310 Shares 3978 views

Aleksiej Tołstoj, „car Fiodor Iwanowicz”: Podsumowanie i analiza

„Car Fiodor Iwanowicz” – gra, stworzona w 1868 roku. To część trylogii dramatycznej, która opowiada o czasach smuty, konflikt mocy i dobroci. Ten kawałek jest drugim w trylogii. Przez 30 lat, dzieło wykonane Tołstoja ( „car Fiodor Iwanowicz”), została zakazana cenzurę. MAT otworzył ten szczególny dramat w 1898 roku.

Motyw trylogii i ujawnienie w każdej części

Głównym tematem trylogii – jest jak monarchia jest stanem w rozsypce. Iwan Groźny – despotycznym królem zjednoczyć kraj. Bezlitośnie karze i zabija. Temat ten ma kluczowe znaczenie dla pierwszej części trylogii interesującej nas. Fedor – jego syn. Nazwisko cara Fedora Ioannovicha – Rurikovich (jego portret podano wyżej). On jest ostatni cesarz z dynastii. Po Fedor wchodzi tron, decyduje się zmieniać zgodnie z postanowieniami chrześcijańskich, a nie, jak jego ojciec. Jest to określone jako czas, w sztuce „cara Fiodora Iwanowicza.” A trzeci opisuje, w jaki sposób zasady „wykorzenionego” Borysa Godunowa. Po jego wstąpienie na tron rurykowicze uciąć bo carewicza Dimitry został zabity. Godunow (na zdjęciu poniżej) znajduje się na tronie rządzić mądrze. Wszystko to zostało powiedziane w trzeciej części.

Pomysł, że rządzący znajdą się zakładnikami władzy, przez całą trylogię. Niezależnie od tego, czy rozsądny, rodzaju lub okrutne oni władców nie może rządzić cnotliwie. Osobowość Fedor jest szczególnie tragiczne. Na początku swego panowania, chce „spłaszczyć wszystko”, „wszystko się zgadza”. I wskutek Zarządu, oczywiste jest, że nie potrafi odróżnić „dobra i zła”. Oferujemy do zapoznania się z tej linijki.

„Car Fiodor Iwanowicz”: podsumowanie

Dom Shuyskogo Ivana Petrovicha w obecności niektórych bojarów, a wielu duchownych Pytanie o rozwód Fedora Ioannovicha i jego żona, siostra Borysa Godunowa. Według wszystkiego, dzięki niej i przechowywane Borys. W artykule wskazuje niemowlęctwa Demetriusza i królowej jałowej, Fedora Ioannovicha poproszony o wprowadzenie do nowego małżeństwa.

Stern odpalenie dostaje ofertę Golovin, który nawiązuje do króla na okazję do wprowadzenia Fedora Dimitriya. Księżniczka Mstislavskaya opiekuńczy dla gości. Wszystkie napoje dla zdrowia Fedora. Mścisław młodzi, Shakhovskoy, swat Volokhova wskazuje lokalizację tajnego spotkania.

Podniesione Metropolitan, informacje z Uglich

Wyjaśnia, że Ivan wysyła wniosek do metropolity, a lamentować fakt, że jest on zmuszony zabić królową. Jego lokaj Fedyuk Starks przynosi Godunowa, że widział. Otrzymał informację od Uglich że Golovin jest w zmowie z nagich, a widząc, że jego moc byłaby zagrożona, ogłasza jego zwolennicy i Książę Tureninu Loop Kleshnin, zamiar pogodzić się z Shuisky.

Intencją Godunowa do pogodzenia z Szumskiego

pojawia się Irina, który król Fiodor Iwanowicz powiedział, że widział w kościele Mstislavsky. On zapewnia królową, że jest nadal piękne wszystko dla niego. Godunow ogłasza zamiar zawrzeć pokój z Szumskiego. W tym rzecz, chętnie podjął król.

Fedor jest prośbą o pomoc w pojednaniu metropolity Dionizego, a także niektórych innych księży. Dionizy mówi, że Godunow pobłażliwe z heretykami i prześladując Kościół. On również odnawiane podatki, z których duchowni byli zwolnieni. Godunow wręcza certyfikaty bezpieczeństwa Dionizego i powiedział, że heretycy byli przedmiotem prześladowań. Car Fiodor Iwanowicz bojarów i prosi Irenę aby go wesprzeć.

