636 Shares 4738 views

Guzkowe zapalenie tętnic – co to jest?

guzkowe zapalenie tętnic zwane układowe zapalenie naczyń, rodzaj choroby naczyń, która charakteryzuje się zmianami ścian średnich i małych naczyń krwionośnych, stanów zapalnych martwiczej naturze. Zaczyna się obraz kliniczny choroby z gorączką, bóle stawów, bóle mięśni i. Wtedy mogą wystąpić następujące zespoły: neurologiczne, skórne trombangiitichesky, serca, nerki i układ oddechowy.

W celu potwierdzenia guzkowate tętnic guzkowe, przeprowadzić badanie morfologiczne biopsji skóry. W leczeniu najczęściej stosowane środki immunosupresyjne, kortykosteroidy i cytotoksycznych. Dyskusja na temat stopnia zaawansowania choroby jest możliwe tylko po studiach stopnia zajęcia narządów wewnętrznych.

Etiologia tej choroby nie jest jeszcze jasne. Uważa się, że guzkowe zapalenie tętnic występuje z powodu infekcji wirusowych, takich jak zapalenie wątroby typu B i chorób pobudzające mogą być wprowadzane w surowicy, szczepienie, niektóre leki, a także hipotermii.

Odpowiedź na wszystkie te czynniki i jest hyperergic reakcja. Najczęściej cierpią guzkowe zapalenie tętnic mężczyzn w wieku od 30 do 50 lat.

Guzkowe zapalenie tętnic: klasyfikacja

Choroba dzieli się na:

  1. Klasyczny.
  2. Skóra i trombangiitichesky.
  3. Astmatyczne.
  4. Monoorganny.

Rozwój choroby uważa się za łagodne, gdy zauważyć postać skórna bezvistseropaty. Pacjenci są uważane za nienaruszone w kategoriach społecznych i somatycznych. Remisja są dość odporne, ale nadal ostre zapalenie naczyń nie można wykluczyć.

Dla trombangiiticheskogo wariantu choroby charakteryzuje się powolnym postępem. Gdy nie są częste nadciśnienie tętnicze, zaburzenia mikrokrążenia i zapalenie nerwów obwodowych.

Nawrót guzkowe zapalenie tętnic spowodowane jest odwołanie lub zmniejszenie dawki glukokortykoidy, leki cytotoksyczne, infekcje, chłodzenia i uczulenia na leki.

Przydzielanie taki etap Disease czynną, nieaktywnego a stwardniałym.

W dość rzadkich sytuacjach może wystąpić, gdy guzkowe zapalenie tętnic rozwija się błyskawicznie i daje pacjentowi w ciągu roku aż do śmierci.

Guzkowe zapalenie tętnic: Objawy

Jeżeli w okresie ostrej choroby, z gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, utrata masy ciała i objawów charakterystycznych wielostawowe. Sporadycznie może wystąpić silny ból w jamie brzusznej, który jasno wyrażonej postacią niestrawności. To również nie jest niczym niezwykłym w guzkowe zapalenie tętnic – silny ból w mięśniach.

Jest to charakterystyczne dla tej choroby uszkodzenia nerek i wygląd nadciśnienie, które w niektórych przypadkach staje się złośliwy. Istnieje w białka w moczu. Dość często może doprowadzić do uszkodzenia serca, zawał mięśnia sercowego występuje.

W niektórych przypadkach choroba może rozpocząć się z uszkodzeniem płuc, astma oskrzelowa.

Jeśli choroba przeszła w postaci przewlekłej, mogą zostać utracone takie objawy ogólne, takie jak zapalenie stawów i gorączka. Ale zamiast tego jest syndrom porażki narządów wewnętrznych. Na przykład, serca lub nerek. Emerging zaostrzenie może prowadzić do upośledzenia innych narządów i układów.

Z rozpoznaniem choroby, oparte na zniszczenie niektórych narządów w połączeniu z gorączką i dreszczami. Ponadto, mogą wystąpić na skutek uszkodzenia narządów, takich jak nerka, serce czy płuca podejrzenie tej choroby. Zasadnicze znaczenie dla rozpoznania jest stałe monitorowanie pacjenta. Generalnie, nie ma specjalnych, charakterystyczny tylko dla objawów choroby nie istnieje. Czasami diagnoza może być potwierdzona przez badania kawałków mięśni lub skóry, który został uzyskany w biopsji.

Teraz, gdy wiesz co guzkowe zapalenie tętnic, jej leczenie należy podawać tylko pod nadzorem lekarza.