168 Shares 9935 views

"Porwanie w Europie" – zdjęcie Serowa, które jest jednym z najwyższych osiągnięć stylu modernistycznego w Rosji

Starożytny mit grecki "Uprowadzenie Europy" jest bardzo popularny wśród pisarzy i artystów z całego świata. Malarstwo Serov – jeden z wielu obrazów na ten temat. Pomalowaliśmy tę historię Guido Reni, Rembrandta, Piotra Rubensa, Luca Giordano, Bueta Simona, naszego współczesnego Mikhail Brusilovsky i wielu innych.

Kim jest ta dziewczyna na zdjęciu?

Przygody kochającego żartu Zeusa są jednym z najbardziej popularnych tematów malarstwa świata wszystkich czasów i narodów. W jakiej formie nie ukradł grzmot młodej piękności na terenach, które jest dostępne od tysięcy lat. Nie uciekaj z tego losu i córki króla bogatego miasta Fenicjan w Sidon.

Agenor miał trzech synów, wśród których był długo cierpiący Cadmus, znany z założenia legendarnych Teb i skończył swoje życie w formie węża. Jedyna córka króla fenickiego z jej promiennym pięknem była równa bogini. I bez względu na to, jak ukrywali się jej krewni, egzystencja władzy wciąż ją zobaczyła, a naturalnie zakochała się. To, co się stało, było dokładnie tym, co miało się wydarzyć, a mianowicie uprowadzenie Europy. Obraz Serowa, podobnie jak innych mistrzów, mówi, jak to się stało.

Lovelace, uwielbiony w stuleciach

Piękno otoczone przez dziewczyny skoczyły nad brzegiem morza z dala od oczu ludu. Nagle, znikąd, ukazał się niesamowity biały śnieżnobiały byk z złoconymi rogami. Dziewczyny zaczęły grać delikatne zwierzę, splotły wieńce kwiatów i kładły je na głowie. Gdy tylko piękna Europa przykucnęła na plecach, byk z ogromną prędkością rzucił się do morza i wskoczył do wody. Tak więc natura brzegowa zniknęła za horyzontem, tylko delfiny żartują wokół potężnego przystojnego byka, starannie niosąc drogocenne brzemię. Temat jest czymś więcej niż wdzięczny: morze, fale, piękne zwierzę, przerażone piękno i stada delfinów. Zeus przywiózł ukochanego na wyspę Kreta, gdzie została żoną, urodziła mu trzech synów, którzy później stali się bohaterami Grecji.

Zainspirowany przez Grecję

"Porwanie w Europie" – obraz Serowa, napisany przez niego w 1910 roku. Artysta zmarł w 1911 roku, płótno z starożytną grecką fabułą jest jednym z ostatnich, tak jakby były to dzieła mistrza. Pomysł malarstwa powstał w słynnej artystce w 1907 roku podczas wizyty w Grecji wraz z Leonem Bakstem, a dokładniej Krety, gdzie zobaczyli wiele mitologicznych opowieści na freskach ruin Pałacu Knossos. Podróż związana była z pracami Serowa nad obrazami, które były przeznaczone dla Moskiewskiego Muzeum Sztuk Pięknych, na zlecenie artysty Polenowa. Dlatego obraz Serowa "Uprowadzenie Europy" przypomina nie obraz sztalugowy, ale ozdobny panel monumentalny. Według niektórych informacji, co najmniej sześć wariantów malarstwa zostało stworzone przez artystę. Pejzaże o różnych rozmiarach. Na karcie wykonano szkic z temperą i gwaszem o wymiarach 40 x 52 cm, płótno o wymiarach 71 x 98. Jest on przechowywany w głównym budynku Państwowej Galerii Tretyakov, która znajduje się przy ulicy Lavrushinsky Lane 10. Największą wersję mierzącą 138 x 178 przed rokiem 1996 Rok od spadkobierców artysty. Od 1999 roku płótno to jest przechowywane w prywatnej kolekcji międzynarodowego biznesmena i filantropa Moshe Kantora.

Własna interpretacja

"Uprowadzenie Europy" to obraz Serowa, który, podobnie jak Dziewczyna z brzoskwiniami, jest najbardziej rozpoznawalnym obrazem artysty. Jest wykonany w stylu secesyjnym, który miał inne nazwy: secesja (lub młody styl), secesja (lub nowa sztuka). Ten kierunek w ostatniej dekadzie XIX wieku i na początku XX przybrał myśli i uczucia większości artystów wszystkich krajów europejskich. Wszystkie warianty malarstwa autora, mające różnice w kolorze, są bardzo dalekie od ustawień akademickich. Malarstwo Valentina Serowa "Uprowadzenie Europy" jest zarówno nieużytecznym artystycznym sposobem malarza, jak i założycielem nowego, afirmującego stylu.

Płótno jest bardzo oryginalne i zgodnie z wytycznymi: Serov ma czerwoną bykę, podczas gdy w mitach, a na obrazach innych autorów jest śnieżnobiały. Cały ruch na obrazie jest skierowany po przekątnej, byk nosi piękno, rozcinając fale, w prawym górnym rogu, do odległej, wysoko podniesionej linii horyzontu. Delfiny, powtarzając linię ruchu byka, wzmacniają dynamikę obrazu. Główna przestrzeń zajmowana jest przez mętne morze. Przerażona dziewczyna, która w tej chwili jest zupełnie inaczej niż królowa, całkowicie zależy od porywacza. Jej pozycja jest niestabilna, wysokie fale zagrażają wchłonięciu piękna, które wyślizgiwało się z jej pleców. Ale byk jest spokojny i pewny siebie, a jego oczy skupiają się na pięknie, prosząc o wybaczenie ze strachu, które przyniosły.

Sukienka, uwielbienie miłości

Tak więc rosyjski artysta Serov ujrzał porwanie w Europie. Opis obrazu może być kontynuowany przez kilka porównań, które O. Mandelstam, wstrząsany przez nią, dał jej. Ma szorstkie muszle morskie, morze jest "tłuste", wrzące "w kluczu", "tłustym" blaskiem fal do szaleństwa przestrasza Europę, zamrożoną z przerażenia. Wspaniałe porównania, dokładniej nie powiesz. Pomimo napięć w chwili zapieczętowanej w obrazie, ogólny schemat kolorów płótna jest spokojny, według niektórych wypowiedzi, nawet wesoły. Być może tak jest, ponieważ horror nie wyrzuca obrazu, a nawet osoba, która nie zna mitologicznej fabuły, nigdy nie przypomina sobie, że potężny byk nie przyniesie cennego ciężaru ziemskiemu firmamowi.