690 Shares 4966 views

rak endometrium

rak śluzówki macicy jest najczęstszą chorobę nowotworową, która występuje w populacji kobiet. Cechą charakterystyczną wieku choroby – po menopauzie (60-70 lat).

rak trzonu macicy zaczyna rosnąć na wewnętrznej warstwy macicy. Proces ten może być zaangażowany włókien mięśniowych. W tych przypadkach, guz nazywany mięsaka. Aby wykryć ten rodzaj raka może być nadal w początkowej fazie jego rozwoju. Cechy charakterystyczne stanowią mięsaka pochwy występowaniu krwawień w przerwach między okresami lub po menopauzie. rak śluzówki macicy we wczesnych stadiach rozwoju prawie zawsze skutecznie leczona za pomocą chirurgicznym usunięciu komórek nowotworowych. Jednak w innych przypadkach (kiełkuje w sąsiednich narządów lub pojawienia się przerzutów odległych) Podobne wyniki są widoczne znacznie rzadziej.

Dość długi okres rozwoju wpływa bezpośrednio na raka endometrium. Objawy choroby pojawiają się wciąż we wczesnym stadium. Należą do nich krwawienie z pochwy, które występują w okresach między okresami. Inne objawy choroby obejmują bóle brzucha, znaczną utratę masy ciała, zaburzenia metaboliczne. Upławy mogą być białawy lub różowy kolor.

Do tej pory nie określony teoria, która ujawnia mechanizm rozwoju raka. Zidentyfikowano kilka czynników wpływających, takich jak zmiany w stężeniu hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu), mutacjami genetycznymi. Pierwszym powodem można nazwać decydujący. Zostało to potwierdzone przez badania, według których wzrost poziomu estrogenu stymulować proces wzrostu śluzówki macicy, co zwiększa ryzyko zwyrodnienia nowotworowych. Hormon ten jest zwiększana przez następujące czynniki:

– długi czas trwania i nieregularny cykl miesiączkowy,

– brak ciąży

– nadwaga,

– cukrzyca,

– odbieranie leków (tamoksyfen, analogi hormonów)

– raka jajnika, raka jelita grubego, raka piersi.

rak śluzówki macicy może być skomplikowane niedokrwistość, które są wynikiem przewlekłego utraty krwi. Ona dołączyła typowych objawów: duszność, zmęczenie. powikłania zabiegu przeprowadza się w połączeniu z chorobą.

W diagnostyce raka endometrium i biopsji służy Pap. Pierwsza procedura pozwala uzyskać próbkę narządów tkanek, w których podejrzenie procesu nowotworowego. Cytologiczne jest metodą przesiewową, gdyż pozwala, aby wykluczyć inne choroby – raka szyjki macicy. Przy braku informacji o zawartości łyżeczkowanie metodą biopsji jest używany, który polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnego narzędzia, przy czym element podnoszący jest wykonany z warstwy śluzówki macicy. Następnie materiał ten wytwarza się plamę, którą badano pod mikroskopem. Aby bezpośrednio określić stan miednicy USG jest stosowany, który jest prowadzony przez wprowadzenie do pochwy specjalnego czujnika.

W przypadku potwierdzenia raka raka endometrium leczenie wiąże podawanie radioterapii, terapii hormonalnej lub chemioterapii. Operacja przeprowadzona w znaczących ilościach guza. Może to być całkowita i subtotal. Pierwsza opcja polega na usunięciu całej macicy i węzłów chłonnych, które znajdują się w jego pobliżu. Gdy operacja subtotal że uratował część ciała, które nie jest uderzana przez raka.

Profilaktyka raka endometrium jest eliminacja czynników predysponujących. Obejmuje odbiór progesteronu środków antykoncepcyjnych.