331 Shares 7682 views

Kolorowanie włosów z henną i bazą

Każda kobieta wie, że malowanie włosów boli ich kondycji i wyglądu, pomimo faktu, że współczesni producenci środków barwiących stale nalegają na minimalną zawartość szkodliwych składników. Niemniej jednak istnieją metody barwienia i barwienia, których użycie nie tylko nie uszkadza włosów, ale nawet czyni je zdrowymi, silnymi i lśniącymi – dumą posiadacza. Jest to kolor henny i basmy – Naturalne barwniki stosowane przez wiele kobiet na świecie.

O korzyściach henny i basmy

Henna to suszone i wypatroszone liście rośliny Lavonia, która rośnie w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Liście tego krzewu zawierają dużą ilość olejków eterycznych, witamin, tanin.

Ze względu na zawartość olejków eterycznych, trwały zapach wchłania włosy podczas barwienia, henna ma również relaksujący efekt. Taniny, które są bogate w hennę, normalizują gruczoły łojowe skóry głowy, zapobiegając tym samym pojawieniu się łupieżu. Kompleks witamin, w tym witaminy C, B i beta-karoten, odżywia włosy, dzięki czemu są miękkie, lśniące i jedwabiście.

Innym naturalnym barwnikiem jest basma, który jest uzyskiwany z liści indygo. To roślina znajduje się w Azji Wschodniej. Basma, podobnie jak henna, zawiera dużą ilość witamin i olejków eterycznych.

Kolorystyka włosów z henną i bazą ma swoje zalety, z których najważniejsze jest to, że można je stosować w okresie ciąży, ponieważ nie zawierają one dodatkowych składników chemicznych.

Wady wybarwiania naturalnymi barwnikami

Niewątpliwie zalety plamienia henną lub bazą są ogromne, ale istnieją pewne wady tego sposobu malowania, które trzeba znać wcześniej:

 • Henna jest bardzo trwałą barwą, dlatego po barwieniu włosów henną, nie da się zmienić ich koloru, należy poczekać, aż włosy się rośnie;
 • Farbowanie włosów henną i bazą ma długotrwały charakter, ponieważ te barwniki pozostają na włosach dłużej niż farby chemiczne, około 7-8 miesięcy; Ale to wszystko jest konieczne, aby odbarwiać włosy co 2-3 miesiące, tak aby kolor był soczysty;
 • Intensywność i odcień zależy od naturalnego koloru włosów; Tak więc, na jasnych włosach henna lub basma dają bardzo jasny kolor, a na włosach o ciemniejszych odcieniach – mniej jasny;
 • Nie zaleca się częstego (2 razy w miesiącu) barwienia henną lub bazą, ponieważ możliwe jest uzyskanie przeciwnego efektu, włosy stają się matowe.

Wybór koloru włosów

Przed farbowaniem włosów należy określić wynik, który zostanie uzyskany po barwieniu. Pierwsze zabarwienie włosów z henną i bazą obejmuje mini test: nałożyć farbę na cienką nici, umyć mieszaninę po 30 minutach, co pozwoli na poznanie koloru, który zostanie uzyskany po barwieniu.

Należy pamiętać, że intensywność koloru zależy od samej mieszaniny, a także od czasu barwienia: im dłużej jest ekspozycja, tym intensywniejszy jest kolor.

Jak uzyskać różne odcienie, farbując włosy naturalnymi barwnikami?

Podczas farbowania włosów jednym henną:

 • Kasztanowe i czarne włosy nabiorą odcieni czerwieni, od miedzi do miedziowo-czerwonej;
 • Jasnobrązowe włosy mogą nabierać odcieni od pomarańczowo-czerwonego do piaszczysto-czerwonego;
 • Właściciele blond lub szarych włosów mogą uzyskać błyskotliwe odcienie, od marchwi do czerwieni.

Henna jest stosowana jako oddzielny barwnik, w przeciwieństwie do basmy, która musi być mieszana z henną w różnych proporcjach.

Henna i Basma – proporcje:

 • Aby uzyskać czarny kolor, należy przestrzegać proporcji henny: basma = 1: 3;
 • Ciemny kasztan uzyskuje się w przypadku dodania henny do mieszaniny: basma = 1: 1 sok buraczany lub czerwone wino;
 • Złoty kolor może być osiągnięty, jeśli mieszanina henny: basma = 2: 1 dodać wywar z rumianku.

Po wybraniu odpowiedniego odcienia można przystąpić do przygotowania mieszaniny do barwienia, a następnie bezpośrednio do samego obrazu.

Zasady przygotowywania mieszaniny do barwienia

Najlepiej warzona jest mieszanka ceramiczna lub szklana. Proszek należy mieszać z gorącą wodą, której temperatura nie powinna przekraczać 80 stopni. Nie wylewaj proszku henny wrzącą wodą, ponieważ traci właściwości.

Barwienie włosów z henną i basmy można przeprowadzić na dwa sposoby:

 • Mieszaj niezwłocznie proszek henny i bazylos, przygotowując mieszaninę do barwienia;
 • Farbuj włosy z henną, a następnie natychmiast z bazą, ta metoda pozwala monitorować intensywność koloru.

Henna należy nakładać na czyste, lekko wysuszone włosy. Aby plama henną, należy mieć rękawiczki, pędzel lub gąbkę, która delikatnie nakłada mieszaninę na włosy, omijając powierzchnie skóry, ponieważ ten barwnik jest szybko wchłaniany przez skórę i nie ulega ścieraniu.

Po farbowaniu włosy powinny być owinięte plastikowym opakowaniem, a następnie ręcznikiem – w celu stworzenia efektu cieplarnianego, który pozwoli henny moczyć włosy dobrze. Czas wybarwiania powinien być wybrany niezależnie, zależy to od pożądanego efektu, zazwyczaj czas trzymania wynosi od 30 minut do 2 godzin lub dłużej.

Po pewnym czasie należy umyć mieszaninę z włosów ciepłą wodą. Nie używaj szamponu, ponieważ kolor henny jest manifestowany i utrwalany przez 2-3 dni, aby farba mogła zanurzyć się w tkance włosów.