564 Shares 7308 views

Dlaczego ludzie tak okrutni? Dlaczego dobrzy ludzie stają się okrutni?

Każdego dnia do naszego życia wnika się ciągłe ujemne rozmiary wagi. Media informują, kto zabił, okradziony, sprowadzony. Ciągle różne źródła informacji zwracają uwagę na informacje o nowych kataklizmach, zamieszaniu politycznym. Pozytywne, w porównaniu z liczbą negatywnych wiadomości, jest nieznaczne. Jest wrażenie, że na świecie nie ma nic dobrego i dobrego. Niestety, ten strumień tak "zatknął" głowę, że nikt dziś nawet nie myśli, dlaczego ludzie są tak okrutni? Jak to zmienić? Czy współczesna ludzkość jest tak bezduszna?

Główne powody

Dlaczego jest tak wiele okrutnych ludzi? Odpowiedź na to pytanie należy szukać w przyczynach początku agresji. Należy zauważyć, że przejawy okrucieństwa są dużo. Jednocześnie nie jest trudne do zidentyfikowania. Osoba, która wyrządza ból u innych, powodując cierpienie, czy to moralnie czy fizycznie, w pełni świadoma tego i dążąc do szkody, jest okrutna.

Psychologowie wyróżniają trzy powody, dla których ludzie są okrutni:

  • Niezadowolenie z życia . Osoby, które są niezadowolone z ich przeznaczenia, są często poddawane naprężeniom, depresjom. Emocje te przytłaczają ich duszę tak bardzo, że są gotowe do uwolnienia w każdej chwili. Dlatego wszystkie negatywy są często wylane przez matki na dzieci. Niektórzy, pod wpływem gniewu, rozbijają gałęzie drzew, bili zwierzęta. Ten stan umysłu jest dość niebezpieczny, ponieważ grozi właścicielem z pojawieniem się nerwic, zaburzeń psychicznych. Poza tym, trwały negatywnie poważnie skraca długość życia, prowadzi do rozwoju chorób serca lub problemów skórnych.
  • Obojętność . Bardzo często jest to, co powoduje nieuzasadnione okrucieństwo. Niektórzy nawet nie próbują zrozumieć, ile bólu może powodować ich działania, a czasem słów. Nie myślą, jak bardzo mogą skrzywdzić drugiego. Jednocześnie słaba istota staje się przedmiotem ich okrucieństwa, która nie może pokazać emocji i wyjaśnić, jaki ból spowodował.
  • Zmieszane emocje. Czasem ludzie manifestują agresję "z boku". To zachowanie jest charakterystyczne dla tych, którzy w codziennym życiu zmuszeni są stale ukrywać i tłumić pragnienia, emocje, impulsy. Najczęściej charakteryzuje się takim okrucieństwem u dorosłych dzieci (zwłaszcza chłopców), którzy dorastali w rodzinie autorytarnych rodziców. Pracownicy, którzy są zmuszeni przestrzegać rozkazów przełożonego bez wątpienia, nie będąc w stanie ujawnić swojej woli, w pewnych okolicznościach mogą wykazywać ekstremalną okrutną bezwzględność.

Okrucieństwo historyczne

Starsze pokolenie lubi się zastanawiać – dlaczego tak wiele okrutnych ludzi pojawiło się? Tutaj, zanim wszystkie były miłe. Słuchając ich skargi, użytkownik się nie zgadza. Wystarczy otworzyć gazetę lub obejrzeć nowości.

Wcześniej ludzie byli mili. Warto się zastanawiać. I wcześniej – to jest kiedy? Millenium temu, kiedy kanibalizm rozkwitł? Cóż, ci ludzie mogą w zasadzie nawet uzasadnić. Były prymitywne. I nie wiedzieli o humanitarnej postawie wobec bliźniego. A być może to, że ci, którzy żyli w erze inkwizycji, byli mili. Lub za panowania Stalina? Wielu ludzi zostało uwięzionych za pośrednictwem denuncjacji. Ilu takich "dobrych ludzi" szczerze próbowało przedstawić "dar" swojemu sąsiadowi!

