481 Shares 8358 views

Transport – co to jest? Rodzaje i pojazdy uniwersalne

Przepływ osób i towarów – absolutna konieczność dla społeczeństwa. Do ich wdrożenia, istnieją specjalne narzędzia – transport. Jaki on jest to nawet dziecko wie. Jest to jednak skomplikowany system, który wymaga absolutnego zrozumienia.

pojęcie

Z punktu widzenia kompleksowego podejścia, zwana koncepcja może być postrzegane w sposób następujący:

 1. Suma wszystkich istniejących sposobów ruchu.
 2. Sektor gospodarki i produkcji.
 3. integracja systemu z wszystkimi rodzajami transportu i związanej z nim infrastruktury.

W uogólnionym sensie transportu to:

 • powiązanie miast, krajów i kontynentów;
 • Głównym składnikiem każdego produkcji;
 • oznacza przemieszczanie się ludzi, a także zapewnienie im niezbędnych towarów.

Jak produkcja przemysłu, to jest:

 • przedmiotu pracy – rzeczywistego ruchu;
 • Oznacza pracy – taboru;
 • trwają prace – zarządzanie.

funkcje

Biorąc pod uwagę bezwzględną konieczność niego, Transport weszła wszystkich sferach życia. Nieodłącznym różnych funkcji:

 1. Ekonomiczny. Działa jako środek pracy w produkcji i utrzymaniu minerałów Stan: ropy naftowej, gazu, węgla, rud i metali szlachetnych. To sprawia, że możliwy i dostępny specjalistycznej produkcji wraz z ich współpracy. Jest głównym ogniwem w handlu krajowym i międzynarodowym jakiegokolwiek kraju.
 2. Społeczny. Przejawia się w dostarczaniu szans żyć, pracować i bawić się w różnych częściach miejscowości, kraju, kontynentu, planety i uproszczenia człowieka pracy.
 3. Znaczenie kultury jest zdolność do wymiany doświadczeń i wartości, odwiedzić jedną z bogatych kulturowo miejsc, dodawanie nowych dzieł sztuki.
 4. Rola polityczna jest ustanowienie stosunków międzynarodowych i handlowych.
 5. Wojskowe – zapewnienie wojsku możliwość pokojowego i ruchów zbrojnych, opieki zdrowotnej i żywienia.

Tak więc, bez względu na rodzaj i właściwości, transport jest integralną częścią państwa i społeczeństwa.

klasyfikacja

Wszystkie istniejące metody transportu można podzielić na dwie główne grupy: medium z głównych działalności, obszar usług.

W zależności od środowiska, istnieją następujące grupy i typy:

 1. Parter: szyny, koła.
 2. Metra (metra).
 3. Powietrza (powietrze).
 4. Przestrzeń.
 5. Wody i pod wodą.
 6. Rurociąg.

Ze względu na charakter sektora usług, wyróżnia się:

 1. transport publiczny.
 2. funduszy celowych.
 3. Prawdziwy użytek.

Transport publiczny przedstawia zbiór taboru dla przepływu towarów i pasażerów, mających na celu wdrożenie do ich specyficznych funkcji gospodarczych, społecznych, kulturalnych, politycznych i czasem.

Najważniejsze rodzaje opcji transportu publicznego obejmują kolejowego, drogowego, wody, powietrza i transport rurociągowy. Co jest każda z grup, które reprezentuje, będziemy patrzeć na następny.

Transport Konnej i koń

Transport kołowy tranport można uznać za prototyp wszystkich pojazdów lądowych. Od starożytności do początków XX wieku, wykonuje wszystkie funkcje odpowiadające aktualnym sektorze transportowym. Jednocześnie stał się impulsem do bardziej zaawansowanych technologicznie i wydajnych sposobów, aby przenieść towary i pasażerów.

W zależności od cech terytorialnych, obsługiwanych przez konie, osły, woły, słonie, jelenie, psy, wielbłądy. Zwierzęta stosowane do jazdy lub wykorzystać do przenoszenia, wózki widłowe, wózki.

przewozu koni wykorzystane do off-road (góry, pustynie, Tajga) – zwierzęta z paczek na plecach były na smyczy.

Wraz z rozwojem transportu kolejowego i drogowego, stopniowo wyszedł z pracy publicznej, przechodząc do rzadkiego użytku prywatnego.

transport wodny

Woda morska transport – ma również starożytne korzenie, nawiązując do III tysiąclecia pne-II .. e., i jest to jedyna droga do wdrożenia międzynarodowego handlu i podbój krajów zamorskich.

Dziś jest rozprowadzany na morza i rzeki. Jego zalety to:

 • mniej energii kosztowne niż w szynie i drogi;
 • Nie potrzeba konstrukcji środków komunikacji;
 • możliwość non-pilne transportu wielkogabarytowych ładunków na długich dystansach, a także, gdzie jest skomplikowana lub zbyt kosztowna budowa mostów.

wady:

 1. W zależności od warunków pogodowych.
 2. Niska prędkość.
 3. Wysoki koszt budowy w portach i stacją dokującą.
 4. Możliwości są ograniczone rzek cross-rzekę.

Ważnym przeładunek cechą jest konieczność zaangażowania kilku rodzajów transportu w jednym obiektów portowych, a mianowicie, drogowego i kolejowego.

