539 Shares 8121 views

Przegląd generacji Mitsubishi Lancer Evolution 10

"Mitsubishi Lancer Evolution" to sportowa wersja nie mniej popularnego samochodu Lancer. Ich niewielkie różnice polegają na silniejszym silniku, który jest dostarczany z Evolution Sport, a także w przypadku braku wyboru automatycznej skrzyni biegów (wyjątkiem jest modyfikacja Lancer X). Podobnie jak soplatformennik, ten samochód istniał już od kilkunastu lat i obecnie jest produkowany w 10. generacji. "Mitsubishi Lancer Evolution-10" produkowany seryjnie od 2007 roku, ale przed Europą, osiągnął dopiero w 2008 roku. Przez cały okres swego istnienia maszyna ta stała się dość popularna nie tylko w Europie, ale także w przestrzeni postradzieckiej, więc mamy coś do powiedzenia. Zastanówmy się nad tym, co podbiło serca wielu kierowców japońskich "Mitsubishi Lancer Evolution".

Projekt

Warto zauważyć, że samochód sportowy znacznie zmienił swój wygląd. W przeciwieństwie do Mitsubishi Lancer Evolution z 9. generacji, nowość nabrała surowego i agresywnego wyglądu: zła forma pochylonych reflektorów, szerokiego "usta", w którym znajduje się drapieżne wlot powietrza, a także bardziej wytłoczony kaptur. Za samochodem także zmieniono wiele szczegółów, w tym tylne światła hamulcowe, przez które widać sportowe rundy światła. W nocy takie wyposażenie oświetleniowe wygląda jeszcze bardziej brutalnie i agresywnie. Ogólnie rzecz biorąc, nowy projekt Mitsubishi Lancer Evolution jest w pełni zgodny z klasą sportową.

Salon

Motyw sportowy jest zauważalnie kontynuowany we wnętrzu. Nowe, 3-ramienne kierownica, deska rozdzielcza, w której każdy przyrząd pomiarowy znajduje się w studni, a także kosztowne materiały wykończeniowe przeznaczone dla tytanu i chromu, sprawiają wrażenie, że kierowca będzie musiał prowadzić coś naprawdę potężnego. Są jednak pewne wady, które należy zauważyć. Pierwszą wadą jest panel: pomimo tego, że wszystkie odczyty na nim są łatwo odczytywane, wyświetlacz LCD umieszczony na konsoli środkowej nie został zmodyfikowany przez Japończyków (jego oświetlenie jest tak słabe, że wszystkie wskazania są wyraźnie widoczne tylko w ciemności). Drugą wadą są siedzenia. Oni, podobnie jak wszystkie samochody sportowe, są dość sztywni i szybko powodują zmęczenie kierowcy. Ponadto przy ostrych zakrętach należy mocno trzymać się koła kierownicy (boczne podparcie nie jest w stanie utrzymać osoby na krześle).

Specyfikacje techniczne

Oprócz agresywnego wzornictwa, nowość różni się również ulepszonymi właściwościami technicznymi. Pod maską dziesiątej generacji Mitsubishi Lancer Evolution to dwunastoletnia jednostka benzynowa o pojemności 280 KM. Jest on wyposażony w pojedynczą skrzynię biegów – "mechanikę" na 5 prędkościach. Takie pudełko może podkręcić samochód do "setek" w zaledwie 5,4 sekundy. Szczyt prędkości nowego samochodu sięga 242 km na godzinę.

Cena:

Minimalny koszt nowej japońskiej Mitsubishi Lancer Ewolucja 10. generacji rozpocznie się od znaku 1 miliona 850 tysięcy rubli.