867 Shares 3097 views

Nieżytowe zapalenie jamy ustnej: objawy i leczenie

Zapalenie jamy ustnej zakłada bolesne zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, co dodatkowo przejawia różnego rodzaju wysypki. To może być owrzodzenia, afty, nadżerki lub krosty. Jeśli choroba nie towarzyszą podobne objawy, często idzie o jego postaci niebieskiego języka. Co sprawia, że różni się od innych? Czy mam ją leczyć? Z tych pytań, staramy się zrozumieć w dzisiejszym artykule.

Opis choroby

Jamie ustnej człowieka jest w miejscu pierwszorzędowej odkażania i obróbki żywności. Rola odgrywana przez bariery ochronne gruczołów ślinowych. Emisje tajemnicy zapobiega infekcji błony śluzowej. Bakterie chorobotwórcze stale dostać się do jamy ustnej z przewagą żywności, powietrza lub wody. Z obniżeniem właściwości ochronnych śliny Zakażenie następuje. W ten sposób tworzy nieżytów ustnej.

Choroba ta charakteryzuje się wyraźny stan zapalny błony śluzowe w jamie ustnej z uwolnieniem płynu surowiczego. Zmiany mogą być zlokalizowane w całej powierzchni zagłębienia, a w niektórych jego obszarach: dziąseł, języka, podniebienia. Proces patologiczny zwykle nie trwa dłużej niż 10 dni. Odpowiednio dobrana terapia prowadzi do szybkiego wyzdrowienia. Bez leczenia, choroba często prowadzi do przekształcenia w postaci przewlekłej.

Przyczyny zapalenia jamy ustnej u dzieci i dorosłych

Instrumentu bazowego czynnikiem w rozwoju choroby jest złej jakości i higieny jamy ustnej. W wyniku jej śluzu wytwarzane korzystne warunki dla życia patogennych flory. Bakterie sprowokować rozwój różnych chorób, z których jeden jest nieżytowe zapalenie jamy ustnej.

Jej wygląd może być spowodowane innymi przyczynami. Można je podzielić na 4 grupy:

 • Zakaźne. Adenowirus lub grypa służyć jako głównych źródeł infekcji. Ponieważ rozwój owrzodzenia wpływają bardziej poważnych chorób. Wśród nich jest odra, ospa wietrzna, zapalenie płuc.
 • Traumatyczne. Do tej grupy należą doustne charakter uszkodzeń mechanicznych, termicznych lub chemicznych.

 • Specyficzny. Ustnej może poprzedzać rozwój takich chorób jak syfilis i gruźlica.
 • Objawowe. Ta postać tej choroby jest często komplikacje chorób przewlekłych, w których występują hormonalnego, przewodu pokarmowego i układu krążenia.

U niemowląt, nieżytowe zapalenie jamy ustnej jest najczęściej diagnozowana podczas ząbkowania.

Pierwsze objawy choroby

Głównym objawem jest wyraźny obrzęk jamy ustnej. W tym przypadku nie może być ślady uzębienia w policzkach. Niektórzy pacjenci skarżą się na krwawienie dziąseł, występowanie cuchnący oddech. ogniska zapalnego w czasie, są pokryte białą lub szaro rozkwicie. Na początkowym etapie procesu patologicznego ewentualnego bólu podczas rozmowy lub do żucia. Komplikacje w taki dyskomfort towarzyszy pacjentowi stale.

Co jeszcze ma nieżytowe objawy zapalenia jamy ustnej? U małych dzieci, choroba objawia pogorszenie apetytu, zły humor. temperatura ciała utrzymywana jest na stan podgorączkowy elewacjach. Jeśli choroba jest ostra, wszystkie jego objawy szybko rozwijać i mają wyraźny kształt. W przewlekłych objawów wariantowych powoli.

Sposoby diagnozowania

Nie można ignorować objawów. Jeśli podejrzewasz, że ustnej nieżytowe należy skonsultować się z lekarzem. Doświadczeni lekarze nie będą trudne do zdiagnozowania procesu zapalnego. To wystarczy, aby zorganizować badanie fizykalne. Aby ustalić przyczynę obrzęku potrzebie podjęcia wymaz z jamy ustnej. Jeżeli po zapoznaniu się z materiału w laboratorium wstępne diagnoza zostanie potwierdzona, lekarz wyznacza leczenia.

Należy zauważyć, że samoleczenie lub lekceważenie objawów choroby jest bardzo niepożądane. Jeśli w początkowej fazie nie podejmują niezbędne środki, choroba może przejść do następnego etapu ze skomplikowanym przebiegu. Ewentualne negatywne konsekwencje niebieskiego języka ustnej omówione poniżej.

