119 Shares 1975 views

HBO przez 4 pokolenia: samodostrojenie. Wyposażenie butli gazowych w samochodzie

Zainstalowane wyposażenie butli gazowych w samochodzie znacząco redukuje koszty benzyny. Ale czy propan lub metan nadają się do wszystkich silników? Czy nie zredukować żywotności ICE? Eksperci zapewniają, że odpowiednio dobrany i wyregulowany sprzęt nie zaszkodzi silnikowi, a właściciel naprawdę pomoże zaoszczędzić.

Ile kosztuje HBO?

Koszt wyposażenia butli gazowych w samochodzie zależy od zestawu. Obejmuje ona:

 • Elektroniczna jednostka sterująca;
 • Reduktor;
 • Balon;
 • Urządzenie do tankowania;
 • Wielozaworu;
 • Filtr;
 • Wtryskiwacze;
 • Szosa;
 • Przełącz przycisk.

Dla każdego silnika zestaw jest wybierany z jednego producenta lub prefabrykowanego. Na przykład: ECU firmy Stag i reduktor, balon i wtryskiwacz – od firmy Lovato.

Cena HBO ma wpływ nie tylko na jego układ, ale również na typ cylindra. Może mieć cylindryczny kształt – zainstalowany w bagażniku lub toroidalny – do montażu w niszy zamiast koła zapasowego. Ten ostatni jest droższy.

Im silniejszy i złożony silnik, tym bardziej kosztowne będzie HBO. Cena sprzętu wynosi od 11 tysięcy rubli.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt do Twojego samochodu?

Posiadanie samochodu, które nie spotkało się wcześniej z urządzeniami gaśniczymi, trudno będzie określić jego wybór. Aby uniknąć problemów z silnikiem w przyszłości, należy powierzyć wybór, instalację i konfigurację HBO do sprawdzonych specjalistów. Zgodnie z charakterystyką ICE wybierają niezbędny sprzęt i konsultują się w zakresie działania.

Warto zauważyć, że silnik benzynowy nie jest przeznaczony do pracy z gazem. Dlatego też producenci samochodów, instalując fabryczne urządzenia gazowe, wprowadzają także zmiany w silniku, dostosowując je do pracy z gazem.

Plusy i minusy instalacji HBO

Biorąc pod uwagę reakcje kierowców, można wyznaczyć zalety i wady wyposażenia butli gazowych w samochodach.

Pozytywne aspekty:

 1. Znaczące oszczędności na stacji benzynowej. Bez względu na ceny paliwa, gaz jest zawsze tańszy niż benzyna i olej napędowy. Cena HBO spada rok po jego instalacji.
 2. Niskie obciążenie silnika. Gaz ma wyższą liczbę oktanową, odpowiednio, spala dłużej, redukując obciążenie ICE. Mieszanina "gaz + powietrze" jest bardziej równa, nie wysusza cylindrów, nie wpływa na konsystencję oleju, co zwiększa żywotność silnika.
 3. Minimalne szkody dla środowiska. W gazie odlotowym zawiera dwie trzecie mniej szkodliwych substancji niż w spalinach z benzyny lub oleju napędowego.
 4. Zwiększenie kilometra od tankowania do tankowania. Samochód pracuje na dwóch rodzajach paliwa, odpowiednio, gdy kończy się gaz, można jeździć na benzynie.
 5. Bezpieczeństwo. Pogłoski, że balon HBO mógłby eksplodować z powodu zmian temperatury lub uderzenia, obalił klub ochrony samochodów niemieckich właścicieli samochodów ADAC. Pod jego kontrolą testy uderzeń cylindrów przeprowadzono w warunkach pożaru i wypadku. Wyniki były zadowalające.

Kilka minusów:

 1. Nie każda stacja benzynowa ma stację benzynową. Naprawa HBO odbywa się wyłącznie na wyspecjalizowanych stacjach obsługi.
 2. Niewielki spadek prędkości, spadek mocy silnika o 15%.
 3. Wpływ wysokiej i niskiej temperatury. Jeśli samochód jest rozgrzany pod słońcem, ciśnienie gazu w balonie wzrasta. Aby ją zmniejszyć, musisz wypracować kilka litrów. W zimnie gaz upłynnia i nie chce wejść do systemu. Więc zimą można uruchomić silnik tylko na benzynie.
 4. Wzrost masy samochodów. Cała konstrukcja urządzenia gazowego zwiększa ciężar maszyny 60 kg. Balon, zainstalowany w bagażniku, zajmuje średnio 40 litrów przestrzeni.
 5. Nieszczelność gazu. Prawdopodobieństwo tego jest małe, ale jest obecne, w przypadku niewłaściwego użycia i przedwczesnego przejścia na utrzymanie.

