198 Shares 2479 views

Vienna Opera: Historia słynnego teatru

Vienna State Opera – jeden z najbardziej znanych i największych teatrów operowych na świecie, którego historia zaczyna się w połowie XIX wieku. Położony w samym sercu Wiednia, był początkowo nazywany Wiedeńskiej Opery Dworskiej i został przemianowany w 1920 roku wraz z pojawieniem się Republika Austriacka.

Budynek, zbudowany w latach 1861-1869 w stylu klasycystycznym przez architektów Eduard van der Null i sierpień Sicard von Sikardsburga, był pierwszym dużym budynku na Rigenshtrasse. Znani artyści pracowali nad dekoracją wnętrz, a wśród nich – Moritz von Schwind, który namalował freski w polu w operze „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta, i holu – na podstawie dzieł innych kompozytorów. Vienna Opera oficjalnie otwarty 25 maja 1869 r stworzenia „Don Giovanni” Mozarta. Po przedstawieniu wzięli udział przez cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety Amalia Eugenia.

Budynek opery nie został doceniony przez odbiorców. Po pierwsze, to było przed wspaniałej rezydencji Genrihskhof (zniszczony w czasie II wojny światowej) i nie przyniosły pożądanego efektu monumentalności. Po drugie, poziom obwodnicy w przedniej części budynku została podniesiona o jeden metr po rozpoczęciu jego budowy, a wyglądało to tak „z utrwalonym orzecznictwem”.

Specjalna kwitnące Vienna Opera osiągnęła pod kierownictwem wybitnego kompozytora i dyrygenta Gustav Mahler. Wraz z nim nowej generacji światowej sławy śpiewaków, takich jak Anna von Mildenburg i Selma Kerz. Stając się w 1897 dyrektorem teatru, on zmienił przestarzały wystrój, przyciąga talent i doświadczenie wielkich artystów (wśród nich – Alfred Roller) w celu utworzenia nowej estetyki sceny odpowiadającej modernistycznej smaku. Mahler wprowadził praktykę ściemniania oświetlenia na scenie podczas występów wykonawców. Wszystkie jego reformy zostały zatrzymane następców.

Podczas amerykańskiego bombardowania pod koniec II wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony. Po wielu dyskusjach zdecydowano się przywrócić go w oryginalnym stylu, a odnowiony Wiedeńska Opera została ponownie otwarta w 1955 roku, utworzenie „Fidelio” Lyudviga Van Beethovena.

Dziś teatr wykonywane współczesne produkcje, ale nigdy nie może być eksperymentalny. Jest on ściśle związany z Wiedeńskiej Filharmonii, który jest oficjalnym numerem Filharmonii Wiedeńskiej Operze. Jest to jeden z najbardziej ruchliwych scenach operowych świata. Rocznie umieścić 50-60 oper, to pokazuje nie mniej niż 200 występów. Podstawowym repertuar Vienna Opera zawarte pewne kompozycje, mało znane ogółowi społeczeństwa, takich jak „Rosenkavalier” i „Salome” Straussa.

Bilety na występy są drogie. Wynika to z dużej liczby domków. Zauważ, że nachylenie w stajni jest trochę tak, że można zapłacić 160 euro za miejsce gdzieś w ósmym rzędzie, ale niewiele, aby zobaczyć, co się dzieje na scenie. Doskonała akustyka, zwłaszcza na wyższych poziomach budynku. miejsc nadal stoją (ponad 500), znajduje się bezpośrednio za straganami, ale są one dostępne tylko w dniu spektaklu, a bilety do loży i stragany do sprzedaży przez trzydzieści dni przed każdym występem, a kolejność ich najprostszy sposób za pośrednictwem strony, która posiada operę Wiedeń.

Dress code jako taki nie jest przestrzegana, ponieważ ponad połowa siedzeń są zajęte przez turystów, zróżnicowanej publiczności, choć widać, że ludzie są bardziej elegancko ubrany w polach.