232 Shares 1676 views

Wścieklizna u ludzi – nie warte ryzyka dla zdrowia

Współczesna medycyna poczyniła znaczne postępy w leczeniu różnych infekcji, chociaż? Są jednak choroby, które nie zostały pokonane, aż do końca. Jedną z takich chorób jest wścieklizny, co może być traktowane tylko we wczesnym stadium bezpośrednio po zakażeniu. W przypadku braku natychmiastowego leczenia wścieklizny u ludzi jest śmiertelna, więc traktować to „zwykłe” choroby musi być bardzo poważne.

Jak uzyskać

Źródłem zakażenia są chore zwierzęta, najczęściej koty, psy (zarówno dzikie i domowe), wilki, lisy, szopy i nietoperze. Co do zasady, osoba staje się ofiarą przypadkowy, ponieważ nie jest charakterystyczne dla tej choroby. Zwierzęta są zakaźne dla 10 dni przed głównymi objawami choroby, a ryzyko zakażenia jest utrzymywana przez cały okres choroby. Prawdopodobieństwo zakażenia wzrasta w miesiącach letnich, więc w tym czasie powinny być szczególnie ostrożnym, ponieważ wścieklizny u ludzi powoduje poważne uszkodzenie układu nerwowego. Chore zwierzę w niektórych przypadkach można wyróżnić przez nadmierne ślinienie i hydrophobia, ale to wszystko zależy od stadium choroby.

Można uzyskać od człowieka

Teoretycznie może nastąpić skażenie od osoby, ponieważ ślina pacjenta zawiera chorobotwórczych wirusów, więc gdy ma do czynienia z osobą chorą powinny podjąć środki ostrożności. Odnotowano przypadki transplatsentarno transmisji z matki na dziecko, powodem wielu dyskusji, jak była możliwość przesyłania wścieklizny w czasie transplantacji narządów.

pathography

W większości przypadków wścieklizny u ludzi jest okres inkubacji, który trwa 40-50 dni, ale czasami okres ten może być znacznie krótszy lub dłuższy. Uważa się, że im bardziej ukąszenie jest na głowie, tym większa będzie okresem inkubacji, ale uważane za najbardziej niebezpieczne ugryzienia w głowę i ręce.

W początkowym stadium choroby, objawów wścieklizny u ludzi nie są wyrażone w naturze, to znaczy, pacjentów skarży się na złe samopoczucie, ból głowy, ból mięśni, mogą być nieznaczne podwyższenie temperatury ciała, zmniejszenie apetytu, nudności. Ukąszenie jest czerwona, jest pieczenie i swędzenie. Zaburzenia psychiczne i obserwowane – ludzką wścieklizna powoduje depresję, lęk, niepokój, lęk, jest bezsenność, które mogą towarzyszyć omamy.

Maksymalny 72 godzin wzbudzenie następuje etap, w którym pacjent jest zaniepokojony i wyświetlane na wściekliznę. Trudno oddychać, każdy oddech daje ból w klatce piersiowej. Nie jest zwiększona drażliwość i niepokój, niektórzy pacjenci pędzą po drugiej stronie pokoju, rozbijając meble, mogą próbować atakować ludzi. Zwiększone wydzielanie śliny i pocenie się, ale jest to niemożliwe do przełknięcia śliny, więc musi wypluć. Wścieklizna u ludzi, objawy o które często są w stanie od razu określić, rozwija się bardzo szybko, więc objawy chorobowe następują po sobie, nawet nie mając czasu, aby naprawdę tworzyć.

Schyłkowa rozpoczyna się w 3-5 dni po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Charakteryzuje się pewnej poprawy stanu pacjenta, jego zdrowie psychiczne staje się silniejszy, on uspokaja. Szybko jednak następuje gwałtowny wzrost temperatury do 40-42 °, jest paraliż kończyn górnych i dolnych, drgawki, zaburzenia świadomości. Przyczyną śmierci jest zwykle staje się niewydolność serca lub układu oddechowego.

leczenie wścieklizny

Jak wiemy, ludzie mają wścieklizny jest nieuleczalna, gdy choroba jest już przynajmniej w pierwszym etapie. Jedynym środkiem, który może zaoferować nowoczesną medycynę, jest szczepienie, które musi nastąpić nie później niż 2 tygodnie po ukąszeniu. Szczepienie daje odporność, która jest dość niestabilny i wymaga powtórnego podania szczepionki co 5 lat.