Dlaczego czuje się, że dziś jest tak wiele okrutnych ludzi? Oczywiście media przyczyniły się. W epoce demokracji przywiązują większą wagę do przejawów okrucieństwa. Należy zauważyć, że poziom ludzkości w ludzkości wzrósł, więc agresja jest tak uderzająca.

Stosunki z krewnymi

Wszyscy ludzie mają okrucieństwo. W niektórych przypadkach zdarza się to bardzo rzadko. Inni dość często wykazują agresję. Każdy może popełnić brutalny czyn, a dość często takie wybuchy zdarzają się w naprawdę dobrych ludzi. Niestety, wszystkie negatywne rozmieszcza się na najbliższym i najdroższym. Na tych, którzy naprawdę kochają i są bardzo drogie. Dlaczego ludzie tak okrutni? Co powoduje, że "odrywają" złość u swoich krewnych, a także z innymi, aby powstrzymać impulsy gniewu? Dlaczego nie mogę kontrolować swojego zachowania u bliskich osób?

Tak, ponieważ rodzina nie pójdzie gdziekolwiek. Komunikowanie się z obcymi, człowiek powstrzymuje się. Jest wiele powodów: chęć rozmówcy do siebie, a strach przed utratą ciekawskiego przyjaciela. W przypadku głowy, nietrzymanie moczu może zagrozić zwolnieniu. Ale jeśli wpadniesz do kręgu krewnych, szczególnie w złym nastroju, człowiek potrafi nawet jedno słowo z siebie. To wtedy, gdy skandal wybucha w zupełnie pustym miejscu. Oczywiście, to jest zasadniczo złe, ale skumulowane negatywne wymaga relaksacji. Dlatego wylewa się do krewnych i przyjaciół. Oni, nawet jeśli są obrażeni przez nich i kłócili się z nimi, tak bardzo lubią przebaczenie.

Korzeń zła

Poczucie złości pochodzi od natury. Konieczne jest zmobilizowanie wszystkich sił do walki w niebezpiecznych chwilach. Ale jak to będzie używane przez osobę zależy od norm moralności, zaszczepionych w dzieciństwie. Jeśli rodzice okażą agresję wobec dziecka, to z pewnością odwróci się do góry nogami. Prawdopodobnie nastolatkowie mogą komunikować się z rówieśnikami w celu nawiązania kontaktów między dziećmi a ojcami opartymi na strachu. W rodzinie należy szukać źródła korzeni. Takie wychowanie wyjaśnia, dlaczego ludzie stają się gwałtowni.

Chociaż w tej sytuacji dziecko może rozwinąć się i kolejny model zachowania: decyduje, że jest źle i we wszystkim winien. Taki nastolatek staje się ofiarą nadużyć. Często nie szuka sposobów ochrony, wierząc, że na to zasłużył.

Czasami przyczyną agresji nie może być przemoc, ale nadmierna ostrożność. Ta metoda edukacji daje poczucie pozwolenia na podświadomość dziecka. Nastolatek wyobraża sobie, że jest najważniejszym i wymaga niekwestionowanego posłuszeństwa. Niestety, osoba, która nie została nauczona przez rodziców, aby szanować innych, nie znajdzie tej mądrości gdziekolwiek indziej. Nawet nie zauważy, jak upokarzające.

Niestabilność w społeczeństwie

Bezpośrednią przyczyną okrucieństwa jest wzrastający niepokój. Nierówność społeczna, niestabilność powoduje poczucie dyskomfortu. Z ekranów telewizyjnych ludzie znów widzą okrucieństwo. Osoba, która tworzy psychikę, zdolną do odróżnienia ziarna od łuski, nie zaakceptuje agresji jako wezwania do działania. Dziecko wchłonie ekranowe sceny przemocy, takie jak gąbka. I może postrzegać to wszystko jako rodzaj szkoły życia. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, ile psychiki dziecka boli tak telewizję i odpowiedź na pytanie: "Dlaczego ludzie stali się okrutni?" Natychmiast otrzymasz.

