180 Shares 7841 views

Rosyjski herb i flagę. Co robi rosyjska flaga? Rosyjski herb – zdjęcie

Sierść stan broni i flaga Rosji prawnie ustalone i zabezpieczone przez federalną ustawą konstytucyjną liczby Federacji Rosyjskiej 2 i liczby 1 FCL FCL 25 grudnia 2000 i podpisana przez prezydenta Putina V. V. Ale jeszcze zanim zostały one zatwierdzone przez władzę wykonawczą: 22.08.1991 Nadzwyczajnej Komisji Rady Najwyższej RSFSR został przyjęty jako flaga Rosji biało-niebiesko-czerwony tricolor. 30 listopada 1993 Dekret prezydencki Rosja wróciła do swojego historycznego herbu – dwugłowego orła.

W nowym tysiącleciu, Rosja weszła w historycznie odrestaurowane i zinstytucjonalizowane tradycyjne symbole państwowe … jednoczą naród wyraźnej suwerenność i wierność tradycji historycznej. Tymczasem, ich wygląd jest ściśle regulowane i szczegółowo opisane w wyżej wymienionych przepisów.

Rosyjskie symbole państwowości: herb i flaga

Pojawienie się herbu i flagi Rosji, szczegółowo opisane w pierwszym artykule z powyższych przepisów konstytucyjnych. Sovereign jest reprezentowany przez czerwoną tarczy herbowej godło czworokątnym, dolne krawędzie, które są zaokrąglone, a centrum jest skierowany w dół. Ekran pokazuje złoty dwugłowy orzeł rozpostarł skrzydła. Każdy z jego głowy jest zwieńczony małą koronę, a nad nimi znajduje się duża korona, w połączeniu z mniejszymi zespołami. Regal rosyjski orzeł ma berło i moc. Tarcza na piersi ozdobiona srebrnym jeźdźca (Georgiya Pobedonostsa) spearing konia smoka deptane.

Flaga Rosyjskiej reprezentowane tkaniny prostokątny (stosunek stosunek wysokości do szerokości – dwa do trzech), składa się z trzech poziomych pasów o równej wielkości. Ich kolejność (kolor): biały, niebieski, czerwony.

Regulacja używania godła i flagi Rosji

Ustawodawstwo formalnie określa zakres stosowania godła i flagi Rosji. Są one umieszczone na najwyższych budynków władzy państwowej: Rezydencja Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Rady Federacji, Dumy Państwowej, sądy – z konstytucyjnymi Najwyższego, Naczelnego arbitrażu. Rosyjski herb i flaga jest również stosowany w szerokiej sieci instytucji publicznych w całej Rosji, w tym organów ścigania. W święta prawo dekorować swoje domy z flagami i przyznano mieszkańcom Rosji.

Trzy rosyjskie symbole państwowe (flaga, hymn) jest rodzajem triady utworzona pod koniec XIX wieku. Najdalej idące historycznie nazywany jest proces tworzenia godła. Oczywiście, rosyjski symbolizm został stworzony w różnych okresach, z których każdy pozostawił swoje piętno. Tak, oznaczyć elementy naszego herbu miało miejsce w czasach starożytnych (jak wyjaśnimy później). Można również mówić o starej rosyjskiej procesu twórczego tworzenia flagi narodowej, które miały miejsce w średniowieczu. Spontanicznie wśród różnych kolorach do wyboru tych, które świadczyły o przynależności do Rosji, z wielu elementów graficznych do poszukiwania tych, którzy „trzymają się duszy” narodu rosyjskiego.

Heraldyczny dwugłowy orzeł, który służył jako podstawa do jego stworzenia, pojawił się w średniowieczu.

Dwugłowy orzeł. Rosyjski herb – produkt z dawnej grupy etnicznej

Skąd polecieliśmy dwugłowego orła, który ma swoje korzenie godło Rosji? Co on robi? Odpowiedź na te pytania może dać może tylko historię. Inna tradycja od Platona poszedł, rzekomo nieodłączny w Atlancie, Associate skrzydła z boskością. Eagle wielu dawnych grup etnicznych zostało zinterpretowane jako symbol nieśmiertelności, siły i lęku. Dwugłowy orzeł symbol podwójnego mądrości, wszechwiedzy, dobroci.