Goudnova rozmawiać z Szumskiego

Pochodzi Shuya Iwan Pietrowicz, który towarzyszy entuzjazm ludzi. Fedor zarzuca mu, że nie idzie do Dumy. Ivan zniechęca fakt, że nie mógł zgodę Godunowa. Pismo nazywa Pamiętając Fedor duchownych jako świadków. Mówi, że pojednanie – dobry. Godunow, pokorny go, jest zapraszany do uzgodnienia Szumski. Ostatni wypomina mu, że nie chce dzielić kontrolę nad krajem. Ale John przekazał państwu pięć z bojarów: przymusowo tonsurę Mstislavsky, martwy Zakhar'in, powołując Bělský, Shuisky i Godunowa. Defensywnie Godunow mówi Szumski Spes, że stał się jedynym władcą, aby korzystać Rosji. Godunow dodaje, że tylko Shuiskys nie chcą sprzątać awaryjną kraj. Metropolita wskazuje, że Godunow zrobił wiele dla Kościoła i odmawia Szumski pojednania.

Ludzie zgłaszane pojednania sceny z kupców

Wyposażony w pokrywę świętości, aby go haftować, Irina przyznaje, że to był jej ślub, aby zapisać Iwan Pietrowicz, który był kiedyś oblegany Psków Litwinów. Shuya jest gotów zapomnieć nieprzyjaźń, ale wymaga gwarancji bezpieczeństwa od swoich towarzyszy Godunowa. On przysięga. Zaproszeni delegaci z tłumu, zważywszy Ivan Pietrowicz. Shuya mówi ludziom o pojednaniu z Borysa Godunowa. Kupcy są niezadowoleni pakowanej głowami. Nieufność człowiek, który właśnie zaprzysiężony przykry Szumski. Kupcy są proszeni, aby chronić je od króla Godunowa, ale wysyła je do Borysa. Godunow poproszony o zapisanie ich nazwy.

Spotkanie z Mścisława Shakhovskoi

Księżniczka Vasilisa Mstislavskaya z Volokhova nocy w ogrodzie czeka Shakhovsky. On przychodzi, mówi o swojej miłości i o tym, jak z niecierpliwością czeka na ślub. Krasilnikov przychodzi. Shakhovskoy, pozwalając ukrywa. Zaczyna zadzwonić Iwan Pietrowicz i powiedział, że każdy, kto był w króla, z rozkazu Godunowa niewoli. Shuya szoku. On każe podnieść Godunow Moskwa.

dyskusja petycja

Bojarzy omówić petycję, myśląc o tym, kto będzie nowym królową. V. Szumski nominowany Mścisław. Golovin, wpisać jej nazwę w petycji. Zawarte Shakhovskoy. Mówi, że nie da się z narzeczoną. Wydaje Volokhova z Princess. Shakhovskoy z wzajemnych wyrzutów i zagrożeń łapie nas i liści.

Godunow daje królowi papieru. On nie idzie do ich zawartości i zgadza się z faktem, że Boris zdecydował. Irina mówi, że cesarzowa wdowa napisała list Uglich, prosząc, aby powrócić do Moskwy z Dymitrem. Fiodor chciał zlecić ją Boris, ale Irina chce on zaangażowany w nich.

Godunow informuje, że opuszcza króla

Zawarte Shuya, zaczyna skarżyć Godunowa. Borys nie jest odblokowany. Mówi, że podmioty gospodarcze są traktowane jako próba zniszczenia pokoju między nim a Szumskiego, a nie przeszłości. Car Fiodor Iwanowicz zgadza wybaczyć Borys, uważając, że nie rozumieją się nawzajem. Jednak cesarz zły wymóg nieelastyczny opuścić księcia Godunow w miejscowości Uglicz. Borys mówi, że wyjeżdża, dając miejsce Szumski. Król nie powołuje go opuścić. Ukąszony zachowanie Fedor, Szumski liści.

Kleshnin przynosi list Golovin przeniesiony z Uglich. Boris pokazuje jego Fedor wymagających zawarcia Szumski opiekę. On jest jeszcze gotowy, aby go wykonać. W przypadku domyślnej kolejności Boris grozi do opuszczenia. Fedor szoku. Po długim wahaniu decyduje się zrezygnować porad i usług Godunowa.

Pomysł Szumski

Shuyskiy konsole Iwan Pietrowicz Mstislavsky. Mówi jej, że nie pozwoli jej małżeństwo z królem. Ivan ma nadzieję, że Shakhovskoy nie dać im cel. Wysyłanie Mstislavsky, Shuya trwa bojarów i uciekł Dove i Krasil'nikova. Uważa on, że w krótkim czasie nieważności ustaleń Fedor przesunie i Demetriusz wzniesiony na tronie. Ivan daje każde zadanie.

Godunow instruuje Volokhova zachowania księcia

Siedząc w domu, wolnostojący Boris uczy się od Kleshnina Volokhova o życiu i mówi, że „blyula księcia”. Kleshnin wysyła Volokhov w Uglich, tak że była nowa pielęgniarka. Mówi książę ochrony i sugeruje, że jeśli się zabił (książę cierpi na padaczkę), z popytem na nią.

