583 Shares 7401 views

Obszar Australii. Australia na mapie. Cechy Australii

Stan Australii leży na kontynencie homonimicznym i w pobliżu wyspy, z których największa jest Tasmania. Obszar Australii wynosi 7 682 300 kilometrów kwadratowych. Grunt w tym przypadku zajmuje 7.617.930 metrów kwadratowych. Km. Linia brzegowa biegnie przez ponad dwadzieścia pięć tysięcy kilometrów.

Obszar Australii w centralnej części kontynentu zajmuje obszerna strefa nizinna, z czego większość stanowią dorzecza jeziora Eyre i rzeki Murray. Ponadto, jest równina Nallabor. Zachodnie regiony słynie z Wielkiego Równiny Zachodniej – regionu czterech wielkich pustyń: Gibson, Simpson, Wielkiej Piaski i Wielkiego Pustyni Wiktorii.

Cechy Australii są takie, że w kraju nie ma wystarczającej ilości słodkiej wody. Większość rzek położona jest we wschodniej części kontynentu, wśród nich Darling, Murray i inni. Tętnice wodne, położone w centrum i na zachodzie, wyschły w lecie.

W większości jezior jest słone. Największym z nich jest Eyre. Jest to 12 metrów poniżej poziomu morza.

Ludność

Według obszaru, kontynentalna Australia zajmuje więcej niż siedem i pół miliona kilometrów kwadratowych. Jej terytorium zamieszkuje 23 625 130 osób (dane z lipca 2014 r.). W większości to Europejczycy – 95%, pozostałe 5% to Azjaci i Aborygeni (odpowiednio 4% i 1%). Językiem urzędowym jest angielski.

Z pewnych względów wiadomo, że starożytni ludzie zajmowali obszar Australii czterdzieści tysięcy lat temu. Zakłada się, że pochodzili z Papui Nowej Gwinei iz Indonezji.

Pierwsi mieszkańcy głównie zajmują się polowaniem i zbieraniem. Przedstawiciele wielu kolejnych pokoleń zaczęli aktywnie osiadać na kontynencie i pobliskich wyspach, opanowując nowe terytoria. Mimo dość prymitywnych umiejętności technicznych opartych na kamieniu, drewnie i kości, życie społeczne i duchowe było już na wysokim poziomie. Tak więc większość z nich posiadała kilka języków, a czasami nawet terytorialnie usunięte grupy plemienne organizowały konfederacje.

Obecnie obszar Australii jest w pełni rozwinięty. Na kontynencie nie ma tak zwanych białych plam. Niemniej jednak, 89% mieszkańców kraju to mieszczanie. Dlatego Australia jest uważana za jeden z najbardziej zurbanizowanych stanów na świecie. Średnia długość życia na lata 2005-2010. Było 81,6 lat. To imponujący wskaźnik.

Religia

W kraju nie ma oficjalnej religii. Większość mieszkańców to chrześcijanie. Według danych za 2006 r., 25,8% obywateli jest zwolennikami wiary katolickiej. Inną ważną nazwą jest anglikanizm (18,7% populacji). Ponadto w kraju mieszkają prezbiterianie, adwentyści, zielonoświątkowcy, metodystów i zwolennicy Armii Zbawienia, buddystów, islamistów i żydów.

Codzienne usługi kościelne są odwiedzane przez około półtora miliona osób. Ważną rolę w życiu publicznym odgrywają różne chrześcijańskie organizacje charytatywne i szpitale. System szkół katolickich jest również bardzo rozwinięty. Około sześciu i pół miliona dzieci jest zapisanych do podobnych instytucji edukacyjnych. Kościół anglikański angażuje się w edukację około stu tysięcy małych obywateli. W sieci Zjednoczonego Kościoła jest 48 szkół.

Warunki pogodowe

Położenie geograficzne Australii powoduje znaczne różnice w klimacie w różnych częściach kraju. Tak więc, na północnych obszarach dominuje subequatorial, na środkowym i południowym – klimat równikowy. Zastanów się nad cechami pogody Australii. Średnia temperatura roczna w północnej części kraju wynosi od 23 do 28 stopni Celsjusza. Maksymalna ilość opadów (do 1,500 milimetrów) przypada na okres letni. W zimie wysychają suche wiatry, co prowadzi do suszy. Jeśli chodzi o przybrzeżne równiny i wysokie stoki, są wystarczająco wilgotne i charakteryzują się łagodnym, ciepłym klimatem. Temperatura najcieplejszego miesiąca w Sydney wynosi około dwudziestu pięciu stopni ciepła, a najzimniejsza jest około piętnaście stopni ze znakiem plus.