Pomysł stworzenia symbolu w postaci wyżej wymienionych ptaków pochodzi z Azji Mniejszej, na 2-3 tysięcy lat przed naszą erą. e. Do XIII wieku pne. e. Skała to dwugłowego orła, stworzony przez Hetytów.

Dwugłowy orzeł w starożytnej Rusi

W roku 1472, po ślubie królewskim Iwan III z bratanicą ostatniego cesarza Konstantyna Paleologos XII Sofiey Paleolog, rosyjski król ma prawo do korzystania z dwugłowego orła w koronie jako logo rodzajowego. W rzeczywistości, Moskwa monarchiczny moc staje się następcą szefa prawosławnego Wschodu, cesarza.

Od tamtej pory, dwugłowy orzeł pojawił się na znaczkach rosyjskiego cara, symbolizujące najwyższą władzę państwową.

Nadal nosił pewne podobieństwo do współczesnego płaszcz rosyjskiej broni: skrzydełka są pominięte, pióra i dzioby są fluffed zamknięte tarczy orła brakuje. Po zwolnieniu z jarzma tatarskiego, kiedy to król Jan III, Orzeł skrzydła są podniesione. Herb zdobi budynki publiczne.

Po przekazaniu władzy swojemu synowi, Wasyl III, Eagle dzioby otwarte. Ten mały szczegół związany jest z faktem, że przekształcenia Rosji w centrum prawosławia i wzrost stanu zasilania. W XIV wieku, za panowania Iwana IV Groźnego (jego syn Wasyl III), zarówno postać rosyjskiego – dwugłowy orzeł i jeźdźca uderzające smoka – wreszcie zjednoczona. Georgiya Pobedonostsa tłumaczy obecność łączenia rosyjskiego Astrachań i królestwa Kazan i Syberia.

Jak widać, heraldyka rozwija się stopniowo, na przestrzeni wieków, dosłownie malowanie godła Rosji. Wraz z przyjściem do władzy Mihaila Fedorovicha Romanowa (1613), który oznaczał stabilności społecznej i dobrobytu, jest jeszcze trzecia korona – symbol Trójcy. Orzeł heraldyczny skrzydła rozwinął pięknie. Wyjaśnieniem tego ostatniego: rosyjska była Wielka Brytania Stowarzyszenie stan.

Aleksiej Michajłowicz w 1667 legitymizuje istniejący godła narodowego. Wraz z nim w szponach królewskiego ptaka pojawił berło i kulę, symbolizujące absolutną oświadczenie w Rosji urządzeniu monarchicznego.

Od Piotra I do Mikołaja I

Od 1682 zasad Rosji i wysoce aktywnej osoby, wielki reformator i autokrata Petr Veliky. Kiedy to na czele orzeł odwrócił się od złota czarny (co odpowiada zasadom heraldyki). 22 października 1721 Piotr I przyjął tytuł cesarza (przed nim Rosja była rządzona przez królów). Miało to wpływ na herb: na korony cesarskiej stali (zamiast króla). Rozmieszczone skrzydła orła zdobione tarcze z herbem Królów i Wielkiego Księstwa. Piotr I połączyć trzy korony Andreev niebieską wstążką.

Krótka panowania Pawła I (od 1796 do 1901 roku) miał duży Herb Rosji (zdjęcie w załączeniu). Cesarz koronował królewski ptak Zakonu Maltańskiego, ale zmiana ta nie trzymać. Nie zatwierdza i starania Aleksandra I wygładzić pióra, asymetrycznie pochyloną głową, wymień berło i kulę i błyskawica Perun.

Powrócił herb klasyczne cechy wbudowanych Piotr Wielki, ciężki i mocny cesarza Mikołaja I. Rosja herbu (zdjęcie poniżej) znowu staje się lakoniczny i ścisłe heraldyczny zweryfikowane. Czarny dwugłowy ptak ze skrzydłami wdrożony nabyte klasyczne cechy.