Poczucie braku akceptacji

Zwłaszcza jest rozwijany w okresie dojrzewania. Jednak wiele dorosłych znosi takie uczucia w dorosłym życiu. Często można obserwować obraz, gdy dziecko głośno wykrzykuje na ulicy i naciśnie palec u osoby o innym kolorze skóry lub ma wadę fizyczną.

Dorośli reagują zupełnie inaczej. W podświadomości doświadczają poczucia niebezpieczeństwa. Natychmiast jest chęć samodestrukcji. Ale w niektórych objawia się okrucieństwem i przemocą. To uczucie, że czasami sprawia, że nastolatki wyśmiewają się u rówieśników, które są różne od nich. Dlaczego ludzie tak okrutni? Ponownie, przekazywane umiejętności tolerancji i szacunku w rodzinie nie pozwalają nastolatkowi lub osobie dorosłej zachowywać się w ten sposób.

Jak bronić ofiary

Psychologowie twierdzą, że w zespole łatwo jest określić, które osoby są okrutne i kto jest "jagnięciem". Dlatego ofiarę agresji zaleca się zidentyfikować z następujących powodów:

  • Niska samoocena ;
  • Samo-wątpliwości;
  • Pełna akceptacja opinii, że kłopoty są zasłużone.

Powinieneś zacząć od zrozumienia "ja". Każda osoba ma wiele zalet i wad. Tak jest. Nikt nie ma prawa go skrzywdzić. Dopiero poprzez pełne zaakceptowanie tej prawdy możemy poruszyć się dalej na drodze do podnoszenia poczucia własnej wartości, rozwijając poczucie sukcesu. Dziecko w tej świadomości może pomóc rodzicom. Dla dorosłych, ponieważ wzorce zachowań się zakorzenione, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego psychologa.

Z reguły hobby pomaga nowej firmie. Możesz nawet zapisać się do sekcji sztuki walki.

Bardzo ważne jest, aby przemyśleć reakcję na sprawcę. On zupełnie inaczej postrzega, jeśli odpowiedź różni się od jego oczekiwań. W niektórych przypadkach poczucie humoru pomaga . Staraj się nie podrażniać podrażnienia i wysłać skomplikowany konflikt do głównego nurtu żartu. Jednocześnie uczą się postrzegania mniej ostrych sytuacji.

Jak poradzić sobie z własną agresją?

Powody opisane powyżej dają pomysł, dlaczego dobre osoby stają się okrutni. Ale jak radzić sobie z takimi przejawami? Co zrobić, jeśli zaczniesz zagotowywać wewnętrznie?

Doskonale wyczyść negatywne działanie fizyczne. Wszakże sport uczy świadomej kontroli nad emocjami i ciałem. Psychologowie często zalecają ćwiczenia oddechowe. Pozwoli Ci kontrolować zarówno ciało, jak i ducha.

Znajdź bezpieczne wyjście dla skumulowanego ujemnego. Wyluj swoje emocje z wołaniem. Tylko nie na rodzimym, a nie na koleżance. Krzycz, gdzie jest potrzeba. Na przykład stać się gorącym fanem piłki nożnej lub uczestniczyć w koncertach rockowych.

Nawiasem mówiąc, psychologowie polecają tę metodę: wstać w pobliżu dworca wieczorem. Kiedy pociąg minie, krzyknij, że jest mocz, jak głośno, jak możesz. Hałas koła tłumi dźwięk. Nikt cię nie słyszą, a ciało otrzyma niezbędne rozładowanie.

Wnioski

Pamiętaj, że z poczuciem okrucieństwa, który pojawia się wewnątrz ciebie, można tylko sobie radzić. To wszystko zależy od twojej mocy. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie "dlaczego ludzie są tak okrutni", zacznij od siebie. Analizuj swoje zachowanie. Pozbyć się trującego uczucia, ponieważ prędzej czy później grozi degeneracją w ciężkiej depresji.