270 Shares 3923 views

rudy miedzi. Epoka w historii ludzkości

Jednym z pierwszego metalu, który nauczył się pracować człowiek był miedź, lub łacina Cuprum (Cu). Jej rola w rozwoju cywilizacji ludzkiej jest po prostu niemożliwe, aby wyolbrzymiać: cała epoka w historii nazywany „Bronze Age” (brąz – stop cyny i miedzi). Otrzymuj ten piękny i plastyczny metalowej (kolor miedzi – złoty różowy) nauczył się BC. Słowa „bornit”, „chalkopiryt”, „chalkozytu”, „covelline”, „enargit”, „kupryt” brzmi jak nazwa czegoś niezwykłego, ale w rzeczywistości tzw niektórych rud miedzionośnych. Źródło tego metalu rudy miedzi.

W naturze Cuprum może być w postaci bryłek i formy związków. Istnieje kilka różnych rodzajów rud miedzi, którą to kompozycję można podzielić na siarczek utlenia się i miesza. Zazwyczaj rudy miedzi jest kompleks zawiera wiele innych pierwiastków lub związków – siarczków ołowiu, cynku, niklu i innych elementów. Ponadto, w jego składzie znajduje się pierwiastki śladowe – selenu, telluru, kadmu, indu, i tym podobne. Kosztem tych metali nie jest mniejsza niż 50% Cuprum ekstrahuje się ze skały.

Najbardziej powszechnie stosowane rudy siarczkowe zawierające Cu związek siarką. Nie trzeba produkcji miedzi składa się z kilku oddzielnych etapach. Główną metodą produkcji jest pirometalurgiczne.

Zazwyczaj rudy miedzi zawiera niewielką ilość Cuprum tak rasy uprzednio poddanych wzbogaceniu. Do tego celu jest to sproszkowany, miesza się z wodą i jakąś specjalną substancją, a następnie umieszczony w maszynie flotacji. Jest zmieszane siarczek cząstki wypływają na powierzchnię w postaci piany i odprowadzone i odpadów osiada na dnie.

Następny etap obróbki, który odbywa rudy miedzi, zwany „przetopu matowy”. Do koncentratu dodaje się do mieszanki piasku i ogrzewa się do temperatury topnienia metalu. Przy takiej ekspozycji siarki utlenia się do tlenku siarki, a stopiony metal zbiera się na dnie pieca. Ten stopiony materiał wlewa się do konwertora i przedmuchiwano powietrze. W wyniku tego, w wyniku utleniania atomu siarki uzyskuje się metaliczną miedź, który wlewa się do form. Po ochłodzeniu tych wlewków (w którym zawartość miedzi wynosi 98%) uwalnia się dwutlenek siarki. są gromadzone, a następnie stosuje się jako surowiec do wytwarzania kwasu siarkowego.

W celu uzyskania pożądanej czystości metalu miedzi surowej musi być poddany rafinacji. Jest w dwóch typach – pożar lub elektrolitycznego. Rafinacji może być również metale szlachetne zawarte w otrzymanej miedzi konwertorowej.

rafinacja ognia odbywa się w specjalnych piecach, elektroliza odbywa się w wannach wyłożonych ołowiu lub winylową plastiku.

W przypadku pożaru rafinacji powstałego wałek wprowadza się do pieca, a stopione. Następnie rozpoczyna przepuszczając powietrze przez ciekły metal. Utleniania zanieczyszczeń przechodzi do żużla, a drugi sublimuje i usuwa się z gazów piecowych. Utlenia się również Cuprum. Wszystkie metale szlachetne pozostają w stopie. Odzyskiwanie utlenia miedź występuje w interakcję ze źródłem węgla, który wystaje gazu paromazutnaya mieszanki i t. D. Taka operacja nazywa podrażnienie miedzi. W ten sposób odzyskuje się Cu drewna węgla. Następnie odlewania wlewków lub specjalne płyty anodowych do rafinacji elektrolitycznej.

Przez elektrolizę rafinerii realizowana w przypadku, gdy miedź ma być stosowany w przemyśle elektrycznym lub gdy zawiera on dużą ilość metali szlachetnych (srebro, złoto, platynę).

W wannie elektrolitycznej wypełniona elektrolitem, jest umieszczona w rafinowanej miedzi jako anody i katody czystej miedzi, a prąd przepływa przez kąpiel. W rezultacie, katody jest umieszczony na czystym metalem (czystość – do 99,95%).