597 Shares 6507 views

Islamska Republika Iranu: waluta tego kraju z wysoką inflacją

Konsekwencje kryzysu finansowego, który uderzył w światową gospodarkę w pierwszej dekadzie XXI wieku, pojawiają się tak daleko. Szczególnie wrażliwe na te zjawiska były kraje o średnich i niskich poziomach życia. Stany te obejmują i Islamskiej Republiki Iranu. stan waluty jeszcze przed kryzysem do „radujcie się” swoim obywatelom wysoki poziom inflacji, po niefortunnych zdarzeń finansowe zaczęły tracić na wartości nawet szybciej. Grim proces, który towarzyszy skok cen w kraju, jest wzrost bezrobocia.

Jest to zjawisko o charakterze gospodarczym „wchłonąć” w większym stopniu młodości populacji. Konsekwencją tego stał się zamieszki w Teheranie – stolicy Republiki Iranu. Walutą drastycznie obniżyć swoje pozycje. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na inflację galopujący, jest brak obcej waluty rezerwowej. US odmawia wyciągnąć pomocną dłoń do rządu, tłumacząc swoją niechęć do wspierania zachowań nabierać tempa programu nuklearnego Republiki Islamskiej.

Niezależnie od kraju Persji

Powrót na początku XX wieku na terenie dzisiejszego Iranu znajdował się zupełnie inny kraj. Aż do roku 1935 ziemia państw muzułmańskich zostały zjednoczone pod nazwą Persji. Następnie kraj otrzymał nową nazwę, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Aż jego niezależność wykluczyć Shahi. Jednak w 1979 roku, ostatni przedstawiciel dynastii uciekł z kraju, pozostawiając sobie tylko wspomnienia historyczne. A tam jest nowy niezależnym państwem na mapie świata – Iran. Waluta suwerennej Rzeczypospolitej urodził się rok później – w 1980 roku. Waluta narodowa Islamskiej Republiki nazwano Rial.

Dinarów i mgły

W ciągu ostatnich trzydziestu lat, waluta jest prawie nie zmieniło jego kształt, kolor i treść. Mam tylko nominały banknotów emitowanych a ich wartość na rynku światowym akcji. Jest inna waluta, która jest powszechne w Republice Iranu. Walutą jest znany jako mgły jest równa dziesięciu reali. Turyści odwiedzający państwa muzułmańskiego, w pierwszym powiewie mylić: zrozumieć, co jednostka monetarna ogłosił to czy tamto cena – dość trudne. We wczesnych stadiach rozwoju państwa w obiegu uczestniczyli także dinarów. Sto jednostek jednego nominału były prawdziwe. Z biegiem czasu, dinar przestałem używać. Powodem tego była wysoka stopa inflacji, a następnie dodaje zer i dewaluacji waluty tego kraju.

notatki papieru i moneys metaliczne

Obecnie, w walucie krajowej kraju jest w obiegu w postaci banknotów i metalowej walucie. Początkowo wydawać wydrukowane banknoty o nominale stu, dwustu pięciuset riali. Stopniowo wprowadzony do obiegu banknoty odpowiadającej wartości nominalnej, która wzrosła w dziesięciu, a potem setki razy. Oprócz banknotów, waluty irański zawiera monety. kruglyashi metalowe wybite w nominałach pięćdziesiąt, sto, ćwierć tysiąca pięćset riali.

Głównym i podstawowym wyzwaniem dla rządu jest gwałtowny spadek wartości waluty krajowej. Irański waluty, której kurs jest przedmiotem silnej inflacji wpływów, traci grunt z każdym dniem. W 2012 roku nastąpił ogromny spadek jej: jeden dzień rial natychmiast spadła o 40%. Zmniejszając wartość waluty jest nadal w toku. Warto zauważyć, że aby wnieść w walucie obcej może być tylko w ograniczonych ilościach. Wyciąg z karty kredytowej banku zagranicznego jest praktycznie niemożliwe.