Regresja heraldyki państwowej

Upadek imperium i całego systemu społecznego jest regresywny wpływ na heraldyce państwowej. Próby Rządu Tymczasowego pozbawić dwugłowego orła insygnia monarsheskih powiodło. Potem bolszewicy zastąpił historyczną płaszcz rosyjskiej broni na własną rękę, niż krajowy. Historia nie wybacza takich swobód, a 83 lat później, umieszcza rekord prosto i … mówimy o powrocie historycznych symboli państwowych wyżej dekretów prezydenckich i prawa konstytucyjnego. Poniżej omówimy co nadal oznacza orła na Herb Rosji.

Niektóre funkcje bieżącego Herb Rosji

Co robi nowoczesny godła Rosji z punktu widzenia heraldyki? Nowoczesna interpretacja dwugłowym: jedności zachowawczości i postępu. Symboliczna konstrukcja skrzydeł: 12 piór na każdy z nich odzwierciedla świętą jedność i równość Federacji. 3 rzędy zagród ucieleśnieniem dobra, prawdy i piękna. Czerwona tarcza jest związane z odwagi, bohaterstwa, rosyjskiej tradycji historycznych, złoty kolor Eagle – z godnością, chwały i wieczności. Berło jest symbolem suwerenności i moc – moc i integralności. Trzy Korony teraz interpretowane w sensie świeckim, jako jedności władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.

Więc on jest starożytny i nowoczesny, wspaniały Herb Rosji, holistycznych w treści i głębokości zawartej w nim symbol historycznej tradycji wielkich mocarstw.

Polecamy również zwrócić uwagę na kilka interesujących szczegółów herbu. Po pierwsze, z berłem, ściśliwy prawej łapy orła: to także orzeł trzymał ten sam berło itd Nawiasem mówiąc, obecny herb naruszać heraldyczne kanony: .. Według niego, Georgij Pobedonosets ma jeździć koń nie jest w porządku, aw lewa strona.

Współczesne monety rzeczywiście herb rządu tymczasowego (bez atrybutów monarchii) niż obecny Herb Rosji.

Rosyjski kolor banery, prototyp flagę narodową

Warto zauważyć, że w średniowieczu, w czasie, gdy naród rosyjski był formowania, pojedyncza flaga nie istniały, ale były różne transparenty. Godny uwagi historycznych tradycji rosyjskiej: banery już używany kolor rosyjską flagę. „Lay” nadawany jest na rosyjskich czerwone sztandary haftowane z wizerunkami świętych. Czerwone sztandary zostały uwieńczone oddziały Veschego Olega szturmu serce Bizancjum – Konstantynopol i oddziały księcia Światosław, którzy zostali pokonani Chazarów.

Po raz pierwszy jest to czerwona flaga z twarzą Chrystusa Jedna Rosja, stoczni potężną armię pod wodzą Dymitr Doński na polu Kulikowym. Zgodnie z czerwonego transparentu z wizerunkiem Arhangela Mihaila podniósł bunt Dmitry Pozharsky. Białe, niebieskie i czerwone kolory były obecne w „wielkim sztandarem” Ivana Groznogo. Pod biało-niebieskiej wstęgi materiału podbitego Syberia Ermak.

Dopiero w XVII wieku powstała flaga, która jest ozdobiona herbem Rosji. Co robi taką ewolucję? Stopniowa realizacja historycznej misji narodu rosyjskiego swego stanu.

Twórca rosyjskiej flagi – Peter I

Cieszy, że do tej pory w Petersburgu Muzeum Marynarki zachował pierwszą rosyjską flagą państwa latające nad miastem 08/06/1693 jachtu dvennadtsatipushechnoy „Petr Veliky”, w którym cesarz wykonane rejsu na Morzu Białym. Szerokość tej flagi – 4,6 m, długość – 4,3 m.

Skąd ten standard? W przeddzień suwerena prostu zniechęceni niespodziewanym pytaniem holenderski inżynier Butler, który prowadził budowę wspomnianej łodzi. Zapytał (a rozsądnie mikrofalowa), uruchomienie statku do wody, o którą król raczy podnieść flagę. „I co?” – zdaje się, pomyślał, Peter I. A Butler poprosił o holenderskiej flagi. On chętnie opowiadali o narodowym czerwoną tri-band, biały i niebieski transparent.

