659 Shares 4291 views

Rzeka Yenisei – największa tętnica wodna w Syberii

Yenisei jest jedną z największych rzek na świecie, płynącą na Syberii. Jej długość wynosi około 3,5 tys. Km, a szerokość w punkcie zbiegu na Morzu Kara wynosi 50 km. Geograficznie rzeka Yenisei jest podzielona na trzy części o różnych wzorach przepływu w każdym z nich: Górna, Dolna i Środkowa Yenisei.

Nazwa rzeki z różnych źródeł ma inne pochodzenie. Tłumaczone z Kirgizkiego słowa "ene-say" znaczy "rzeka matki", a "jajek" w Evenki tłumaczy się jako "dużą wodę". Zarówno to, jak i inne znaczenie nazwy można w pełni przypisać majestatycznym Yenisei. W rankingu rzek świata na wysokim poziomie wody, zajmuje siódme miejsce.

Jej źródłem jest połączenie dwóch rzek: Ha-Kem i Bi-Kem w górach Sayan, Mongolia, na wysokości około 1400 metrów nad poziomem morza. Geograficznie Yenisei dzieli Siberię na Wschód i Zachód.

Górna Yenisei rozciąga się z ust w Sayans i do rzeki Tuba. Ta część charakteryzuje się prądem górskim z prędkością do 40 km / h oraz wąską doliną. Szerokość rzeki wynosi do 75 metrów.

Średni Yenisei pochodzi z ujścia Abakan i kończy się w Angara. Tu prąd jest zmienny – góra jest zastąpiona płaską. W rejonie Minusinsk rzeka spowalnia i tworzy wyspy o długości 5-6 km. Średni Yenisei cechuje duża liczba dopływów. Największym z nich jest Biryusa.

Dolna Yenisei leży poniżej Angara, tu zaczyna swoją deltę i zatokę Yenisei. Rzeka kończy się grupą Brechów. W Ust-Port jego szerokość sięga 20 km. Niższe Yenisei zabiera Kurekę, Dudinkę, Dolną i Podkamennaya Tunguskę.

W rzece syberyjskiej płynie około 20 000 rzek, z których największa to Dolna i Podkamennaya Tunguska, Angara, Kem, Turukhan, Kass, Yeloguy, Sym.

Rzeka Yenisei płynie w takich miastach jak Krasnojarsk, Minusinsk, Yeniseisk, Kyzyl, Sayanogorsk, Abakan, Lesosibirsk, Igarka, Dudinka.

System wodny rzeki Yenisei

Charakteryzuje się dość długim powodzią wiosną, pojawieniem się letnich powodzi. Rzeka Yenisei karmi kosztem deszczu i meltwatera, znacznie mniej – wody podziemne. Lód opada na początek maja, a na początku listopada pojawia się ponownie.

Upadek rzeki Yenisei

Różnica wysokości między źródłem a ustami jest upadkiem. W Yenisei wartość ta wynosi około półtora kilometra.

Rybołówstwo

Rzeka Yenisei zawsze przyciąga rybaków różnymi gatunkami ryb. Tutaj można znaleźć takie gatunki łososia i jesiotra jako nelma, jesiotra, omul, whitefish, muksun, sterlet. Sporo innych gatunków: szczupak, taimen, okonia, burbota, karpiowaty kara. Ale liczba ryb tutaj jest jeszcze mniejsza niż w innych rzekach, co jest spowodowane dużą prędkością obecnego, nierozwiniętego zalewu, kanału skalistego. Doskonale opisano piękno rzeki i wszystkie subtelności połowów syberyjskich w dziełach wielkiego pisarza VP Astafyeva.

Na wysyłce i wysyłce Yenisei są dobrze rozwinięte. Ale dla nas jest to dla nas wygodniejsze, niż dla statków, które nie są głęboko zakorzenione. Port Yeniseik sprowadza ładunki z Europy.

Rzeka Yenisei jest stosunkowo gęsta zaludniona w części środkowej i bardzo rzadko w dolnych granicach. GłównĘ … częś ciĘ … ludnoś ci sĘ … ruskie, ale rdzenniow mieszkajĘ … tu także – Tungus, Ostyaks, Dolgans i Yuraks.