Transport kolejowy

Jest transport towarowy i pasażerski, który opiera się na ruchu taboru na specjalnie wyposażonych sposoby – szyny. Jego zalety:

 1. Uniwersalność, niezależnie od warunków pogodowych i niezawodności.
 2. Wysoka pojemność ładunków i pasażerów, który pozwala zrealizować przemieszczanie dużych przepływów w niewielkich odstępach czasowych.
 3. Możliwość bezpośrednich dostaw od producenta, z odpowiednich dróg dojazdowych.
 4. Dobra prędkość.
 5. Komfort przejazdów pasażerskich.

Jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaje transportu ładunków, kolej zajmuje czołowe pozycje w transporcie nie jest cenna, ładunków ponadgabarytowych, w tym drewna, zboża, węgla, materiałów budowlanych, produktów przemysłu wydobycia ropy naftowej. Jeśli to konieczne, zastosować w kontenerach.

wady:

 1. kapitałochłonność i złożoność konstrukcji inżynierskiej tras i taboru.
 2. Ograniczona kierunku koleje manewrów i równoczesny ruch kilku preparatów.
 3. Prawie zawsze wymaga wcześniejszej lub późniejszej zaangażowanie pojazdów jest wyświetlany na ogólny koszt.
 4. Trudności związane z załadunkiem i rozładunkiem.
 5. transport międzynarodowy jest często utrudnione przez różnicę w szerokości toru.

średnie obroty ładunkowe 40-50% w Rosji i 15-20% – w globalnym rynku. Odpowiadający pasażera w Rosji wynosi 30%, a 10 – wszystko w świecie. Tak więc, jest wydajny i niezawodny transport.

Co jest parowóz – znany przez naszych przodków. Dziś jego przyszłość – dla elektryfikacji linii kolejowych. Modernizacja linii kolejowych i taboru wraz z obszernym wprowadzeniem technologii high-speed – perspektywa stabilna, aby zwiększyć rentowność branży.

samochód

Transport publiczny jest przemysł motoryzacyjny – najbardziej mobilne, tech i eksploatowane. Jednocześnie jest to osobiste, specjalne i resortowych pojazdów i ich infrastruktury. Udział rosyjskiego ruchu drogowego towarów jest tylko 4-6% świata – 8-10%. transportu pasażerskiego w Rosji zajmują 30-40% wszystkich trwają, podczas gdy na świecie – 70-75%.

Zalety:

 1. Mobilność możliwość bezpośredniego dostaw, bez stosowania pośredniej przepływu gatunków.
 2. Zaletą w transporcie cenne, kruche i łatwo psujących się towarów, w tym małych objętościach.
 3. Sposób dostarczania żywności, w tym w regionach oddalonych.
 4. Różnorodność pojazdów na mocy i korpusie nośnym typu.
 5. Dobra szybkość, niski koszt i łatwość ruchu pasażerskiego.
 6. Łatwość sposobów.

wady:

 1. energochłonność, negatywny wpływ na środowisko.
 2. Wysokie koszty produkcji.
 3. Mniejsza pojemność w porównaniu z tymi z innych gatunków.
 4. Minimalny poziom komfortu pasażerów.
 5. Znaczący stopień zużycia taboru.
 6. Uzależnienie od zgodności z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Obecność ryzykiem związanym przestojów i dodatkowych strat kapitałowych.

transport pasażerski prawie połowa jest reprezentowany przez samochód. On pozostaje liderem wśród ruchów opcji w miejscowości i kraju. Dla międzynarodowego, zwłaszcza międzykontynentalnej używane szyny, wody lub powietrza.

powietrze

Samoloty i śmigłowce – najwyższym osiągnięciem człowieka, dosłownie iw przenośni, rozwiązanie znacznie upraszcza bardzo złożone zadania, do których należą: podróż na długich dystansach przy wysokiej prędkości, dostawa leków i pomocy humanitarnej w zakresie klęsk żywiołowych i wypadków, realizacja kompleksowych działań w budownictwie, gaśniczy, ewakuacja, rolnictwo i tak dalej.

Zalety:

 1. Wysoka prędkość.
 2. Przyzwoity poziom komfortu dla pasażerów.
 3. Możliwość przewożenia cennych i łatwo psujących się towarów.
 4. To nie wymaga budowy komunikacji.

wady:

 1. Niskie bezpieczeństwo.
 2. Zapotrzebowanie na najwyższym kwalifikacji pilotów i kontrolerów.
 3. Meteozavisimost.
 4. Kapitałochłonne i kosztów produkcji.
 5. Ograniczenia transportu.

Oprócz znaczących ryzyk i wysokich kosztów, to jest około 20% światowego ruchu pasażerskiego.

rurociąg

Zestaw rurowych ścieżki dla przepływu płynów lub gazów, „dobra” są w znacznej odległości transportu rurociągowego. Wraz z nim, przewidują między-regionalnym i międzynarodowym międzykontynentalny dostaw ropy i gazu. Praca odbywa się za pomocą różnicy ciśnienia w systemie i jego regulacji, odpowiednio, pracownicy transportu reprezentowane przez menedżerów i elementów nadzoru.

Do zalet należą manufacturability, wydajność i dostępność w każdej chwili. Wady – wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i zgodności, ciągłej kontroli wąskiej uwzględnieniem systemu.

Jest niezwykle konieczne, aby zapewnić wygodne życie ludności, ze względu na jego działanie zależy od możliwości łatwego gotowania i poziomu ciepła w domach w zimnych porach roku.

Najważniejszy system każdym społeczeństwie jest transport. Jaki jest stan bez terytorium i ludności, bez przemysłu, dziedzictwa kulturowego i możliwości podróżowania? On jest krwiobiegiem każdym kraju i świata jako całości. To katastrofy ekologicznej, ale również, że możliwe jest zbawienie ludzkości.