Choroba jak niebezpieczne?

W większości przypadków korzystne rokowanie nieżytowe zapalenie jamy ustnej. Leczenia, prowadzi się w czasie, zapewnia całkowite wyzdrowienie w ciągu 10 dni. Niestety, nie wszyscy nadają się do leczenia tej kwestii dokładnie. Zaniedbanie zdrowia często kończy przejścia do choroby przewlekłej etapie. W tym przypadku, chcesz mieć długotrwałego leczenia.

Także u tych pacjentów jest często postrzegany łączenia patologię wtórnego zakażenia bakteryjnego. Obecność stanu zapalnego w komorze korpusu może spowodować uszkodzenie dziąseł i zębów (dziąseł, próchnicy, zapalenie dziąseł). W przypadkach zaawansowanych, drobnoustroje chorobotwórcze przeniknąć do głębszych warstw tkanki miękkiej. W wyniku zmian w strukturze kości.

Zasady leczenia młodych pacjentów

Dzieci dobrze reagują na leczenie samym niebieskiego języka jamy ustnej. Zdjęcia z pierwszych objawów patologicznego procesu można znaleźć w specjalistycznych katalogach. Dlatego też, nawet na własny rozpoznanie choroby nie powoduje trudności. Jednakże, terapia powinna być przepisywany przez lekarza, ponieważ nie wszystkie leki są odpowiednie dla małych pacjentów.

Aby wyeliminować proces zapalny zwykle zalecane maści i roztworów o znacznym działaniu antyseptycznym, przeciwbakteryjnym. Leczenie podstawowe składa się z regularnych płukania jamy ustnej i zmian przetwarzania specjalnych przygotowań. W pierwszym przypadku wyznaczenia „Miramistin” lub „chlorheksydyny”.

Do leczenia błony śluzowej polecić następujące produkty:

 • "Geksaliz".
 • "Tantum Verde".
 • nadtlenek wodoru.
 • „Trypsyna”.
 • "Kalgel".

Gdy choroba towarzyszy ciężkiej dolegliwości bólowych używać przerywany lidokainę aplikacji lub benzokainę.

Nieżytowe zapalenie jamy ustnej u dzieci w wieku piersiowej często towarzyszy gorączka. W tym przypadku pokazano mali pacjenci nadmiernego picia. Jeżeli temperatura nie spadnie, konieczne jest, aby dać gorączka, zmniejszenie leków. Najbardziej bezpieczne i skuteczne w tym samym czasie jest uważany za „Paracetamol”. można go zakupić w formie tabletek, syropu lub czopki. sami „Ibuprofen” udowodnił również doskonała. Wszelkie leki należy podawać tylko pod okiem. Jeśli dziecko nie jest jeszcze letnia, a terapia nie daje pożądany efekt, trzeba zadzwonić do pediatry.

Nieżytowe zapalenie jamy ustnej: leczenie dorosłych

Leczenie tej choroby u dorosłych pacjentów nie różni się od leczenia dzieci. Do zwalczania procesów zapalnych w jamie ustnej, są również pokazane antyseptyczne cyklu płukania. Po stronie pozytywów okazało się i medycynie ludowej. Do zwalczania zmian stosowanych wywary z roślin posiadających dezynfekujące oraz działanie przeciwzapalne. To może być wspaniały nagietek, dziurawiec lub kory dębu. Zioła parzonej wrzącą wodę. W suchym surowcem jest konieczne stosowanie łyżkę szkła wodnego.

W skomplikowanym obrazem klinicznym pacjenta wymagane jest hospitalizowany. W szpitalu, to zazwyczaj podaje się terapię witaminy i dożylnego chlorku wapnia.

środki zapobiegawcze

Zapalenie jamy ustnej nieżytowe należący do kategorii nawrotu choroby. Aby zapobiec występowaniu ponownie, trzeba przestrzegać prostych zasad profilaktyki:

 • Czas do leczenia chorób zębów;
 • zwracać uwagę na higienę jamy ustnej;
 • monitorowanie stanu odporności;
 • regularne wizyty u stomatologa.

Profilaktyka tej choroby u dzieci wymaga szczególnej uwagi. Lekarze zalecają, aby przed każdym uchwyt karmienia środków dezynfekcyjnych smoczka i butelki. Zabawki muszą być okresowo przemywano wodą z mydłem i przepłukano pod bieżącą wodą. Kiedy pojawiły się pierwsze zęby dziecka ważne jest, aby nauczyć dziecko natychmiast oczyścić je. O jakiego rodzaju szczoteczki i pasty lepiej jest użyć, należy skonsultować się z pediatrą.