Piotr myślał, gdybym, co powinno być Flaga Rosji przed tą rozmową? Mało. Pytanie brzmiało Holender w czasie. Sovereign sama kreatywność nie było zajmować. Usłyszał nie tylko zmienił kolejność pasy flagi (biały, niebieski, czerwony), ale także umieścić na niej herb – złoty dwugłowego orła. Więc nie było ani jednego transparentu dla całej floty rosyjskiej.

Na temat stanu jego instytucji dowodzi fakt, że rok po pierwszej prezentacji, w 1664 roku został na rozkaz cesarza Piotra I został podniesiony na zakupione od holenderskiego 44-gun fregaty „proroctw święty”. W 1696 roku rosyjska flota wioślarstwo uczestniczy w oblężeniu twierdzy tureckiej Azowskiego, obsługiwany również pod trójkolorową flagą (jak widać przez grawerowanie Shhonebek „Wychwytywanie Azowskiego”). Istnieją różne odręczny instrukcje Petra Velikogo, pokazując, że flaga tricolor został wprowadzony w marynarce wojennej króla centralnie i systemowo.

Jednak po dwudziestu pięciu lat w marynarce został on zastąpiony przez flagą Andrzejki (paradoksalny, gdyż był pomysł Petra Velikogo). Jednak transparent tricolor idei również okazały rentowne, lubił ludzi. W 1806 roku, znajome kolory reaktywowana na flagą rosyjsko-amerykańskiego Trading Company, ale także oficjalnie używany przez Konsul Generalny Rosji. Próba, idealny kiedy car Aleksander II, przełącz białe, żółte i czarne kolory ludzi nie miała do flagi Rosji. Cesarz Aleksander III, badania oceniające Komisji K. N. Poseta, Podjąłeś czynu – jest zalegalizowane flagę Piotra mający dwa wieki, jako państwa rosyjskiego.

Zauważ, że nawet dziś nie ma oficjalnego wyjaśnienia, co oznacza rosyjską flagę. Żałuję, że nie było takiej interpretacji.

interpretacja nieformalny kolory flag

Tradycyjnie heraldyczny interpretacja kolorów następująco: biały stojak na otwartość i hojność; niebiesko – rzetelność, lojalności szczerość; czerwony – serwis, hojność, odwaga.

W carskiej Rosji wierzono, że biały kolor jest symbolem prawosławia, niebieski – władzy królewskiej, czerwony – Rosjanie. Odpowiadało to deklaratywnej zasady trójjednego struktury państwa rosyjskiego: autokracji, ortodoksji, obywatelstwo.

Obecnie istnieje kilka interpretacji: jedność ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą; jedność z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Flaga zalecany do jego produkcji

Wszyscy wiemy, jak to wygląda w nowoczesnym flagą Rosyjskiej (zdjęcie tego elementu symboli państwowych, powinny być znane wszystkim bez wyjątku). Ale dlaczego używać tylko taki sygnał? Mówimy jednocześnie, że przepisy nie określają wybór odcieni białych, niebieskich i czerwonych kolorach. Jednakże są one stałe przez R GOST 51130-98. Według niego, każdy kolor musi pasować odcień, który jest wyświetlany w trzech różnych systemów międzynarodowych (dotyczy Pantone, RGB, HTML) w następujący sposób:

  • Biała (biały, 255-255-255, #FFFFFF);
  • Niebieski (286C; 0-57-166; # 0039A6);
  • czerwony (485C; 213-43-30; # D52B1E).

Ta kolorystyka podkreśla świeżość i wielkość rosyjskiej flagi.

wniosek

Herb i flaga Rosji blisko serca Rosjan, którzy są naprawdę dumni z historii swojej ojczyzny. Sovereign symbole te mogą być postrzegane nie tylko w agencjach rządowych oraz w biurach urzędników.

Rosyjski herb i flaga postrzegane i odpowiednio umieszczony we współczesnym świecie. Niosą duży ładunek patriotyzmu i dumy z wyrażający wielkość kraju i jego mocy. Ponad czterystu pięćdziesięciu lat, ich przechowywania i połączyć wielką moc.