607 Shares 6265 views

Smartphone BlackBerry Z10: specyfikacje, opis, opinie

Kilka lat temu na rynku urządzeń przenośnych było jedno godne uwagi urządzenie, które natychmiast przeniosło regularnych klientów do półek sklepowych. Gadżet doskonale radził sobie z niemal wszystkimi zadaniami przypisanymi do niego, a całe zarządzanie zostało zbudowane na gestach.

Tak więc, przedmiotem dzisiejszego przeglądu jest smartphone BlackBerry Z10: charakterystyka, opis, zalety i wady modelu, a także opinie ekspertów wraz z opiniami zwykłych użytkowników gadżetu.

Jaki owoc?

Z10 jest w rzeczywistości tą samą magiczną pigułką, która pozwoliła Kanadyjczykom powrócić na rynek urządzeń mobilnych z należytą elegancją i zabrać ze sobą swoje słuszne miejsce. Nieco wcześniej "BlackBerry" i jego produkty utracone były na tle gadżetów "Chińczycy", "Koreańczycy" i "Jabłko". Ale po wydaniu zupełnie nowego BlackBerry Z10 STL100 z unikalnym systemem operacyjnym, konkurs rozgrywał się poważnie. Bardzo interesujące urządzenie zainteresowało wielu potencjalnych klientów, rozmieszczając je na nowym potomstwie BlackBerry z już wygórowanych "Aiphons", "Android" i "Winds".

Telefon BlackBerry Z10 jest poważnie różny od poprzednich linii wydanych przez czcigodną markę. Wielu wielbicieli wysokiej jakości urządzeń mobilnych przyglądało się nowym produktom firmy. Starajmy się dokładniej zrozumieć, co dokładnie można złapać przyszłego właściciela gadżetu Z10 z "BlackBerry".

Projekt

Wygląd nowego urządzenia można zadzwonić z pełnym zaufaniem pięknym. Z jego cechami przypomina nieco "iPhone" z piątej wersji, ale tylko zdalnie, – znany przycisk "Dom", którego tu nie zobaczysz.

Gadżet jest wykonany z matowego i błyszczącego plastiku oraz bardzo wysokiej jakości. Widać to nie tylko wizualnie, ale także dotykać dotyku. Trzymając Z10 w dłoni, uważasz, że masz monolityczne urządzenie w twoich rękach, bez cienia małżeństwa i niedociągnięć.

Nie ma cech wyróżniających na monoblok. Model można nazwać prawidłowo z punktu widzenia ergonomii. Urządzenie jest przyjemnie w dłoni i nie ma absolutnie żadnego dyskomfortu podczas pracy z nim. Tył gadżetu ma faliste tekstury, więc smartfon nie wyślizguje się z rąk. Ogólnie, całe jego wygląd urządzenie mówi, że jest przeznaczone dla odbiorców biznesowych: eleganckie, klasycznie piękne i surowe, bez ryushechek i innych "wesoły" otoczenie.

Interfejsy

Po prawej stronie BlackBerry (OS 10) znajduje się wygodny przycisk, aby rozpocząć wyszukiwanie głosowe i głośnik. Nawiasem mówiąc, w licznych opiniach nie ma, a poślizg oburzenia na temat nie do końca przemyślanych poszukiwań. To nie jest nawet "Google Voyce", a nie Siri, który żałuje. Model jest bardzo wybredny do intonacji i wymowy w ogóle, więc wyszukiwanie głosowe wyraźnie nie zna BlackBerry Z10. Charakterystyka rockera jest bardzo zadowolona: nie można przypadkowo nacisnąć w dowolnym miejscu kieszeni spodni lub dżinsów, a podczas pracy jest całkiem sprężysta.

Po lewej stronie urządzenia można zobaczyć dwa złącza: mikro HDMI (do podłączenia monitora) i mikro-USB (do ładowania i synchronizacji z komputerem osobistym). Interfejsy są dość mocno umieszczone, więc korzystanie ze stacji dokującej nie jest bardzo wygodne w BlackBerry Z10. Charakterystyka poprzednich modeli pozwoliła cicho pracować z peryferiami ze względu na specjalne kontakty na obudowie, aw Z10, niestety, ta chwila nie jest dostarczona.

W górnym końcu, wyraźnie pośrodku, znajduje się przycisk wyłączający gadżet, który wyświetla smartfon z trybu uśpienia. Trochę po lewej stronie to 3,5 mm port do pracy z zestawem słuchawkowym i słuchawkami.

Z tyłu widać metalowe logo, aw prawym górnym rogu znajduje się aparat fotograficzny o rozdzielczości 8 megapikseli i błysk. O jego możliwościach będziemy mówić tylko poniżej. U dołu gadżetu jest tylko mały rowek, aby zdjąć pokrywę.

Należy również zauważyć osobno, że model ma zewnętrzną baterię dla smartfonów, czyli typu wyjmowanego, co oznacza, że w sytuacjach awaryjnych można je zastąpić zapasowym. Pod pokrywą znajdują się gniazda kart microSD, z możliwością wymiany "gorącej", a także miejsce na karty micro-sim.

