242 Shares 6147 views

Neuroblastoma – co to jest? Objawy i leczenie choroby

Raki trudno uznać to rzadkość. I, niestety, są one często przedmiotem nawet noworodków. Dlaczego jest neuroblastoma? Co to jest? Jakie są objawy? Czy istnieją skuteczne metody leczenia? Kwestie te są przedmiotem zainteresowania wielu.


Neuroblastoma – co to jest?

Do tej pory, neuroblastoma jest uważana za jedną z najczęstszych typów nowotworów występujących u dzieci. Jest on utworzony z komórek będących prekursorami neuronów podczas rozwoju płodowego. Najczęściej choroba jest zdiagnozowana we wczesnym wieku – pierwsze objawy pojawiają się w 1-3 lata. Jest to znacznie mniej powszechne u dzieci ponad dziesięciu lat znalazł neuroblastoma.

Przyczyny powstawania nieznanym guza w tym czasie. Liczne badania wykazały jedynie, że jest to niezwykle ważne jest dziecka genetyczne. Niektórzy naukowcy uważają, że rozwój nieprawidłowych komórek Neuroblast związane z wpływem na płód negatywne czynniki środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. Najczęściej jest to formacja złośliwy, a nie w każdym przypadku jest uleczalna.

Neuroblastoma: co to jest? Podstawową formą choroby

W zależności od lokalizacji, charakter wzrostu i specyficznych procesów komórkowych, takich nowotworów może być podzielony na kilka głównych grup.

  • Simpatoblastoma – nowotwór złośliwy, który jest zazwyczaj utworzony nawet podczas rozwoju płodowego. Zazwyczaj dotyczy współczulny układ nerwowy i nadnercza.
  • Melulloblastoma – guz znajduje się głęboko w tkankach móżdżku. Guz szybko przerzuty do sąsiadujących narządów i nie może być leczenie operacyjne ze względu na określonym miejscu.
  • Neyrofibrosarkoma uderzenia części współczulnego układu nerwowego, znajdującego się w jamie brzusznej.
  • Nazywany nowotworu glejaka siatkówki, która wpływa na siatkówkę i szybko daje przerzuty do mózgu.

Neuroblastoma i stadium rozwoju

W pierwszym stadium rozwoju nowotworu znajduje się w obszarze ogniska pierwotnego. Wraz z rozwojem nowotworu rozprzestrzenia się poza naciskiem – jest to drugi etap. Następnie nowotwór rośnie wielkość i wpływ na pobliskich naczyń chłonnych. Nerwiaka 4 stopni daje przerzuty do różnych narządów, w tym do układu kostnego, tkanek miękkich i węzłów chłonnych. Co do zasady, jak rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych prowadzi do śmierci dziecka.

Główne objawy nerwiaka

Pierwsze oznaki nowotworu trudno nazwać specyficzny. W początkowych stadiach jest brak apetytu, nudności i zaparcia. Skóra jest blady odcień. Chore dzieci są kapryśne. Ponieważ choroba rozwija pocenie, kołatanie serca, zaczyna wypadanie włosów.

Dalsze objawy zależą od lokalizacji nowotworu i obecnością przerzutów. Na przykład, wzrost guzów w jamie otrzewnej, a następnie występu w obszarze lędźwiowym lub łuków żeber. Melluloblastoma powoduje brak koordynacji.

leczenie nerwiaka

Oczywiście, kiedy pierwsze podejrzenia powinny skonsultować się z wykwalifikowanym onkologii dziecięcej. Tylko specjalista wie, jak neuroblastoma powstaje, co to jest i jak prawidłowo zdiagnozować. Do leczenia użyciu standardowych metod – chirurgicznego wycięcia, promieniowanie i chemioterapii. Rokowanie dla pierwszych dzieci z neuroblastoma i drugi stopień wystarczająco dobry – dobrze prowadzone leczenie może osiągnąć długotrwałej remisji.