawet przed użyciem mikrometrów.

Ruchome urządzenie przystanek jest śrubą mikrometryczną. Do jej mocowania stosuje się w pozycji korka. Na trzpieniu zużyte bębna jest powierzchnią stożkową, udary podzielono na 50 równych części i dodaje do trzpienia. Jeden obieg mikrometrów, a tym samym także bęben powoduje przemieszczenie wzdłuż jego osi o około 0,5 mm. Tak więc, jeden obrót bębna w jednym podziału jest 1/50 0,5 mm lub 0,01 mm. Aby uniknąć deformacji części ograniczyć presję na jej mikrometra wykorzystywane grzechotkę.

Jak korzystać podczas pomiaru mikrometr

  1. Przedmiot, którego wymiary muszą być mierzone, są umieszczone między piętą, a śrubą mikrometryczną. Trzpień obrotowy bęben ustawiony tak blisko jak to możliwe elementu.
  2. Ostrożnie wsunąć trzpień do jego kontaktu z mierzonym kawałku. Zaostrzenie może być wykonana wyłącznie gospodarstwa mięso, znajdujące się na końcu obracającego się bębna. Gdy sonda element końcowy jest przewijany wzdłuż części bębna emituje dźwięk (kliknij). Po trzecie kliknij obrót powinien zostać zatrzymany.
  3. Za pomocą noniusza do części metrowych w milimetrach, który jest odczytywany na poziomych dotyka palcem wskazującym, znajduje się na skali od łodygi.
  4. W celu określenia całkowitej wielkości mierzonych części.
  5. Uwolnienia elementu obrót bębna w kierunku przeciwnym.

Podsumowując, artykuł o tym, jak wykorzystać mikrometr, należy zauważyć, że korzystanie z tej prostej jeszcze solidnego urządzenia nie jest zbyt trudne, a zdolność do określenia dokładnej wielkości bardzo drobnych szczegółów może być czasem bardzo przydatne.