471 Shares 7657 views

Pieniądze. Rodzaje pieniędzy i ich przeznaczenie

Ludzie korzystają z pieniędzy od tysięcy lat. Podczas tego długiego czasu, system monetarny przeszedł wiele zmian. Jeśli w XIX wieku środkiem płatniczym zawsze materializuje się w XX wieku, pieniądza (rodzaje pieniędzy omówione poniżej) powstał nie tylko jako przedmioty materialne.

Początkowo pieniądze pochodziły w postaci monet, a było to w czasach starożytnych. Ten rodzaj środków płatniczych nie jest jeszcze z obiegu. Później, na wymianę metalowych pieniędzy wynaleziono papier. Ale monety wypierać wykorzystujące nominałów nie całkowicie odwrócił. Przez długi czas były one głównymi formami pieniędzy, które istniały równolegle.

Obecnie istnieją nowe rodzaje środków płatniczych, niemniej banknoty i monety nie są wyłączone z użytkowania. Oni nadal do wypełnienia torebki i kieszenie zwykłych ludzi.

W dzisiejszych czasach, metalowe monety są w użyciu, notatek papierowych, elektronicznych i pieniędzy kredytowej. Wybór środków płatniczych jest bardzo zróżnicowany, ale ich podstawowa istota pozostaje niezmienna.

Co wykorzystywać pieniądze dzisiaj? Typy ekspertów pieniądze na rynku finansowym jest podzielony na 4 kategorie:

  • towarem;
  • kredytowych;
  • pod warunkiem;
  • fiatnye.

towar pieniądze

Początkowo pieniądze pojawiły się w społeczności jako prawdziwy i naturalny. Oznacza to, że ich funkcja przeprowadzono pewne towary, które mogłyby służyć jako miara w zamian za inne przedmioty. Towar pieniądze mogą być skór zwierzęcych, muszle, perły i wiele więcej, posiadające pewną wartość w towarzystwie ludzi. Ta oferta była jedną wadę – bardzo duża różnorodność w przyrodzie.

Po monety pojawiły pozbawione takich wad, ale także związane z pieniądza towarowego. Początkowo były one wykonane ze złota, srebra i innych metali. Są łatwe do stopienia i uczynić z nich, takie jak biżuteria.

rodzaje pieniądza towarowego istnieją dzisiaj. Na przykład takie pieniądze w więzieniu można uznać za papierosy, działając jako środek płatniczy.

pieniądze zabezpieczone

Kolejna klasa – pod warunkiem, że pieniądze. Rodzaje pieniędzy z tej kategorii są produkty (certyfikaty, znaki), które mogą być wymieniane na pewnej ilości metali szlachetnych. Nazywane są negocjacje lub reprezentacyjne. W rzeczywistości są one przedstawiciele handlu środkami płatniczymi.

Istnieje teoria, że miejsce ich pierwotnego wyglądu był starożytny Sumerowie. Pojawił się przypalonych figurki gliniane owiec i kóz do handlu na prawdziwych zwierząt na żądanie.

Uważamy dostarczenie pieniędzy na początku i banknoty, dopóki nie zakłada pewną ilość metalowych monet. Obecnie złotym standardem jest anulowane. Pieniądz papierowy jest symboliczne pieniądze, mimo że ich nazwa jest zachowana.

Odkrywca Marco Polo przywiózł z Chin do Europy w XIII wieku, aktualności, że pieniądz papierowy jest już używany od wieków przez Chińczyków. Europejczycy w tym czasie były tylko monety w użyciu. Tylko w 3 wieku później w Europie zrozumieć praktyczność i wygoda rachunki zabezpieczonych złotem służył.

pieniądze fiatnye

W innym fiantnye pieniędzy zwanej żeton pieniądze, a nie prawdziwe, zarządził papier. Ten sposób płatności nie jest wspierany przez coś namacalnego, ale akceptuje płatności za towary i usługi. Fiatnymi są dla gotówki i pieniądza elektronicznego, a także narzędzia leżące na rachunkach bankowych, a pieniądze papieru w naszych kieszeniach i torebkach. Niektórzy badacze są zdania, że wkrótce ludzie przestaną używać papierowych pieniędzy.

Wielu ludzi dzisiaj wolą bezgotówkowego sposobu płatności. Wykorzystuje on nie tylko karty, ale także formy pieniądza elektronicznego, które są zgromadzone w wirtualnych portfeli.

pożyczanie pieniędzy

Istnieje pewna kategoria ludzi, którzy wolą żyć w długach. Być może dla nich został stworzony przez innego środka płatności – pieniądze kredytowej. Gatunki z tej klasy pieniędzy faktycznie reprezentować pewien sposób zdobione długu. Mogą wyglądać inaczej. Jest to karta kredytowa, czek lub weksel. Pieniądze w formie dłużnych emitowanych dziś powszechne i są wykorzystywane do płacenia za towary i usługi praktycznie wszędzie, wypierając gotówkę. Ten rodzaj środków obarczona niebezpieczeństwie i psychicznej pułapki. Wynika to z faktu, że jest to możliwe do podjęcia pieniędzy z konta w dowolnej ilości, ale zwrócić je nie udaje się każdemu.

Ewolucja pieniędzy – bardzo ciekawy temat. Co wydarzy się w przyszłości, czas pokaże. Mimo, że zniknięcie materialnych środków płatniczych oraz ich zastąpienie przez fiatnye i pożyczanie pieniędzy przewidują dłuższy czas, notatki papieru i monety nadal w użyciu i nie oddać swoje pozycje.