W centralnych i zachodnich regionach kontynentu klimat jest tropikalną pustynią. Latem (od grudnia do lutego) żarówka termometru przez większość dnia jest na wysokości około trzydziestu stopni lub nieco niższa, a zimą spada o dziesięć do piętnastu punktów. W centralnej części kontynentalnego lądu latem nawet gorętszy – do czterdziestu pięciu stopni Celsjusza. W nocy temperatura może spaść do zera stopni. Opadów w tej części kraju jest niewiele – dwieście trzystu milinetrów rocznie.

Klimat na południowym zachodzie jest podobny do basenu Morza Śródziemnego hiszpańskiego i francuskiego. Z reguły lato tu jest gorące i suche, a zimą jest wilgotne i ciepłe. Temperatura waha się nieco w ciągu roku.

Flora

Położenie geograficzne Australii i specyfiki klimatu kraju spowodowały rozprzestrzenianie się roślin suchych – specjalne trawy, umbellate acacias, drzewa eukaliptusowe i drzewa butelkowe. Warto zauważyć, że spośród 12 tysięcy gatunków flory lokalnej 9 tys jest endemiczna, tzn. Można je spotkać tylko na danym kontynencie.

Lasy tropikalne w północnej części kraju to eukaliptus, palm, ficus i bambusowe ziele. W południowej części sawanny często występują eukaliptusy i umbellate grupy akacji. Gruba pokrywa traw rozprzestrzenia się nad ziemią. We wschodniej części kraju dominują subtropikalne wiecznie zielone lasy o dużej liczbie skrzydeł jak drzewo, eukaliptus i wysokie paprocie z dwudziestoma łodygami.

Fauna

Fauna kraju uważana jest za wyjątkową. A wszystko dlatego, że 9/10 wszystkich gatunków zwierząt znajduje się tylko na niesamowitym kontynencie zwanym Australią. Kangur, jaszczurki spokojne, koale i platypus żyją tylko na tym kontynencie. Wśród zwierząt znajduje się najwięcej torbaczy (co najmniej sto dwadzieścia gatunków). W kraju jest wiele nietoperzy, dingo psów i myszy w rodzaju gryzoni. Ponadto żyją tu żywe owce, tzw. Skamieniałości żyjące – echidna i platypus.

Jeśli chodzi o kopytniki, małpy i przedstawicieli drapieżnych żołnierzy, nie są na kontynencie. Ale Australia słynie z dużej liczby ptaków – emu, krasowiarzy, kakadu, koronowanych gołębi, muchówek, czarnych łabędzi, ptaków rajskich i librekowców. Najbardziej niezwykłe gadki to jaszczurki i węża-asalicy. Niesamowity mieszkańca rzek Australii Południowej – bękart – ryba podwójna z jednym płucem.

Struktura państwa. Partie polityczne

Australia to federalne państwo parlamentarne, pełne imię to Commonwealth Australia. Federacja składa się z sześciu państw – Victoria, Queensland, Tasmania, South i Australia Zachodnia, Nowa Południowa Walia. Ponadto, pod jurysdykcją Wspólnoty są wyspy Ashmore i Cartier, McDonald i Hurd, o. Boże Narodzenie, Wyspy Kokosowe i Wyspy Koralowe.

Stolicą jest Canberra. 1 stycznia 1901 r. Kraj uzyskał niepodległość, a jednocześnie nadal pozostaje członkiem Wspólnoty Brytyjskiej. Ustawodawstwo opiera się na prawie wspólnym Anglii. Dzień Australii, który jest święto narodowe, obchodzi się w dwudziestym szóstym stycznia.

Władza wykonawcza przypisana jest brytyjskiemu monarchowi, wojewodzcowi i premierowi, który kieruje Gabinetem Ministrów. Parlament tworzy Senat i Izba Reprezentantów.

