689 Shares 3140 views

Statki Kolumba: tytuł, opis. Statek Kolumba Santa Maria ". "Niña" statek Hristofora Kolumba

„Kolumb odkrył Amerykę, wielki żeglarz” – jak mówią w jednej piosence … Jednak zanim wypłynął, słynny odkrywca wielu lat szukał finansowania dla ich przedsięwzięcia. Mimo wielu dostojników czasie projekt Hristofora Kolumba było mu do gustu, aby przeznaczyć pieniądze na jego realizację, były one nie spieszy. Jednak przyszłość odkrywca był człowiekiem energicznym i nadal zebrać niezbędne fundusze i wyposażone trzy statki, z których każdy posiada własną zdumiewającą historię.

Hristofor Kolumb

Przed nauki o statkach, co stanowiło jego legendarną podróż Columbus, warto pamiętać wielkiego nawigatora.

Hristofor Kolumb urodził się w 1451 roku w Republice Genui. Jego naukowcy narodowość szczególnie gorącą dyskusję. Sam Christopher jest uważany za hiszpański żeglarz, jak Hiszpanie wyposażony wyprawę. Jednak różne źródła odnoszą się do niego jako włoski, kataloński, a nawet Żyd, który nawrócił się na chrześcijaństwo.

W każdym razie, człowiek Columbus była znakomita, co dało mu możliwość uzyskać przyzwoitą edukację na Uniwersytecie włoskim mieście Pavia. Po przestudiowaniu Christopher stał się często pływać. Najczęściej, brał udział w wyprawach handlu morskiego. Być może wynika to z porywaniem podróży morskiej dziewiętnastu Columbus poślubił córkę słynnego odkrywcy Dona Felipe De Palestrello.

Kiedy przyszły odkrywca Ameryki dwadzieścia trzy lata, zaczął prowadzić aktywną korespondencję z słynnego florenckiego uczonego Paolo Toscanelli, który powiedział mu pomysł podróży do Indii po drugiej stronie Atlantyku.

Po spędzeniu własnych obliczeń, Hristofor Kolumb był przekonany o słuszności swojego pen pal. Dlatego w najbliższych latach złożył projekt podróży do najbardziej zamożnych ludzi z Genui. Ale oni go nie doceniać, i odmówił sfinansowania.

Rozczarowany z obywatelami, Columbus oferuje zorganizować wyprawę do króla Portugalii, a po szlachty i duchowieństwa w Hiszpanii. Ale lata mijały, a nikt nie ma przeznaczyć środki na realizację projektu Columbus. W desperacji, nawigator odwrócił nawet do brytyjskiego króla, ale wszystko na próżno. I właśnie wtedy, gdy miał zamiar przenieść się do Francji i tam spróbować szczęścia, hiszpańska królowa Izabela zobowiązał się sfinansować wyprawę.

podróże Columbus

Wszystko wielki odkrywca wykonane cztery rejsu z Europy do Ameryki. Wszystkie z nich przeprowadzono w okresie od 1492 do 1504 roku.

Podczas pierwszej wyprawy Kolumba z nim już około stu osób na trzech statkach. Razem obie strony trwało około siedem i pół miesiąca. Podczas tej wyprawy, badacze odkryli wyspy Kuba, Haiti i Bahamów na Karaibach. Kolumb odkrył ziemię przez wiele lat, zwany West Indies. Warto zauważyć, że niektórzy badacze twierdzą, że celem wyprawy Kolumba nie była Indie i Japonia.

Z biegiem czasu, z powodu różnych sporów otwarty ziemia przestała być własnością tylko hiszpańskiej Korony i podzielono pomiędzy europejskimi potęgami morskimi.

Choć Christopher była trzecia wyprawa Vasco da Gama odkrył prawdziwą drogę do Indii, tym samym stawiając piętno na reputacji Columbus oszustwa. Po tym, bardzo Explorer w kajdany został odesłany do domu i chciał, aby sądzić, ale hiszpański bogaty już zrobić dobre pieniądze na otwartej przestrzeni, Columbus chronione i zabezpieczone jego uwolnienie.

Próbując udowodnić swoją sprawę, nawigator zajęło czwartą wyprawę, podczas której wreszcie do kontynentu Ameryki.

