825 Shares 8461 views

ESP: co to jest?

ESP: to jest – fanaberia czy konieczność? Czy muszę obecność tego systemu w samochodzie, czy można łatwo obejść się bez niego? Odpowiedzi na te pytania, dowiesz się z tego artykułu.

ESP – to system elektronicznej stabilizacji lub stabilności kierunkowej. Jak chcesz zadzwonić. Różni producenci nazwy mogą być różne. Bracia bliźniacy – to system DSTC, DSC, VSC, VDC, ESC.

ESP. To daje kierowcy?

Przede wszystkim bezpieczeństwo w ekstremalnych sytuacjach. W nagłych wypadkach, system przejmuje inicjatywę i interweniuje w ciągu kilku sekund. ESP monitoruje boczne dynamikę samochodu i pomaga utrzymać stabilność kierunkową. W szczególności, jest w stanie zapobiegać ześlizgu i osadów w celu stabilizacji toru ruchu i położenia w urządzeniu. Szczególnie ważne jest podczas jazdy przy dużych prędkościach i przy słabej przyczepności. Oczywiście, nic na tym świecie nie jest doskonały i nikt nie może zagwarantować 100% ochronę. Ale to inteligentny asystent nie tylko uratować cię w ekstremalnych sytuacjach.

Jak to działa jest dość prosta. To odbiera dane z czujników ABS i, jeśli to konieczne, opóźniające koła.

historia

Coś podobnego do nowoczesnego ESP został opatentowany w 1959 roku. Niemiecka firma Daimler-Benz jest wynalazek o nazwie „Urządzenie sterujące”. Jednak, aby przetłumaczyć pomysłów w życie wszedł dopiero w roku 1994. Od 1995 Coupe CL600, a następnie cała linia samochodów S i SL rozpoczął porządkowych ustawiony system ESP. Co to jest – fanaberia czy konieczność?

Sądząc po tym, że dziś podobny opcja jest dostępna na niemal wszystkie modele samochodów widać, że system działa dobrze. Ale nie kupić ESP Japonię. Polegać na oryginalnym wyposażeniu.

ESP: Co to jest i jak to działa?

System podłączony do jednostki sterującej silnika, ARS (kontrola trakcji) i ABS. ESP ciągle przetwarza sygnały z różnych czujników. W szczególności, dzięki ABS, system odbiera dane na temat prędkości koła. brane również pod uwagę położenie nacisku kierownicy i hamulców. Jednak główne wskaźniki są czujnikiem prędkości kątowej, który jest obliczany w stosunku do osi pionowej i bocznej czujnika przyspieszenia. To właśnie te urządzenia są w stanie dać sygnał, że doszło do bocznego poślizgu na osi pionowej, określić jego zakres i dać wskazówki, jak postępować. System monitoruje w sposób ciągły prędkości ruchu maszyny, prędkość obrotowa silnika, kąt skrętu oraz obecność poślizg.

Regulator stale porównuje rzeczywiste zachowanie się samochodu na drodze tak, że program jest włączone. Jeśli istnieją odstępstwa, system rozpozna to jako niebezpiecznej sytuacji i podjęcia działań w celu usunięcia tego problemu.

Aby powrócić do samochodu na torze, system może wysłać polecenie do przymusowych kół spowolnienie. Ta czynność jest wykonywana przy użyciu hydromodulator ABS, który tworzy ciśnienie w układzie hamulcowym. Za pomocą tego polecenia jest ograniczenie momentu obrotowego i zmniejszyć dopływ paliwa.

System działa w sposób ciągły – podczas hamowania, przyspieszania lub nawet podczas wybiegu.