561 Shares 8696 views

Opis, charakterystyka, zdjęcia Orinoco

Orinoco – jeden z największych systemów rzecznych na świecie. Jest to najbardziej tajemnicza i fascynująca rzeka w Ameryce Południowej. Jego wody od wieków przyciągają poszukiwaczy przygód, mimo niebezpiecznego i nieprzewidywalnego charakteru.

Historia odkrycia

Ponieważ otwarcie południowoamerykańskiej rzeki Orinoko to był niedostępny przez długi czas ze względu na jego dżungli ukryciu, a ze względu na nieznane. Pierwsze wzmianki o nim można znaleźć w zapisach Hristofora Kolumba odnoszących się do jego trzeciej wyprawy. Odkrywca widział tylko deltę Orinoko, ale otworzył jego obraz uderzył swoim pięknem.

Od tej rzeki połączonego z nazwą Hiszpana Diego de Ordaz, który spędził połowę swojego życia próbując znaleźć tajemnicze miejsce Eldorado. To on pierwszy był w stanie badać przyrodę Orinoko. W 1531 roku naukowcy z Niemiec Ambrosius Ehinger postanowiliśmy zbadać rzekę. W tym samym czasie, kilka charakter badawczy inne wyprawy zostało popełnione. Niestety, opis rzeki Orinoko te czasy nie sprowadzają się do nas.

O jej wycofaniu tylko na początku 19 wieku, kiedy to niemiecki podróżnik Alexander von Humboldt określone studiować naturę Ameryce Południowej. To on opisał rośliny, które rosły wzdłuż brzegów rzeki Orinoko, a także zwierzęta, które żyły w jego wodach. Źródłem zbiornika stwierdzono tylko w połowie 20 wieku.

Położenie geograficzne rzeki i jej wielkości

Rzeki Orinoko, jak wspomniano powyżej, znajduje się w Ameryce Południowej. Jej źródłem jest hodowana na granicy Wenezueli i Brazylii. Rzeki pochodzi od góry w pobliżu Highlands Delgado Chalbaud Gwinei.

Prawie wszystkie Orinoko przepływa Wenezueli, ale niektóre jej części leżą w Kolumbii. Przechodząc północną część kontynentu, rzeka wpada do Zatoki Paria, a stamtąd do Oceanu Atlantyckiego.

Długość rzeki Orinoko – 2736 km, co czyni go jednym z najdłuższych zbiorników w Ameryce Południowej. w różnych miejscach na szerokości wynosi od 250 m do 10 km. Podczas powodzi w Orinoko można wylać do 22 km szerokości. Głębokość rzeki nie jest największym – jego najwyższy punkt osiąga 100 m.

Charakter rzeki Orinoko

Nawigacja na Orinoko jest ograniczony i bardzo ryzykowne. Transport rzeczny jest przemieszczany tylko w zamożnej obszarze delty. Jest to środek konieczny ze względu na zmienność charakteru zbiornika. Oto, co 6-7 godziny znaczne przypływy, które uniemożliwiają statkom poruszać. Reżim rzeki Orinoko zależy od pory roku i pory roku. W porze suchej, to zamienia się w systemie jezior i bagien, aw deszczowe – spready.

Podczas rzeki Orinoko u źródła – na południowym zachodzie. Mainstream stopniowo wygięte w łuk. Następnie, w kierunku rzeki Orinoko się zmienia. Płynie w kierunku północnym i północno-wschodnim. Tam rzeka wpada do Oceanu Atlantyckiego. Szybkość przepływu wody konsekwentnie średnio na całej długości, z wyjątkiem miejsca źródła. Ponieważ rzeka wywodzi się w górach, w rejonie płynie szybciej niż na nizinach.

Ulga i dopływy

W górnym biegu rzeki Orinoko jest duża ilość wodospadów wszystkich rozmiarach. Wynika to skaliste i nierównej powierzchni terenu. W dolnej i środkowej części terenu rzeki Orinoko jest płaska.

Bliżej Delta Orinoco jest silnie rozgałęziony, tworząc wiele dopływów i jezior. Dzięki nim ta lokalizacja jest szczególnie malowniczy. Dopływy rzeki są wyjątkowe, ponieważ, pomimo tego samego źródła, z których każdy z nich ma indywidualny kolor i unikalną kompozycję wody. Poziom wody w nich również nie jest stały, ponieważ zależy od ilości opadów. W porze suchej wpływów mocno wysychają lub skręcić w małych jeziorach

Jeden z dopływów Orinoko – Casiquiare łączy go z najbardziej znanych i pełną płynącej rzeki w Ameryce Południowej – Amazon.

