838 Shares 6927 views

Omphalitis u noworodków: przyczyny, leczenie. Krwawienie pępek u noworodków

Wiele dzieci w pierwszym miesiącu życia obserwowano zapalenie pępka. Ten problem występuje w niemal co dziesiąty okruchy. Wielu rodziców, w obliczu tej sytuacji poważnego paniki. Inni, przeciwnie, to lekceważyć problemu. A przecież to patologia – omphalitis u noworodków – wymaga prawidłowego i terminowego leczenia. Zaniedbanie lub opóźnienie może mieć poważne konsekwencje.

charakterystyczna patologia

Umbilical rana jest dość słaby punkt u noworodków. Przez jej ciało infekcji okruchy mogą łatwo przenikać. W tym przypadku, dolna zapalenie pępka. Patologia może obejmować i otaczających tkanek. Często zapalenie obejmuje pierścień pępowinowej z przyległymi zbiornikami, podskórnej tkanki tłuszczowej. Więc omphalitis rozwija się u noworodków.

Najczęściej choroba ta przejawia się w 2 tygodniu życia. Z reguły większość niemowląt gojenie się ran dzień 7. Ale w przypadku infekcji nie jest wciągana do tych warunków. Rana zaczyna śluzu. Ponadto, rozwój patologii wskazuje czerwoną skórę w pobliżu pępka. W dotyku tkaniny wystarczająco gęste naczyń wyczuwalne. I z rany może sama pyorrhea.

przyczyny

Dlaczego omphalitis rozwija się u noworodków? Jedyną przyczyną choroby – to przenikanie infekcji do organizmu przez otwarte rany pępku. W większości przypadków zakażenie winowajców są paciorkowce i gronkowce. Ale czasami zapalenie może rozwijać się w wyniku przenikania bakterii Gram-ujemnych bakterii, takich jak E. coli lub błonicy.

Głównymi czynnikami, które prowokują rozwój choroby są:

 1. Niewystarczające lub niewłaściwe obchodzenie się pępek.
 2. Nieprzestrzeganie zasad higieny podczas opieki nad małym dzieckiem. Przyczyną zapalenia może być leczenie ran z brudnymi rękami lub przedwczesnej okruchów kąpielowych po wypróżnienia.
 3. Pojawienie pieluchy skóry. Po znalezieniu obowiązkiem pieluszki zanieczyszczone kałem lub moczem, potu skórę nadmiernie. Jeśli dziecko rzadko odbiera powietrze i łaźni wodnej, a następnie stan jest znacznie gorzej.
 4. Airborne przesyłowego. Zakażenie może przeniknąć do organizmu dziecka chorego Troska o dziecko.
 5. Zakaźna choroba skóry. Omphalitis mogą rozwijać na tle zapalenia mieszków włosowych lub ropne zapalenie skóry.
 6. Zakażenie podczas porodu. Czasami zakażenie dziecka występuje, gdy wiązanie pępowinę.

Najczęściej omphalitis pępowinowej obserwowano u wcześniaków oraz u niemowląt którzy nie urodzili się w warunkach szpitalnych (podczas porodów domowych). Często cierpią na okruchy chorobowych, dla których nie są nieprawidłowe wady wrodzone.

odmiany choroby

pępowina zdrowego dziecka opada do 3-4 dnia życia. Następnie, rana jest opóźniony krwawą skorupę. Stopniowo wysycha. Kompletna gojenie odbywa się na 10-14 dni życia. niewielka ilość drenaż z rany można zaobserwować już w pierwszym tygodniu. Ale to musi być całkowicie suchy do czasu całkowitego zagojenia pępka. Jeśli przez ten czas nie zabliźnione rany, nie ma powodów, by sądzić, że rozwój omphalitis u noworodków.

Patologii charakteryzuje kilka gatunków. W zależności od nasilenia choroby etap dzieli się na:

 • nieżytowe;
 • ropne;
 • ropień;
 • martwicze.

Ponadto, choroba ta może być:

 • pierwotne (jeśli jest powstały w wyniku infekcji pępka);
 • średnie (w razie choroby na tle istniejących anomalii).

Każdy rodzaj choroby charakteryzuje się objawów. Dlatego konieczne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie formy oddzielnie.

nieżytowe omphalitis

Jest to prosty rodzaj choroby. U ludzi to się nazywa „pępek płacz.”

Patologii charakteryzuje się następującymi objawami:

 1. Niewielki wyciek z rany. Z reguły więc zaczyna to rozwojowi choroby. Wyładowanie może być surowiczy. Czasami krwawienie żołądka u noworodka zawiera nawet ropiejące fragmenty. Izolacja może pojawić się i zniknąć.
 2. Obrzęk pierścień pępowinowej. Ten objaw często obserwowane w rozwoju patologii, ale nie jest to obowiązkowe. Pępowinowej blushes pierścień pęcznieje. Skóra błyszczące i rozciągnięte.
 3. Grzyb może być (przypomina grzyby). To blado różowy się tworzenie ciała stałego. W większości przypadków, nie dostarczają dyskomfort niemowlęcia, ale można łatwo jątrzyć w kontakcie z infekcją. Zakażenie często występuje, gdy podczas wymiany uszkodzonych grzybów pieluszka lub opatrunkowych okruchów.

Wraz z rozwojem choroby niebieskiego języka odmian dziecko czuje się dobrze. Jest to wielkie śpi, zjada je ze smakiem, dobrze przybiera na wadze.