Żadne specjalne lub coś niezwykłego guzika mają gadżet. Wszystko jest takie samo, jak w innych podobnych urządzeniach. Jednak BlackBerry Z10 ma swoje własne, unikalne funkcje, które nie są widoczne natychmiast. Chodzi o małe magnesy wbudowane w projekt smartfonu. Są odpowiedzialne za przełączenie urządzenia w tryb uśpienia. Aby sprawić, że wszystko działa prawidłowo, potrzebujesz BlackBerry marki Z10. Proces jest całkiem prosty: wkładasz urządzenie do okładki – ekran wysuwa się, wysuwa się – świeci blado. Właściciele w swoich recenzji wielokrotnie zauważyli tę oryginalną cechę wysokiej oceny. I od razu można zauważyć dla fanów "jabłek" produktów, które Smart Cover na iPad – nie jest to pionier tego chipa, ponieważ pionierzy tej zasady stały się "BlackBerry".

Obudowa

Materiał kadłuba i samą konstrukcję należy traktować jako całość – należy to robić bardzo dobrze, bez żadnych roszczeń. Nawet pomimo obecności takiej chwili, jak mobilna tylna pokrywa (możliwość podłączenia zewnętrznej baterii do smartfonów), gadżet nie skrzypi się, nie pęka i nie kruszy.

Urządzenie jest sprzedawane w dwóch kolorach – klasycznym czarnym i białym. Jeśli zrobisz trochę wysiłku, możesz natknąć się na model z ograniczonej ilości czerwieni, ale jest to duża rzadkość. Jeśli chodzi o koszt BlackBerry Z10 (cena wynosi około 14 000 rubli), zasadniczo respektuje się równowagę cen i zysków.

Ekran

Ekran gadżetu jest zbudowany na matrycy TFT o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli o przekątnej 4,2 cala. Charakterystyka jest oczywiście prosta, ale obraz jest jasny i naprawdę wysokiej jakości. Warto wspomnieć o automatycznej regulacji jasności, ponieważ jest to bardzo rozsądne: w słabo oświetlonym pomieszczeniu ekran nie oślepia oka, a w słoneczny dzień wszystkie dane są wyraźnie widoczne. Jedyną wadą, na którą właściciele narzekają w swoich opiniach jest brak automatycznego dostrajania, chociaż nie można nazwać krytycznym.

Ponadto ekran BlackBerry Z10 wyróżniał się dobrym kątem widzenia, nawet pomimo rozwoju TFT. Nie widać żadnych problemów podczas oglądania z góry lub z boku: kolory nie są odwrócone, kontrast "nie tańczy". Oczywiście wyświetlacz mógłby być lepszy, za taki strategicznie ważny i poważny model jak Z10, ale pomimo tego, przeglądaj zdjęcia lub obejrzyj film w towarzystwie jednego lub dwóch podobnych ludzi, może być bez problemu.

Aparat fotograficzny

Gadżet BlackBerry Z10 (oprogramowanie sprzętowe 10.3.1.2243) jest wyposażony w bardzo dobry aparat fotograficzny o rozdzielczości 8 megapikseli, zdolny do nagrywania wideo w formacie HD Full HD. Również lampa błyskowa LED wysokiej jakości zapewnia bardziej poprawne fotografowanie. Ogólnie rzecz biorąc, cały zestaw jak w każdej innej klasy biznesowej smartfonów, podobnie jak ten sam "iPhone" piąta seria.

Nie ma specjalnego przycisku do aktywacji aparatu, więc wszystkie podstawowe czynności (fotografowanie i ustawianie ostrości) pojawiają się za pomocą manipulacji na ekranie dotykowym. Denerwuje, że ustawienia również nie. Firma obiecuje sfinalizować to zagadnienie z późniejszym oprogramowaniem sprzętowym, ponieważ robienie zdjęć bez indywidualnych korekt jest w ubiegłym stuleciu, a zdjęcie zrobi tak właśnie dla "Instagram", ale teraz mamy nadzieję i czekać.

Zasadniczo aparat w BlackBerry Z10 LTE i nie jest to potrzebne, zwłaszcza w urządzeniu przeznaczonym dla segmentu biznesowego. Ale w każdym razie można kliknąć na dziewczynę, którą lubisz na ulicy bez żadnych problemów, ale zrobienie bardzo artystycznego obrazu, niestety, nie zadziała.

Wydajność

BlackBerry (OS 10) jest wyposażony w procesory TI OMAP 4470 obsługujące platformy dwurdzeniowe o częstotliwości zegara 1,5 GHz. Na pokładzie znajduje się również 2 GB pamięci RAM, co powinno wystarczyć na prawie wszystko.

Gadżet rozumie raczej jasno, procesy nie zamarzają, nie frizz, i nie było żadnych poważnych hamulców, które nie mogą się cieszyć. Jedynym wzorcem, który działa mniej lub bardziej poprawnie z tą platformą jest Geekbench. Wynik był bardzo dobry – 1430 punktów. Wskaźnik można porównać z poziomem tego samego "iPhone'a" z piątej serii "Samsun" "Galaxy" 3 i NTS One S.

