548 Shares 3830 views

kwas karboksylowy

Chemicznych związków organicznych, których cząsteczki mają co najmniej jedną grupę karboksylową w swojej strukturze (to wyrównane karbonylową – grupę funkcyjną, aldehydy i ketony, jak i hydroksylowe, – alkohol grupą funkcyjną) otrzymał nazwę zwyczajową – kwas karboksylowy. Wzór z nich może być przedstawione jako R-COOH, w którym R oznacza jednowartościową węglowodorową grupę funkcyjną. Dowolny kwas karboksylowy, w przeciwieństwie do większości kwasów nieorganicznych, słabe i nie w pełni zdysocjowane w jony.

Jako najprostszy przykłady stanowią kwasy mrówkowy kwas (metano) H-COOH. Nazwa odnosi się do historii jako pierwszy od jej otrzymania w 1670 czerwone mrówki angielski przyrodnik John Ray. Kwasu karboksylowego mającego dwie lub więcej grup karboksylowych będzie nazywany dwuzasadowy (dikarboksylowego), trizasadowego (lub trikarboksylowy) i tak dalej. Najprostszym przykładem jest kwas szczawiowy i jego wzór C2H2O4 w cząsteczce, która zawiera dwie grupy karboksylowe. Jako shestiosnovnoy może prowadzić melitowy (geksakarbonovuyu), kwasu formułę C12H6O12. Cząsteczka zawiera sześć grup karboksylowych otrzymuje się w pierścieniu benzenowym atomów wodoru.

kwasy organiczne zazwyczaj występuje w przyrodzie. Na przykład, kwas geksakarbonovaya zawarte w kamienie znalezione miodnych w brunatnych).

Istnieje wiele ważnych związków naturalnych w tej klasie. Należą do nich kwas cytrynowy C6H8O7 (reprezentuje kilka dodatków do żywności E330-E333), którą pierwotnie otrzymano z niedojrzałych soku cytrynowego 1784 szwedzkiej farmaceuty K. Scheele. Winowy C4H6O6 jest dodatkiem do żywności E334). Kwas karboksylowy jest szeroko rozpowszechniona w przyrodzie. Jest on zawarty w soku z wielu owoców.

Jeśli rozważyć dowolny homologicznej serii związków organicznych, w tym są regularne zmiany właściwości wraz ze wzrostem masy cząsteczkowej. Właściwości każdego związku zależy od struktury cząsteczek, to znaczy, w wielu aspektach izomeria określa ich kwasy karboksylowe. Pierwsze przedstawicieli homologicznych serii utworzone z kwasem mrówkowym, w tym kwas octowy i propionowy, odnosi się do cieczy. Charakteryzują się one w ostrym zapachu i jest łatwo rozpuszczalny w wodzie. Wyższe przedstawicielami są substancje stałe, które nie rozpuszczają się w wodzie.

Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych są określone głównie przez wpływ grupy karbonylowej do grupy hydroksylowej. W związku z tym, związki te, w przeciwieństwie do alkoholi, mają charakter kwasowy wyraźne.

Na przykład, w roztworze wodnym, może dysocjują w jony, co świadczy o tym, że ciecz po dodaniu barwiących czerwony lakmusowego. To sugeruje obecność kationów wodorowych. Oznacza to, że nośnik z ich wodnych roztworów kwasowym (pH poniżej 7).

Gdy oddziaływanie z metalami lub zasadami, zdolnymi do tworzenia soli kwasów karboksylowych: 2CH3-COOH + Mg → (CH3-COO) 2Mg + H2 ↑.

kwasy organiczne, również wchodzą w reakcje chemiczne z węglanami, wypierając kwasu węglowego: 2CH3-COOH + (CH3 MgCO3 →-COO) 2Mg + H2O + CO2 ↑.

Są one łatwo reaguje z amoniakiem z utworzeniem soli: CH3-COOH + NH3 → CH3-COONH4.

Właściwości kwasowe są wzmocnione, gdy kwasy organiczne są obecne w rodnik podstawnika negatywnego efektu indukcyjnego. Na przykład, działanie chloru w kwasie octowym stopniowo zastępuje jeden atom wodoru, atomy chloru, a w przypadku kwasu chlorooctowego, kwas dichlorooctowy, oraz kwas trójchlorooctowy, a następnie, nie ma znaczącego wzrostu właściwościach kwasowych.

Dowolny kwas karboksylowy może być uzyskane na wiele sposobów. Najbardziej powszechnym jest sposób, który oparty jest na reakcji utleniania. Jako początkowego wsadu reagentów alkoholi lub aldehydów. Inny sposób wytwarzania kwasów organicznych jest hydroliza nitryli przepływających przez ogrzewanie ich z rozcieńczonymi kwasami mineralnymi.