Shuya ujmowane w buncie

Fiodor tymczasem nie może zrozumieć dokumentów przekazanych mu. Kleshnin wchodzi i mówi, że Boris był chory z frustracji. Wymagane natychmiast wykorzystać i uwięzić Szumski za to, co zamierzał zrobić Dimitri księcia. Fedor nie wierzę. Pojawia Szumski. Król opowiada mu o wypowiedzeniu i nie wymaga uzasadnienia. Odmówił im zapewnić. Fedor nalega Szumski i postanawia dopuścić do buntu.

Obawiając się, że Boris karać za zdradę Iwana Pietrowicza, książę powiedział, że zdecydował się usiąść na tronie księcia, a następnie przemieszcza pokój szoku Szumski.

Fedor podpisał dekret Godunow

Shakhovskoy wybucha kwartałach suwerennych. Prosi o zwrot jego narzeczonej. Widząc podpisu Szumski, Fedor płacze i nie słuchać argumentów Irene, które złożyły się na papier absurdalne. Ochrona przed urazami Irina Fyodor Godunow podpisał dekret, pogrąża się w przerażeniu przyszedł.

Pobudzenie do Szumskiego

Starzec podnosi ludzi agitować za Szumskiego. Guslar dodaje utwory Walecznych Iwana Pietrowicza. Messenger przybywa i informuje, że Tatarzy przyjść. Książę Turenin z łuczników usuwa Iwan Pietrowicz w więzieniu. Ludzie, podżegał staruszek chce go zwolnić. Jednak Szumski mówi, że on jest winny przed królem i że zasłużył na karę.

Kleshnin Godunow mówi, że Shuiskys, jak również tych, którzy je popierają są w więzieniu. Potem wprowadza Shuyskogo Vasiliya Ivanovicha. Mówi zaczął petycję za rzekome korzyści Borysa Godunowa. Boris, wiedząc, że jeden z jego rąk, pozwól mu odejść. Zawarte królowej Irina, aby wstawiać się za Shuyskogo Ivana Petrovicha. Zdając sobie sprawę, że będzie on nadal się z nim sprzeczne, pozostaje nieugięty Godunowa.

Śmierć Szumski i Shakhovsky

Żebracy zgromadzonych na placu przy katedrze, mówiąc, że sprzeciw Godunow Metropolitan przesunięte, a kupcy, którzy uprzywilejowanych Szumski, został stracony. Mstislavskaya przychodzi wraz z Iriną prosić o Iwana Pietrowicza. Fedor wychodzi z katedry. Trzymał usługi dla Iwana. Widząc go, księżniczka łapie Fedor stopy. On wysyła do Turenina Szumskiego. Jednak Turenin mówi Ivan powiesił się w nocy. On przeprasza za to, że naprzeciwko, jak pokonać tłum, który Shakhovskoy doprowadziło do więzienia. I uratował ją strzelając tylko Shakhovsky. Fedor Turenina oskarża o morderstwo Iwana Pietrowicza. Grozi mu śmiercią.

Śmierć księcia Fedor wysyła kontrolę państwa Boris

Messenger przybywa z wiadomością o śmierci księcia. Król szoku. On sam chce się dowiedzieć, co się stało. Przychodzi wiadomość, że Khan zbliża, a Moskwa grozi oblężenie. Godunow oferuje Fedor wysłać Vasiliya Shuyskogo i Kleshnina. Jest przekonany, że Borys jest niewinny. Mstislavskaya mówi, że chce się ostrzyc. Za radą żony Fedor ma zamiar przekazać cały ciężar panowania Borysa. On lamentuje swoje królewskie obowiązki i jej losów, pamiętając swoją chęć „spłaszczyć wszystko” i „wszystko się zgadza”.

To kończy play „car Fiodor Iwanowicz”. Fabuła ją staraliśmy się przekazać, nie brakuje niczego ważnego.

Etap los produkt

Działka o tej tragedii, pełne wydarzeń, tak aby przedstawić je w jednym artykule nie jest łatwe. Aby lepiej zrozumieć ten produkt, to lepiej, aby zobaczyć spektaklu „car Fiodor Iwanowicz”. Recenzje w tym dramacie spektakli teatrów Moskwa (Moscow Art, Maly oni. Komissarzhevskaya et al.) Zawsze były entuzjastyczne. Nagrywanie wielu z nich przeżyło.

W maju 1973 roku, w jednym z najlepszych teatrów w stolicy odbyła się sensacyjne premierę tragedii „cara Fiodora Iwanowicza.” Mała Teatr pociąga uczestniczyć w jej skład całego konstelacji opraw oświetleniowych. Borys Godunow grał Wiktor Korshunov, Fedor – Innocent Smoktunovski, jak Ivan Shuisky wykonane Jewgienij Samojłow jak Kleshnina. – Victor Khokhryakov itp Spektakl był witany entuzjastycznie.

Ciekawy kawałek stworzony Aleksieja Tołstoja. „Car Fiodor Iwanowicz” i jest obecnie częścią repertuaru wielu teatrów.