Instalacja generacji HBO 4

Na specjalistycznej stacji właściciel samochodu będzie oferował szereg usług pod klucz: od wyboru HBO po instalację i kompletną konfigurację. Będzie dać gwarancji i będzie konsultować. Cena emisji różni się od 30 000 do 70 000 rubli.

Eksperci z doświadczeniem wiedzą, gdzie umieścić skrzynię biegów, jak połączyć linię bagażnika i ostrożnie przytrzymać przewody zasilające i gazowe.

Możesz samodzielnie zainstalować i skonfigurować generację HBO 4.

Gdzie prowadzić pracę?

Sprzęt gazowy jest instalowany na wiadukcie lub w skrzynce. Potrzebne jest zestaw narzędzi, rękawic ochronnych i dobrego oświetlenia.

Wybór miejsca mocowania przekładni

Wymagane warunki montażu:

 • Miejsce montażu przekładni musi być łatwo dostępne do zdejmowania i wymiany filtrów;
 • Zamontuj skrzynię biegów na ramie maszyny, a nie na silniku, aby uniknąć wibracji;
 • Węże i przewody nie mogą być skręcane i skręcane.

Szacując długość węży i dostępności, można dołączyć reduktor.

Właściwości przyłączania węży przeciw zamarzaniu:

 • Są połączone ściśle równolegle do systemu;
 • Ważne jest określenie miejsca, w którym w piecu znajduje się "wejście" i "wyjście" środka przeciw zamarzaniu;
 • Węże są połączone (cięte) z zaworem odcinającym za pomocą trójnika.

Wyposażenie miejsca pod balonem

Jeśli do zbiornika wybrano balon, należy umieścić go w taki sposób, aby rurki doprowadzające i napełniające były prawidłowo umieszczone: nie powinny stykać się z gorącym tłumikiem lub wibrującymi częściami ciała.

Balon HBO jest sztywno zamocowany, wielozawór znajduje się w górnej części.

Trasowanie głównej rury

Główna rura jest konieczna, aby gaz dostał się do reduktora z cylindra. Uruchom instalację z przekładni, na dole samochodu (najlepiej wzdłuż drutu benzynowego), a następnie podłącz do wielozaworu.

Montaż wtryskiwaczy

Najpierw należy wyciąć złączki możliwie najbliżej dyszy benzynowej, po czym zainstalować dysze gazowe. Następnie podłącz przewody do zasilania gazem. Powinny mieć tę samą długość, ale nie większą niż 18 cm.

Układ jednostki sterującej i czujników

Wszystkie elektroniki są zainstalowane pod maską. Dla prawidłowego połączenia z HBO znajduje się instrukcja, w której opisano wszystkie przewody i styki.

Po zakończeniu instalacji uruchamiamy samochód. Pierwsze trzy razy włączamy kluczyk w stacyjce, bez uruchamiania silnika. Jest to konieczne, aby pompa benzyny wytwarzała wymagane ciśnienie w rampie. Potem samochód może się zacząć. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie, następnym krokiem będzie utworzenie 4-generowego HBO własnymi rękami.

Niż dostosować?

Aby dostosować parametry urządzenia gazowego świeżo zainstalowanego, potrzebny jest laptop, program do konfigurowania 4-generowej stacji HBO i specjalnego kabla.

Istnieje wiele programów, takich jak Zenit JZ, KME NEVO lub STAG. Są podobne w wyglądzie (interfejs), każdy może być pobrany z oficjalnej strony i zainstalowany. Rozważ program do ustawiania STAG generatora HBO 4.

Jego interfejs jest dość funkcjonalny. Instrukcje dotyczące konfigurowania generacji HBO 4 są proste i zrozumiałe. Znaczenie każdego parametru jest odczytywane w dodatkowych przypisach, które pojawiają się po podniesieniu kursora.

Wartości zapisane w fabryce HBO są wyświetlane natychmiast. Jeśli urządzenie gazowe nie jest nowe, informacje z kontrolera zostaną wyświetlone w programie. Tutaj zostanie wskazane, jak często używano gazu, ile razy wykonano diagnostykę i strojenie.