Wśród partii politycznych o największej wadze państwa, partia australijskich Demokratów, Australijskiej Partii Pracy, Liberalnej Partii Australii i Partii Narodowej Australii są przydzielane.

Ekonomia, transport

Państwo wyróżnia bardzo rozwinięta gospodarka. W odniesieniu do tego wskaźnika jest porównywalny z krajami Europy Zachodniej. Do najważniejszych branż należą górnictwo, stal, przemysł chemiczny, spożywczy i motoryzacyjny. Około pięciu procentów GNP zapewnia dochód z działalności rolniczej. Głównymi uprawami rolnymi są jęczmień, pszenica, owoce i trzcina cukrowa. Nigdzie na świecie nie jest tak dużo owiec hodowanych jak w Australii. Ponadto w kraju jest szeroko rozpowszechniona produkcja drobiu i bydła.

Jednostką monetarną jest dolar australijski. Do głównych partnerów handlowych należą USA, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Japonia. Największym na świecie dostawcą pszenicy, wełny i wołowiny, drugim co do wielkości eksporterem baraniny jest Australia. Obszar kontynentalny jest maksymalnie wykorzystywany w celu zapewnienia skutecznego rozwoju gospodarczego kraju i wysokiego poziomu samopoczucia ludzi.

Rezerwaty przyrody

Australijskie zasoby wodne nie mogą być nazwane bogatymi. Tereny te są najbardziej suche na planecie. Duże rzeki na kontynencie są niewielu. Co jest niezwykłe w Australii? Rzeka Murray jest główną arterią wodną kraju. Największymi jej dopływami są Goulburn, Darling i Marrambiji. Są one najbardziej rozpowszechnione w topniejącym śniegu w górach, ale w gorącym okresie jest znaczne polewające. Zapory zbudowano praktycznie we wszystkich dopływach rzeki. Murray, w pobliżu nich znajdują się zbiorniki, używane do nawadniania ogrodów, pastwisk i pól.

Jeziora nie mogą być nazwane poważnymi zasobami wodnymi kraju, ponieważ są głównie mętne, małe i słone, ale liczne przygody przyciągają niesamowite stawy. Na przykład Hiller jest jasnożółtym jeziorem położonym na wyspie Middle Island. Niezwykły kolor wody w nim nigdy się nie zmienia. Naukowcy jeszcze nie znaleźli wyjaśnienia dla tej zagadki. Nie mniej interesujące jest rozżarzone jezioro Gipsland, które znajduje się w stanie Wiktoria. W 2008 r. Odnotowano najwyższe stężenie mikroorganizmów Noctiluca scintillans (nochesvetok). To rzadkie zjawisko obserwowano nie tylko przez mieszkańców, ale również przez fotografa Phila Hart. Człowiek musiał ciągle rzucać kamieniami w wodę, aby uchwycić świecącą powierzchnię wody, ponieważ niezwykłe mikroorganizmy reagują z blaskiem na zewnętrzne bodźce.

Obszar Australii jest tylko dwa procent zajmowany przez lasy – te zasoby są również rzadkie w kraju. Niemniej jednak, przyciągają wielu turystów ze względu na ich niezwykły wygląd. Takie mokre lasy tropikalne, jak u brzegów Morza Koralowego, nie można znaleźć nigdzie indziej.

Głównym naturalnym bogactwem kraju są oczywiście surowce mineralne. Kraj posiada największe rezerwy cyrkonu i boksytu na świecie. Ponadto kraj ten jest na drugim miejscu w wydobyciu uranu i węgla. Plazmy są odkrywane w Tasmanii. Australia (na mapie jest na południowy zachód od kontynentu) jest bogata w złoto. W Nowej Południowej Walii diamenty, bizmut, antymon i nikiel są wydobywane.

Jak to się zaczęło

Na kontynencie przodkowie australijskich aborygenów po raz pierwszy osiedli się około czterdziestu tysięcy lat temu. Ponieważ Australia jest odizolowana geograficznie od reszty świata, rdzenni mieszkańcy mieli unikatowe tradycje religijne i kulturowe. Kontynent został odkryty przez Europejczyków dopiero w początkach XVII wieku. Pierwszym był Holender – Jansson. W 1605 wylądował w Zatoce Carpentaria (północne wybrzeże). Ze względu na oddalenie terytorialne, kolonizacja Australii rozpoczęła się dopiero w 1770 roku. Potem James Cook wziął w imieniu króla zatoki. Następnie, w pobliżu miejsca pojawiło się miasto Sydney.