W ostatnich latach życia Hristofor Kolumb starał się odzyskać tytuł szlachecki, przyznane mu koronowany pary, hiszpańskich monarchów, a także przywileje ziem publicznych. Jednak nie udało mu się to zrobić. Po śmierci szczątki odkrywcy perezahoronyali kilka razy, tak że obecnie istnieje kilka możliwych grób Hristofora Kolumba.

Trzy Columbus statku (Karakka i karawele)

Kiedy Hristofor Kolumb sprawiło wreszcie finansować swoją pierwszą wyprawę, był zaangażowany w przygotowanie statków.

Przede wszystkim trzeba było określić liczbę. Ponieważ jego firma była dość ryzykowna, aby wyposażyć duża flota było drogie. Jednocześnie jeden lub dwa statki – zbyt mało. Dlatego zdecydowano się wyposażyć trzy jednostki. Jakie były statki Kolumba? Najważniejszym z nich – Karakka "Santa Maria", a dwie karawele, "Niña" i "Pinta".

Karakka i Caravel – co to jest?

Statek Hristofora Kolumba 'Santa Maria' ze względu na rodzaj Karakka. Więc zadzwoniliśmy powszechne w 15-16 th stulecia, żaglowce na 3-4 masztach. Warto zauważyć, że w Europie były ogromne w tym czasie. Z reguły te statki mogły swobodnie umieszczone pięciuset do tysiąca. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że cała załoga z trzech statków Kolumba było sto osób, prawdopodobnie, „Santa Maria” była mała Karakka.

Inne statki Kolumba (imię ich „Niña” i „Pinta”) były karawele. Ten statek 2-3 maszt powszechne w tych samych latach. W przeciwieństwie Karakka, byli mniej nadaje się do długich wypraw. Jednak były one bardziej zwrotny i są łatwe i tanie, więc wkrótce niesłusznie odsunięty wielkogabarytowych karakki.

„Santa Maria” statek Kolumba

Jako portret wielkiego Navigator, a pojawieniem się pierwszych trzech statków nie zostały zachowane. Opis statków Kolumba, a także ich wzory, raczej szorstki i wyciągniętych ze słów świadków przetrwała wiele lat później lub założeń naukowców.

Jak się powszechnie uważa, „Santa Maria” była mała jednopokładowe Karakka z trzech masztów. Zakłada się, że długość statku wynosi 25 m, a szerokość – 8 m. Projekt był to około 1200 ładownie była głęboka 3 m, a na pokładzie było uzależnienie piętrowe mieści kabiny i spiżarnie .. W zbiorniku był trójkątny podest.

„Santa Maria” (statek Kolumba) została wyposażona w kilka pistoletów różnych kalibrach, mające na ogień kamienne kule. Warto zauważyć, że w jego ewidencji Navigator okresowo nazywa jego sztandarowych Karakka, Caravel. Columbus flagowy statek należał do Juan de la Kos, który był także jego kapitanem.

Losy „Santa Maria”

Niestety, „Santa Maria” nie był przeznaczony do powrotu do Hiszpanii już w grudniu 1492 roku jako pierwszy w czasie pierwszej podróży, flagowy Columbus usiadł na rafy w pobliżu Haiti. Zdając sobie sprawę, że uratować „Santa Maria” jest niemożliwe, Christopher nakazał zabrać z niego wszyscy, które mogłyby mieć znaczenie, a następnie przeniesiona do Caravel. sam statek zdecydowano się rozbierać materiałów budowlanych, z których później na tej samej wyspie fort „Christmas” ( „La Navidad”) został zbudowany.

"Niña"

Według odkrywcy współczesnych, „Niña” (statek Kolumba) był ulubionym statek odkrywcy nowych lądów. We wszystkich jego podróżach zakrył ją ponad czterdzieści pięć tysięcy kilometrów. Po śmierci „Santa Maria” jest to przekształcony flagowego Kolumba.

Prawdziwe imię okrętu było „Santa Clara”, ale członkowie ekspedycji pieszczotliwie nazywa ją „dziecko”, co w języku hiszpańskim brzmi jak „nina”. Właścicielem statku był Juan Niño. Ale w pierwszej wyprawy Kolumba Rotmistrzu „Nini” był Vicente Yáñez Pinzón.