Ale leczenie choroby należy rozpocząć natychmiast. Jeśli nie podjąć walkę z chorobą na tym etapie, patologia zaczyna się rozwijać.

ropne omphalitis

Jeśli leczenie zostało przeprowadzone w powyższej terapii był błędny, choroba zaczyna się rozwijać. W tym przypadku, rozwijanie ropne patologię.

Etap ten charakteryzuje się tych objawów:

 1. Jest ropa. płynie z rany pępowinowej. Aby rozładować charakterystyczny zapach.
 2. Pogarsza. Dziecko ma gorączkę, jest znacznie zmniejszone łaknienie. Dzieciak nie śpi, kapryśna, ciągle zaciska nogi do brzucha. Nie może być mitralnej, niestrawność.
 3. Naciekanie skóry, obrzęk. Pępek jest znacznie zwiększona zaczerwienienia. Nie żył.
 4. Pępek noworodka wystaje ponad skórę pokrywa. W formie przypomina stożek. Dotyk staje się gorąca.

W tym przypadku konieczne jest, aby pokazać dzieciakowi chirurga jak najszybciej.

phlegmonous omphalitis

Przy dalszym rozwoju choroby obejmuje proces zapalny naczyń krwionośnych – tętnic i żył. W tym przypadku nie ma ropień omphalitis.

Charakteryzuje się tych objawów:

 1. stan dziecka pogarsza się znacząco. Odmawia piersi, schudnąć. Skąpe bardzo niespokojny, zauważył niestrawność. Patologia związana z wysokiej temperatury, w niektórych przypadkach nawet do 40 ° C.
 2. Zapalenie jest wymawiane. Pępka noworodka zaczerwienienie, obrzęk. Jest gorąco w dotyku, stale zmoknąć, znacznie powyżej okładkach.
 3. Zwiększa stan zapalny. Około wypukły pępek zaobserwować czerwone tkanki obrzęku. Przez jego konfiguracji, przypominają one rodzaj ośmiornicy lub meduzy.
 4. W trakcie ropne rany ustalonej na wrzody. Naciskając na pobliskich okładkach wzmacniany pyorrhea.

Przy tak wysokim ryzyku rozprzestrzenienia się choroby ropowicy na tkanki jamy brzusznej.

martwicze omphalitis

Jest to najpoważniejszy etap choroby.

Przejawia się ona z następujących objawów:

 1. Ropień staje się niebiesko-czerwony lub fioletowy kolor.
 2. dziura pojawi się w pępku. Przez jelita może wybrzuszać.
 3. Peeling tkanek. Pod nimi jest ogromna rana rozszczelnienie.
 4. Dziecko apatyczny, ospały. Temperatura może gwałtownie spada.

Martwicze omphalitis u dzieci może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, z których jeden – posocznica.

Rozpoznanie choroby

Określenie choroby nie powoduje trudności. Podstawowa diagnostyka lekarz jak najszybciej zbadać pępka krwawienia u noworodków.

Dodatkowe testy będą przypisane do wykluczenia powikłań:

 • Ultrasonografia otrzewnej, miękkie tkanki;
 • Rentgenowskie z badania analizy zakresu.

Maluch koniecznie wysłany do konsultacji chirurga dziecięcego.

Ponadto przypisuje bakposev. To pozwala na zidentyfikowanie czynnika zakaźnego. Taka analiza pozwoli na najbardziej precyzyjną regulację antybiotykoterapii.

Omphalitis: leczenie formy nieżytowe

W domu, można walczyć tylko z tym etapie choroby.

Terapia obejmuje następujące działania:

 1. Pępowinowej rany należy traktować 4 razy dziennie.
 2. Początkowo wkroplono roztwór nadtlenku wodoru, – 2-3 krople. Następnie za pomocą higienicznego pałeczkami czyste zawartość.
 3. Po tej procedurze jest wykonywana antyseptyczne działanie. Ran leczonych lekami, takimi jak „Furatsilinom”, „Chlorophillipt”, „Dioksidin”. Być może użycie zielonki.
 4. Szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, jak kąpać dziecko. Nie powinniśmy zapominać, że dziecko jest w potrzebie procedur wodnych. Jednak w tym stanie, lekarze zalecają, zanim kąpać okruchy, dodać trochę kąpieli nadmanganianu potasu. Woda powinna być blady różowy kolor.

Leczenie ciężkich etapach

Z postępującą chorobą często walka w szpitalu.

Do leczenia do podjęcia takich środków, jak:

 1. Powołanie lokalnych antyseptyczne maści. Zalecane "Baneotsin" Vishnevsky mazidła. Są one wykorzystywane do opatrunku na ranę.
 2. Antybiotykoterapia. Czasami przypisany obkalyvanie ogniska zapalnego. Antybiotyki wybrane jako wyniku testu bakteryjnej inokulacji.
 3. Grzyb Moxiterapia. Do takich działań z użyciem azotanu srebra.
 4. Rany odwadniających. Specjalnej rurki wprowadza się do żołądka, zapewnia dobrą wydajnością ropą.
 5. Jeśli to konieczne, niemowlę jest przypisany do terapii witaminy i leki, które zwiększają odporność.

W niektórych przypadkach, uważany chirurgiczne usunięcie tkanki martwiczej.

wniosek

Rodzice powinni być ostrożni i bardzo odpowiedzialne podejście do pielęgnacji noworodka. A jeśli pępek nie uzdrowił po 10-14 dniach po urodzeniu, konieczne jest, aby pokazać okruchy lekarzem. Omphalitis może prowadzić do dość poważnych konsekwencji. Ale terminowe i odpowiednie leczenie może szybko wyleczyć patologię, która w przyszłości nie wpłynie ani na zdrowie lub samopoczucie dziecka.