178 Shares 8565 views

klirens kreatyniny

We współczesnej medycynie, termin „luz”, co oznacza ilościowy wskaźnik prędkości oczyszczając niektóre płyny biologiczne. Używając tego wskaźnika znacznie poszerzyć naszą wiedzę na temat farmakokinetyki i farmakodynamiki tych i innych substancji.


Tak więc, na przykład, klirens kreatyniny oznaczyć stosując testy diagnostyczne Reberga-Toreeva. Warto zauważyć, że w tym przypadku nie jest możliwe określenie szybkości filtracji jako substancji syntetyzowanych endogennie i dostarczane z zewnątrz (w odniesieniu do leków i innych środków). Oszacowanie to wykonywane przez obliczenie filtrowanie intensywność (kłębuszków) szybkość uwalniania w osoczu od określonej substancji. Konto jest utrzymywany w ustalonym czasie (przeważnie – dzień).

Mówiąc o kreatyniny, należy zwrócić uwagę na fakt, że usunięcie go z organizmu jest głównie dzięki aktywności filtracyjnej nerek. Opierając się na tym, jak na przykład szybkości klirensu kreatyniny będzie mieć znaczenie w ocenie funkcjonowania nerek przesączania kłębuszkowego. Należy zauważyć, że ta charakteryzuje się nie tylko wydolność systemu filtrującego, ale także kilka innych zakłóceń narządów i układów człowieka. Zmodyfikowany dół, klirens kreatyniny i może wskazywać niedostatecznego przepływu krwi w nerkach (miażdżycy tętnic i ostrej ostrych i rozwój – zakrzepowo).

Tempo spadku aktywności nerek występuje po czterdziestu latach. Zmniejszenie szybkości przesączania kłębuszkowego 1% rocznie. Po sześćdziesięciu lat poziom aktywności jest nieznacznie szybciej zmniejsza się (zmiany te związane są przede wszystkim z procesu starzenia się organizmu). Jednakże, należy zauważyć, że wszystkie objawy tego przekształcenia nie są obserwowane z tego powodu, że osoby starsze zwalnia procesy metaboliczne, w tym syntezę endogennych kreatyninę.

Przygotowując się do próbki Rehberg jest konieczne, aby wykluczyć stosowanie niektórych leków, które mogą wpływać na przebieg badania (leki „kortyzolu” „furosemid”, „Corticotropin”, „Methylprednisolone”, „tyroksyna” i inne).

Aby umieścić próbkę pobierania próbek moczu jest wykonywana, jak również badanie krwi na średnim poziomie kreatyniny w osoczu.

Wśród wskazań do celów studiów: hormonalny patologii, oceny aktywności funkcjonalnej nerek, jak również oceny wpływu aktywności fizycznej.

W zależności od stopnia zmniejszenia klirensu zdefiniowania tych lub innych naruszeń.

  • 30 ml / min / m2 i 1,7 – zaburzenie czynności nerek w umiarkowany;
  • 30-15 ml / min / m2, 1,7 – z niewydolnością nerek (lub kompensowane subcompensated stopnia);
  • <15 ml / min / m2, 1,7 – niewydolność nerek fazy dekompensacji.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zdolność działania układu filtracyjnego określa klirens kreatyniny, szybkość , z których podczas próby Reberga oznacza normalne nerki.

Jednakże, niektóre choroby, nie prowadzą do zmian wskaźnika (na przykład, przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek).

poziom kreatyniny we krwi zależy od jego aktywności endogennej syntezy i szybkości jego wydalania moczu. Ważne jest, aby zrozumieć, że wartość ta zależy nie tylko od aktywności układu filtrującego, ale szybkość i objętość resorpcji substancji w tworzeniu moczu pierwotnego.

Zatem obecnie Reberga próbka (określenia klirensu kreatyniny) wystarczy, aby znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie diagnostycznej. Bezpośrednią zależność między funkcją nerek i klirens zapewnia wysoką procedury istotności diagnostycznych.