Według naukowców, wielkość „Santa Clara” wynosiła około 17 m długości i 5,5 m szerokości. Uważa się również, że istnieją trzy maszty na „dziewiątki”. Według informacji dziennika pokładowego, pochodzący z tego Caravel został skośne żagle, a po pobycie na Wyspach Kanaryjskich, zostały one zastąpione liniami prostymi.

Początkowo statek był trochę ponad dwudziestu członków załogi, ale po śmierci „Santa Maria” z kilkoma z nich. Ciekawostką jest, że na nim pierwsi żeglarze czas spali w hamakach, przejmując tradycji Indian.

Losy „Nini”

Bezpiecznie z powrotem w Hiszpanii po pierwszej wyprawie Kolumba, „Niña” uczestniczyła również w drugiej wyprawy z Christopherem do brzegów Ameryki. Podczas niesławnej 1495 huraganu „Santa Clara” statek był jedynym żyjącym.

Między 1496-ty i +1.498-gie ulubiony statek odkrywca Ameryki został schwytany przez piratów, ale dzięki odwadze jej kapitału został zwolniony i udał się na trzecie miejsce w podróż Kolumba.

Po 1501 roku nie ma informacji o tym, prawdopodobnie Caravel zatonął podczas jednej z kampanii.

"Pinta"

Dokładne dane dotyczące wyglądu i cech technicznych statku w historii został zachowany.

Wiemy tylko, że statek Kolumba „Pinta” był największym Caravel w pierwszej wyprawie wielkiego podróżnika. Jednak z nieznanych przyczyn po śmierci „Santa Maria” head pływania nie wybrał się do niego jako flagowy. Najprawdopodobniej był to gospodarz, a kapitan statku – Martín Alonso Pinzón. Rzeczywiście, w czasie podróży, wielokrotnie kwestionowane postanowienie Columbus. Prawdopodobnie wielki nawigator obawiali się zamieszek i dlatego wybrał statek gdzie kapitan był brat Martin – bardziej elastyczne Vicente.

Warto zauważyć, że Nowy Świat był pierwszym, aby zobaczyć marynarza z „Pinta”.

Wiadomym jest, że statki wrócił do domu oddzielnie. Ponadto, kapitan „Pinta” wszystkich sił starali się jego statek przybył pierwszy do Hiszpanii, mając nadzieję, że wam dobrą nowinę. Ale za późno na kilka godzin z powodu burzy.

"Pinta" Fate

Aby uzyskać informacje o tym, jak rozwinęła się losy statku „Pinta” wyprawy Kolumba, jest nieznany. Istnieją dowody na to, że po powrocie kapitana statku było dość chłodno przyjęty ojczyzną. A z powodu problemów zdrowotnych nabytych podczas wyprawy, zmarł kilka miesięcy później. Prawdopodobnie statek lub został sprzedany i zmieniono jej nazwę lub zabity podczas następnej podróży.

Inne statki Kolumba

Jeśli podczas pierwszej wyprawy Kolumba flota składała się tylko z trzech małych jednostek pływających, w drugim było siedemnaście w trzecim – sześć, aw czwartym – wszystkich czterech. Było to spowodowane utratą zaufania do Hristoforu Kolumbu. Jak na ironię, zaledwie kilka dekad Kolumba będzie jednym z największych bohaterów Hiszpanii.

Nazwy większości z tych statków, które nie zostały zachowane. Wiemy tylko, że flagowym drugiej wyprawy był statek o nazwie „Marie-Galante”, aw czwartym – „La Capital”.

Po tylu latach po stwierdzono na niektórych statkach Kolumb wypłynął na jego pierwszej wyprawy, a otworzył nowy świat dla całej ludzkości, to jest niesamowite, jak były one w stanie pływać w ogóle. Po dyspozycji hiszpańskiej Korony były mocniejsze i obszerny sąd, ale ich właściciele nie chcą ich ryzyko. Dobrą wiadomością jest to, że właściciele „Santa Maria”, „Santa Clara” ( „Nini”) i „Pinta” nie były tak i odważył się wyprawy Kolumba. Właśnie z tego powodu są one na zawsze wszedł do historii świata, ponieważ otwarcie dwóch nowych wysp i lądu.