Fauna rzeki Orinoko

Fauna systemu rzeki Orinoko jest wyjątkowy. Ma około 700 gatunków istot żywych. Wody rzeki obfitują w ryby. Jest domem dla węgorzy elektrycznych i sum, kilka funtów, które przez wiele stuleci żywionych miejscowej ludności. Jednak powinniśmy bać piranie i krokodyle, które są tu wszechobecne. Obszar Orinoco – jest domem dla tysięcy gatunków ptaków. Jest domem dla szkarłatne ibisy, flamingi, kolorowe papugi. Na brzegach można spotkać olbrzymie żółwie i inne gady. Na dnie rzeki zamieszkanym przez wiele małp – Kapucynów, howlers, makaków, a także przedstawicieli rodziny kotowatych – oceloty, jaguary, pumy i inne.

Większość turystów podróżujących w górę rzeki Orinoko w nadziei, widząc olbrzymie anakondy. Ale także tutaj można znaleźć bardzo rzadkie gatunki – różowe i szare rzeczne delfiny, olbrzymie wydry rzeczne, manatów wypasu i najrzadszy gadów na świecie – Orinoco Krokodyl. Dzisiaj te rodzaje krytycznie zagrożone i objęte ochroną.

Flora rzeki

Rośnie las wzdłuż rzeki jest zalany. W związku z tym roślinność jest bujna i różnorodna. W dolnym biegu rzeki flora różnej gęstości z powodu dużej liczby winorośli, które sprawiają, że w okolicy miejsca nieprzejezdne. Jednak ci, którzy zarządzają na spacer w lasach Orinoko zostały złowione obficie kwitnące bromeliads i orchidee.

Wśród drzew dominują mangrowe. Ich korzenie zejść bezpośrednio do wody, gdzie żywność jest przygotowywana. Liczne lasy mieszane obficie rosną wysokie drzewa, różne drzewa owocowe.

Wartość rzeki w życiu gospodarczym człowieka

Rozliczenia w pobliżu brzegów Orinoco prawie żaden. Jednakże istnieją również liczne tubylcze plemiona, dla których rzeka stała się źródłem nie tylko żywności, ale także dodatkowe przychody. W ten sposób lokalne przyjazne Warao plemiona Indian mieszka tu od wielu lat. Ich małe drewniane domy zbudowane na palach, i wznieść się ponad wodą. Oprócz połowów, są one zaangażowane w transport turystów do rzeki Orinoko. Słowo „Warao” oznacza „boat people”, tak ściśle jest prymitywne plemię łączy swoje życie z wodą.

Największy z niewielu miast w rzece Orinoko – to Ciudad Guayana. To był obok niego w połowie ubiegłego wieku zaczęto budować porty. Było to wynikiem wykrywania rudy żelaza i innych minerałów. W chwili obecnej prace nad przetwarzaniem rud trwa. Również na rzece zostały zainstalowane zbiornik i elektrownie wodne.

Ostatnio, rozległe murawy tropikalnych dorzecza Orinoko służy do wypasu zwierząt gospodarskich. Wiąże się to rykoszetem, jak stada zwierząt deptać trawy w dół i zjeść dużą liczbę roślin, a także degradację raz żyznej glebie.

Turystyka na rzece Orinoko

Baza turystyczna Orinoco rzeka zaczęła się rozwijać dopiero niedawno. Dziś to miejsce atrakcyjne dla prawdziwych poszukiwaczy przygód. Turyści są oferowane fascynującej wycieczki statkiem, co pozwala zbadać wszystkie kanały rzeki, do zapoznania się z flory i fauny, dotknąć tysiącletniego kulturę mieszkańców.

Podróż Orinoco można przypisać taki popularny dzisiaj, kierunek jako ekoturystyki. W wielu miejscach są tu nietknięty i nietknięty. Biura podróży oferują wiele programów, które zaspokoją wszystkie gusta. W zależności od preferencji, można popływać, kajaki, ryby (szczególnie popularny Pirania), spacer po dżungli, aby odwiedzić wioskę Warao. Są to zarówno programy dzień i noc.