845 Shares 7705 views

Wąż ogrodowy: opis głównych odmian i ich właściwości

Wąż ogrodowy jest po prostu niezastąpiony na osobistej działce lub w letniej rezydencji, mimo wszystko bez jakościowego podlewania bardzo trudno jest uprawiać dobre uprawy. O wysokiej jakości tego akcesorium zależy jego trwałość i podstawowe cechy charakterystyczne. Dziś staromodne gumowe węże, szybko stają się bezwartościowe, ustępują produktom wykonanym z nowoczesnych materiałów. Na rynku rzadko można znaleźć jednowarstwową wąż ogrodowy wykonany z gumy: wysoka wrażliwość na klimat, szybkie zużycie (pękanie, utrata elastyczności) sprawiła, że ten typ węża był niekonkurencyjny.

Współczesny Ogród Nowy wąż jest prezentowany w różnych modyfikacjach, różniących się strukturą, materiałem, wytrzymałością, przeznaczeniem. Wśród licznych odmian można wyróżnić kilka dużych grup. Węże ogrodowe do wody to: PVC, poliuretan, nylon, wzmocnione gumą, a także wysoka wytrzymałość.

Wąż ogrodowy wykonany z polichlorku winylu (PVC) stał się jednym z najbardziej popularnych wśród ogrodników i rolników ciężarówek, ponieważ posiada wszystkie niezbędne walory przy stosunkowo niskiej cenie. Rozróżniać jednowarstwową i wielowarstwową, drugą najczęściej reprezentowaną. Kilka warstw PVC jest często wzmacniane gwintem z kapronu, co daje większą siłę i odporność na stres. Aby uniknąć zerwania węża, a także aby zachować swój kształt lepiej, produkowane są faliste wersje.

Węże poliuretanowe są lżejsze i mocniejsze niż analogi PVC, są odporne na wahania temperatury, nie boją się promieniowania ultrafioletowego. Są wykonane z końcówkami z brązu, co ułatwia montaż systemów nawadniających. Takie węże są często produkowane spiralnie, co pozwala zaoszczędzić znaczną przestrzeń, a ponadto są łatwe w użyciu i łatwe do złożenia.

Nylonowy wąż ogrodowy doskonale nadaje się do systemów nawadniających, gdy ciśnienie w systemie zaopatrzenia w wodę jest niskie. Ze względu na małą średnicę wewnętrzną, ciśnienie wody nie jest utracone na całej długości przewodu, co czyni go po prostu niezastąpionym w ogrodzie.

Gumowy wąż ogrodowy ustępuje konkurentom. Jednak jego wersja, wzmocniona włóknem z kapronu lub nicią, nadal można znaleźć w sprzedaży. Aby zapobiec kinksom lub skręcaniu, oblodzenie jest zwalniane z powierzchnią rowkowaną.

Wąż ogrodowy o dużej wytrzymałości jest stosowany w przypadku dużych obciążeń i trudnych warunków Eksploatacja. Jego wielowarstwowa struktura połączona z dwiema warstwami wzmocnienia zapewnia wysoką wytrzymałość bez utraty elastyczności i bez zwiększenia masy ciała. Za pomocą podkładek z takiego węża można zmontować strukturę nawadniającą o określonym kształcie i zakresie.

Oprócz materiału produkcyjnego należy zwrócić uwagę na średnicę przekroju. Wąż ogrodowy 3/4 lub 1/2 cala – najczęstsza modyfikacja pomiędzy przewodami PVC lub gumą. W większości przypadków radzą sobie z codziennymi zadaniami podlewania infiltru. Poliuretan i nylon mają małą średnicę, która nieznacznie wpływa na przepustowość, ale umożliwia stosowanie takich przewodów w instalacjach o niskim ciśnieniu wody bez utraty jakości nawadniania.