524 Shares 3169 views

Co jest Pascal. Programowanie w Pascalu

Co jest Pascal? Sporo osób pyta ten problem. Zasadniczo są to ludzie, którzy używają komputera na poziomie podstawowym. Pascal – jest to jeden z najbardziej popularnych języków programowania. Dowiedz się, zazwyczaj w szkole lub w pierwszych kursach uczelni. Uważa się podstawą dla wielu innych językach programowania.

historia

Co jest Pascal, mamy dowiedziałem. Teraz przejdziemy bezpośrednio do historii jego powstania i rozwoju. Twórca języka – Niklaus Wirth. Został on opracowany w okresie od 1968 do 1969 roku. Pascal tworzenie pomysł przyszedł do niego po ukończeniu specjalnej komisji na rozwój języka. Co jest Pascal, jest interesująca dla wielu początkujących programistów. Ta nazwa jest język nazwano znany francuski uczony Blaise Pascal, który jest szczególnie znany ze stworzenia mechanicznej maszynie podsumować dwa numery.

Pierwsza publikacja jaki Pascal, pojawił się w 1970 roku. Rozmawiali o głównym celu tworzenia tego języka, takie jak wydajność, które przyczyniają się do doskonałych umiejętności programowania i struktury danych.

Językiem realizacja

  • UCSD Pascal. System ten został ustanowiony w 1978 roku. Okazało się kompilatora portu, który pozwala kodować przenośny i może być teraz edytowane oryginalnego systemu, i tak dalej. Później UCSD stał się podstawą dla wielu późniejszych Pascal wdrożeń.
  • Object Pascal. Programowanie w Pascalu zawsze przyciąga wielu młodych specjalistów. W 1986 roku, Apple stworzył język wewnętrzny obiekt. Grupa jest zaangażowana w rozwój, konsultacji z „ojcem” Pascala.
  • Turbo Pascal. Pierwsza wersja IDE pojawił się w 1983 roku. Borland była firma, która była zaangażowana w rozwój tej implementacji. Jednak należy zauważyć, że Turbo Pascal znacznie zapożyczone z Odject Pascal iw ogóle, te implementacje były podobne. Programowanie w Pascalu są zainteresowani i Microsoft. Niemal w tym samym czasie wydali własną wersję języka obiektowego opartego na Pascala. Nie mogła dostać rozkład mas, a wkrótce został zapomniany. Następnie realizacja Borland nazwie Object Pascal.
  • Object Pascal dzisiaj. Najważniejszym krokiem w historii Pascala jest wydajność wolnych implementacji. Wśród nich wszystko co najlepsze od wielu innych dialektów. Stanowią one doskonałą kompatybilność z większością systemów operacyjnych.

funkcje

Znajomość języka Pascal jest konieczne, aby rozpocząć z jego funkcji. Najważniejszym z nich – najsurowszych typowania i obecność programowania strukturalnego. Pascal – pierwszy tego rodzaju języka. Myślał autora, język musi przyczyniać programowanie zdyscyplinowany, ponieważ wykluczone jak najwięcej różnorodnych błędów składniowych, a także obecny intuicyjny interfejs. Co jest Pascal, i jakie są jego główne cechy – główne zagadnienia interesujące dla początkujących. Język jest bardzo prosta nawet dla początkującego użytkownika.

Początkowo jednak, że język ma szereg wad. Najważniejszym z nich: niezdolność do pracy z pamięci dynamicznej, krótkiej biblioteki IO, brak środków do uruchomienia funkcji utworzonych w innych językach, i tak dalej. Co jest Pascal, którego język jest dość proste, we wczesnych latach '80, wielu ekspertów nauczyli. Jednak nie wszystkie z nich przyszedł do smaku. Niektórzy eksperci nawet pisał artykuły, które zostały pomalowane szczegółowo o każdym braku języka.