Do roku 1840 Australia na mapie świata nie była pełnoprawnym państwem, ale tylko miejscem wygnania na poddania brytyjskiego monarchy, którzy zostali skazani na ciężką pracę. W 1850 r. Kolonie lokalne stały się względnie niezależne od angielskiej korony, a jedenaście lat później utworzyły niezależną Australię Australii. Kraj zaczął się rozwijać według własnego scenariusza. Niemniej jednak historia Australii od dawna była związana z Anglią. W ten sposób państwo udzielało Wielkiej Brytanii znacznej pomocy podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.

Czas w Australii

Ten kontynent jest zlokalizowany w trzech strefach czasowych. Latem czas w Brisbane i Sydney jest sześć godzin przed Moskwą, aw Perth cztery. Czas lokalny w Australii jest również zmieniany z państwa na państwo.

Ciekawe miejsca

Wielu turystów przyciąga wschodnie wybrzeże kraju. Najpopularniejszym kurortem jest kurort Złotego Wybrzeża z niesamowitymi plażami i niemal idealnymi warunkami do surfingu. Miłośnicy kultury też się nie nudzą. W stolicy można zwiedzić Muzeum Nicholson Antiquities, Muzeum Australii i Narodowe Muzeum Morskie. Melbourne słynie z National Gallery of Victoria, tutaj jest słynny Narodowy Herbarium i Królewski Ogród Botaniczny. Jakie inne atrakcje warto zobaczyć?

  • Wielka Rafa Koralowa jest szczególnie popularna wśród turystów. Jest to najbardziej rozwinięty system raf koralowych na świecie i składa się z 900 wysp i 2.900 pojedynczych raf, których łączna powierzchnia wynosi 344.400 kilometrów kwadratowych. To największe wykształcenie na naszej planecie widać nawet z kosmosu. Znajduje się na Morzu Koralowym, w pobliżu północnych granic kontynentu.
  • Opera w Sydney rozpoczęła się w 1973 roku. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego kraju. Ta struktura jest bardziej podobna do statku niż zwykły ziemski budynek.
  • W Nowej Południowej Walii są Góry Błękitne. Są one uformowane z piaskowca i są niezwykłe dla głębokości ponad siedemset pięćdziesięciu metrów głębokości. Zasadniczo rosną przypominające drzewa drzewa paproci i drzewa eukaliptusa. Góry miały swoje niezwykłe imię ze względu na wysokie stężenie w powietrzu zawiesin olejków eterycznych emitowanych przez drzewa eukaliptusów.
  • To dziwne, ale w Parku Narodowym Kakadu nie ma jednej papugi. To było jego nazwisko od miejscowego plemienia. Widoki w tym wyjątkowym miejscu są po prostu oszałamiające: park jest otoczony ze wszystkich stron najwyższymi skałami i półkami, które niezawodnie ukrywają ten raj z zewnątrz. Dlatego na ich terenie znajdują się zwierzęta, których nie można znaleźć nigdzie indziej na tej planecie – półpłaskie gęsi, australijskie żurawie, barramundi i inne.
  • Jeśli piękno miasta nie zachwyci Ciebie, a kontemplacja zarezerwowanych parków narodowych przynosi tęsknotę, udaj się do Doliny Barossa – głównego regionu winiarskiego na kontynencie. Tutaj można spróbować pysznych drinków i uczestniczyć w uroczystych świętach.

Zakończ opis narracyjny akwarium w Sydney. Podobnie jak w Australii, jest wyjątkowa. Nie ma takich ogromnych kompleksów na świecie: nawet proste oglądanie bez przystanków w licznych eksponatach trwa co najmniej trzy i pół godziny. Ekspozycja dzieli się na strefy według cech geograficznych – Wielkiej Rafy Koralowej, Południowej i Północnej Rzeki, Południowych Oceanów. Wejście do akwarium nie może być zauważone, ponieważ znajduje się w dolnym ujściu improwizowanego rekina.