Autonomiczna praca

Model jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy do 1800 mAh. Ta pojemność dla potężnego procesora i dużego ekranu jest niewystarczająca. Opcjonalna bateria o takiej charakterystyce wynosi mniej niż 2400 lub 2200 mAh. Dlatego nie jest jasne, co inżynierowie firmy kierowali się w czasie konfiguracji gadżetu.

Jednak pomimo takiej niewielkiej pojemności baterii po pełnym naładowaniu urządzenie może pracować przez około 1-2 dni, aw trybie aktywnym. Producent zapowiada właścicielowi około 17 dni pracy w trybie gotowości. Wydaje się, że to nie jest złe, ale nie używamy smartfonów w ten sposób. Zasadniczo problem autonomii urządzenia może być rozwiązany za pomocą zewnętrznej baterii, która nie dotyczy tego samego NTS i "Aiphon", dlatego właśnie ta chwila może zostać nazwana krytyczną z dużym odcinkiem.

Najbliżsi konkurenci Z10

Od Z10 – pełny okręt flagowy "BlackBerry", a następnie porównać gadżet będzie najlepsze urządzenia innych czcigodnych marek. Być może porównanie to jest pozbawione znaczenia, ponieważ sama filozofia tych urządzeń jest bardzo inna, ale w pewien sposób pomoże użytkownikom zdecydować się na zakup i umieścić kilka punktów na "i".

IPhone 5

Tutaj, wszystko opiera się na popularności platformy dla programistów. Oczywiście, na "apple" zasoby wszelkiego rodzaju aplikacji dla "iPhone" jest znacznie więcej, w przeciwieństwie do "BlackBerry". Jeśli chodzi o komponent techniczny, gadżety są na równi.

Z10 nie jest wcale gorszy od tego samego "iPhone'a": dobra wbudowana aparat fotograficzny, ergonomiczna obudowa, dość ładny wygląd, a co najważniejsze – inteligentny i intuicyjny interfejs. Koszt najbardziej skromnego pakietu "iPhone" piątej serii jest porównywalny z ceną Z10, więc jest to w smaku i "kultu" jednej konkretnej marki.

Samsung Galaxy S IV

Seria "Galaxy" S jest słusznie uważana za lidera "Androida". Zgodnie ze swoimi danymi technicznymi łatwo przechodzi on przez piąty "iPhone" i nasz Z10. Niemniej jednak wiele kontrowersyjnych kwestii nadal ma miejsce.

Jednym z tych momentów jest ekran z nadciśnieniem, dzięki któremu "Galaxy" wygląda nie tylko znacznie bardziej niż Z10, ale też cierpi na niezmiernie niezbalansowaną ergonomię – po prostu nie można pracować z jedną ręką. Ponadto autonomiczna praca nigdy nie była mocnym punktem urządzeń "Android". Nie było wyjątkiem i "Galaxy", dosłownie pożera baterię w ciągu kilku godzin.

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju oprogramowanie, "Android" szybko dogania sobie "Apple", a także znacznie przewyższa Z10. Jeśli chodzi o pracę w środowisku wielozadaniowym, to "BlackBerry" z godnym pozazdroszczenia marginesem idzie na początek – system działa znacznie lepiej niż "Android" i Apple połączone. Tak więc wielbiciele wysokiej jakości i bezawaryjnej pracy wielozadaniowej – prosimy o kontakt z Z10.

Podsumowując

Sądząc po opiniach ekspertów w tej dziedzinie, wybitny "BlackBerry" był w stanie ożywić i upiększyć skład swoich produktów o nowym okręt flagowy. Tak, gadżet stracił znajomą klawiaturę QWERTY, ale miał dość inteligentny i duży ekran, w połączeniu z zupełnie nowym systemem operacyjnym. Niektóre żetony nowego systemu operacyjnego są nieco podobne do ruchów innych konkurencyjnych platform, a niektóre są zupełnie inne.

Ogólnie rzecz biorąc, praca z BlackBerry Z10 (cena wynosi około 14 000 rubli) jest przyjemnością, zarówno z smartfonem, jak iz systemem operacyjnym.

Być może BlackBerry nie ma dobrze rozwiniętego ekosystemu, takiego samego "Androida" lub iOS, a znalezienie zwyczajowego zastosowania jest problemem. Ale ta stagnacja może być nazwana tymczasową, ponieważ system operacyjny jest stosunkowo nowy, więc nie ma potrzeby czekać na ogólną różnorodność oprogramowania. Sądzę, że sytuacja stopniowo się poprawi, podobnie jak w przypadku telefonów komórkowych "Winds".

Jeśli mówimy o jakości wykonania, flagowy "BlackBerry" nie jest gorszy, nawet "iPhone". Z10 już zaostrza modele innych dostawców, a jedyną rzeczą, jaka jest proces podbijania rynku mobilnego, jest ilość oprogramowania.