Jeśli jest nowe oprogramowanie sterownika, program natychmiast poprosi o jego zainstalowanie.

Kabel do strojenia generacji HBO 4 można zakupić i można to zrobić samodzielnie na podstawie karty PL2303.

Ustawienia

W głównym oknie programu są główne wskaźniki, na których działa komputer:

 • Warunki, w których nastąpi przejście z benzyny na gaz lub odwrotnie (temperatura, prędkość obrotowa silnika, ciśnienie);
 • Frakcja gazu (ciśnienie gazu po reduktorze);
 • Uwalnianie w kolektorze;
 • Okres wtrysku wtryskiwaczy gazowych i benzynowych.

Na zakładce "mapa" przedstawiono harmonogram benzyny (niebieska krzywa), wtryskiwacze gazu (krzywa zielona) oraz współczynnik konwersji wtrysku benzyny do gazu (linia pomarańczowa).

Jeśli chodzi o niedokładne urządzenia gazowe w czasie, jednostka sterująca będzie w pełni symulować działanie wtryskiwaczy benzynowych, co spowoduje błąd w komputerze pokładowym. Powodem jest to, że mieszanka wtryskiwaczy benzyny i gazu będzie taka sama, a ilość paliwa w liczbie oktanowej jest inna: benzyna jest dobra, a następnie na gaz – to jest niepoprawne.

Kalibracja

W stanie spoczynku gazy są wyłączone. ECU gazu mierzy i rejestruje parametry pracy wtryskiwaczy benzynowych. Następnie praca jednego wtryskiwacza benzynowego jest zastępowana przez działanie wtryskiwacza gazowego. Stopniowo włącza się wszystkie wtryskiwacze gazu.

Poprzez przemienne zwiększanie i zmniejszanie czasu wtrysku wtryskiwaczy gazowych, konieczne jest doprowadzenie spalin do normy (współczynnik konwersji). Aby uzyskać wartość czasu wtrysku gazu, współczynnik ten jest pomnożony przez czas wtrysku benzyny.

Po kalibracji urządzenie automatycznie przełącza się na benzynę. Musisz przejechać przez niego, aby sprawdzić ustawienia.

Dostosowywanie wykresów

Po samotestowaniu HBO przez 4 generacje lepiej nie wyjmować karty benzynowej. Samochód jedzie do gazu po sprawdzeniu. Jeśli karta zostanie usunięta, będzie musiała chwilowo przemieszczać się na benzynie, zmieniać obciążenie silnika i obroty, aż system wykona nową kartę.

Po próbnej podróży zaleca się zapisanie dziennika ustawień. Pozwala to wyświetlać dane o działaniu urządzenia, a być może znaleźć błędy.

Jeśli harmonogramy wtryskiwaczy benzyny i gazu różnią się, konieczne jest skonfigurowanie 4-generowej karty HBO. W tym celu na pomarańczowej linii ustalamy punkty rozbieżności i najbliższe podejście linii zielonej i niebieskiej – ustawienia w tych punktach są uważane za optymalne i nie powinny się zmieniać. Następnie, na pomarańczowej linii, zaznaczamy punkt maksymalnej rozbieżności linii gazowych i benzynowych i opuszczamy ją o odległość rozbieżności linii.

Przechodzimy do samochodu w różnych trybach i sprawdź, czy grafika jest zgodna. Jeśli nie, powtórz ustawienia mapy, dopóki grafika nie zostanie dopasowana.

Regulacja wtrysku paliwa

Korekcja wtrysku jest drugą najważniejszą fazą w konfiguracji własnego układu HBO 4. generacji.

Najpierw nagrzewamy samochód do temperatury roboczej skrzyni biegów. Przełączyć się na benzynę i przez pięć minut obserwujemy wskaźniki wtrysku wtryskiwaczy benzynowych. Ponownie włączamy gaz, ale nadal obserwujemy wskaźniki benzyny. Jeśli liczba wzrosła, oznacza to ubogą mieszaninę, jeśli jest ona wzbogacona.

Ten stan można zmienić, korygując pomarańczową linię wykresu: jeśli mieszanka jest słaba – podnieś linię o dwa kliknięcia, jeśli mieszanka jest wzbogacona – opuść ją.