Wad i ich poprawiania

Podobnie jak wiele innych języków programowania Pascal oferuje nie tylko korzyści, ale również poważne wady. Trzeba powiedzieć, że stopniowo deweloperów zmaga się z wadami, ale to nie zawsze.

Aż się może wydawać, ale nie jest to braki językowe niezbyt często pomaga programistom w szkoleniu. Ponadto, Pascal w latach 80. był to ogromny krok naprzód w porównaniu z Fortran, który w tym czasie studiował przybyszów. Szczególnie Fortran miał więcej problemów. W bardzo krótkim okresie czasu, Pascal udało się stać głównym językiem nauczania w wielu szkołach i na uniwersytetach. Na jego podstawie powstały liczne programy.

struktura

O Pascalu można napisać wiele, ale należy przejść bezpośrednio do procesu programowania. Każda aplikacja w Pascalu zaczyna się od słowa kluczowego (program). Natychmiast po określonej nazwy programu, a następnie umieścić „;”. Czasami nie jest to wymagane. Po nazwie, można określić listę plików zewnętrznych, które będą odtwarzane parametry. Po tym przychodzi najważniejszy w programie – jej ciało. Składa się z sekcji opisów stałych, typów zmiennych, procedur i funkcji. Po nich jest blok sprawozdania – punkt wejścia. Jednostka napędowa znajduje się pomiędzy słowami kluczowymi początek i koniec. Każda wypowiedź jest oddzielone średnikiem. Aby zakończyć program wykorzystuje punkt, który jest umieszczony po organizmie.

moduły aplikacji

Dla modułu aplikacji w kodzie programu musi być obecna reklama dla niego. Aby dokonać takiego powiadomienia, można użyć instrukcji połączenia, co jest kluczowe WYKORZYSTUJE. Po nim, nazwy modułów mogą być podłączone. Instrukcje wprowadzone natychmiast po nagłówku lub w części interfejsu.

Niektóre implementacje nie obsługują moduły językowe, zwłaszcza starsze wersje. Można je podzielić na dwa rodzaje: oprogramowanie i wsparcie. Pierwszym z nich jest obecny w program zaczyna się od programu kluczowego. Druga obejmuje zmienne, stałe, typu i tak dalej, mogą być wykorzystywane w innych modułach.

interpunkcja

składnia Pascal wymaga ścisłego przestrzegania.

  • Średnik. Umieszczony na końcu nagłówka, po opisie zmiennych. Operatorzy oddzielone od niego. Nie można używać przód koniec kluczowego.
  • Przecinek. Używany jako separator w różnych listach.
  • Punkt. Umieszczony na końcu korpusu programu (po zakończeniu wyrazu).

Taka sztywna składnia jest konieczne, ponieważ komputer jest uważane za wykonywanie aplikacji. W przypadku nieprawidłowego znaku wyświetla błąd. Jeśli średnik działa jako separator oświadczenie, operator jest uważana za cały tekst między jednym punktem a następnym punkcie. W przypadku nepostanovki znaku między operatorami, program zajmie im jeden i produkujących błąd.

język Pascal pozwala na wstawianie komentarzy. Służą one jako wyjaśnienie do kodu programu. Można użyć języka rosyjskiego. W programie komentarze nie dają żadnego efektu.

W Pascalu, można napisać zarówno małe i wielkie litery. Wybór należy do programisty.

krytyka

Jak już wspomniano, szczególną popularność Pascal przyszedł w latach 1980-1990, ale nie było krytycy którzy uważali język frywolne. Ich zdaniem, nadaje się tylko do szkolenia. Szczególnie godne uwagi krytyka została opisana w artykule „Dlaczego Pascal nie jest moim ulubionym językiem programowania.” Został on napisany przez Briana Kernighana – jeden z twórców C. Dopiero po artykule Pascal zaczął poważnie zmieniło się na lepsze.

Pomimo wszystkich wad, najbardziej palącym na Pascal prostej postawy wielu programistów.