Dokonuje się wyregulowania wyposażenia butli gazowych w samochodzie. Jeśli system GBO działa bez przerw, przełączanie między wtryskiwaczami odbywa się w czasie i sprawnie, silnik nie wyjeżdża, ma dobrą dynamikę – oznacza to, że ustawienia zostały przeprowadzone poprawnie. Po pewnym czasie pracy można ponownie przeprowadzić diagnostykę.

Regulacja regulatora gazu HBO

Reduktor jest istotnym elementem w projektowaniu urządzeń gazowych. Z jego pomocą reguluje się ciśnienie gazu wchodzącego do cylindra. Przy stabilnym zużyciu gazu skrzynia biegów utrzymuje ciśnienie na tym samym poziomie, chociaż przy gwałtownym wzroście natężenia przepływu, ciśnienie może się zmniejszyć, ale nieznacznie.

Dostosowanie skrzyni biegów jest konieczne przy instalacji nowego sprzętu. I po 100 000 km warto przeprowadzić diagnostykę i poprawić ją.

Prawidłowe działanie HBO zależy nie tylko od jakości jego konfiguracji elektronicznej. Po pewnym okresie eksploatacji (3 lub 4 lata) zawory i membrany mogą być zużyte, co prowadzi do wycieku gazu.

Aby odłożyć ten moment, można prawidłowo obsługiwać HBO (w szczególności skrzynia biegów): uruchomienie silnika musi odbywać się na naturalnym paliwie w samochodzie (benzyna lub olej napędowy). С, Dopiero, gdy temperatura silnika osiągnie co najmniej 30 ° C, Możesz przełączyć się na gaz. W niskich temperaturach membrana reduktora może zamarznąć. Dlatego reduktor jest połączony z liniami bagażnika.

Przekładnia HBO z czterema generacjami nie jest bardzo prosta w konfiguracji za pomocą własnych dłoni. Są dwa sposoby regulacji: dostosuj czułość i reguluj ilość gazu w kanale bezczynnym.

Przed rozpoczęciem regulacji silnik powinien być rozgrzany, a następnie odciąć benzynę, co umożliwia silnikowi przetworzenie pozostałego paliwa.

Prędkość obrotowa biegu jałowego:

 1. Ustaw rejestrator mocy maksymalnie.
 2. Całkowicie owiń wkręcaną śrubę, a następnie odkręć ją przez pięć obrotów.
 3. Kontrola czułości jest ustawiana w pozycji środkowej.
 4. Uruchamiamy samochód na gaz i zwiększamy prędkość poprzez zasysanie do 2000 roku.
 5. Jednocześnie zdejmij odsysanie (bardzo powoli) i regulator obrotów biegu jałowego, które szukamy w chwili, gdy rozrusznik osiągnie maksymalną prędkość.
 6. Całkowicie usuwamy ssanie. Powinien uzyskać stały bieg jałowy.
 7. Wyreguluj delikatnie pokrętło czułości.
 8. Ruchy pływające są podnoszone do maksimum przez regulator obrotów biegu jałowego.
 9. Regulator nie pomógł – skręć śrubę czułości na kilka obrotów i powtórz wszystko na nowo.
 10. Osiągamy 1200 obrotów na biegu jałowym, a następnie stopniowo zmniejszamy prędkość biegu jałowego do 950.

Ustawienie czułości skrzyni biegów:

 1. Powoli odkręcaj pokrętło czułości, zanim zmienisz prędkość biegu jałowego.
 2. Gdy tylko prędkość się zmieni, należy lekko obrócić regulator.
 3. Sprawdź ustawienie: ostro kliknij na pedał przyspieszenia. Silnik powinien natychmiast reagować – bez zwłoki i opóźnień.

Regulacja rejestru zasilania:

 1. Prędkość rozrusznika przynosi do 3500, przekręcając regulator mocy.
 2. Jak tylko zakręty zaczną spadać, zatrzymujemy procedurę.

Sprawdzanie ustawień jakości:

 1. Ostro naciskamy pedał przyspieszenia.
 2. Skręcamy czułość o jedną czwartą, aż prędkość rozrusznika zacznie gwałtownie spadać.
 3. Odkręcamy regulator na pół obrotu i pozostawmy bezczynny.

Jeśli konfiguracja 4-generowej stacji HBO odbywa się prawidłowo, ICE będzie pracować płynnie i stabilnie.