554 Shares 4146 views

Czy wiesz, jak słuchać? Musisz wiedzieć, co warto zwrócić uwagę podczas rozmowy

Komunikacja jest niezbędna w dzisiejszym świecie, narażeni na naciski i technologii wysokiej prędkości. I na tle tego wszystkiego, co się dzieje, czasami zapominamy, jak słuchać. Oto jak to zrobić przez ludzi, którzy nauczyli się słuchać innych.

Używać mowy ciała

Umieścić swój telefon i włączyć się zmierzyć drugą stronę. Wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć szumy tła i innych zakłóceń. To pomoże Ci skoncentrować się na słowach drugiej osoby. Trzymając bezpośredni kontakt wzrokowy i obrócić ciało i ramiona w kierunku rozmówcy. Taka uwaga jest konieczne, aby pokazać, że są zaangażowane w dialog. Jeśli naprawdę nie słuchają, to natychmiast dadzą język ciała. Nawet jeśli ta druga osoba robi to samo, trzeba dawać dobry przykład.

Obserwując niewerbalne

Słowa nie są tylko częścią historii. Kiedy rozmawiasz z kimś twarzą w twarz, spojrzenie, jakby krany nogę, czy ci w oczy, czy jego uśmiechu krzywe spojrzenia. Niewerbalne sygnały są równie ważne jak słowa. I będzie bardziej prawdopodobne, aby zauważyć je, jeśli zachować spokój i zwracać uwagę na nich.

nie przerywa

Kiedy mówisz, że nie można rzeczywiście słuchać. Niech Twój partner swobodnie wyrazić to, co jest na głowie. Może się okazać, że trudno go nie przerywać, zwłaszcza jeśli jesteś emocjonalny, czy naprawdę chcą wyrazić swój punkt widzenia. Ale mniej mówi, że mają mniej informacji. Jeśli chcesz powiedzieć coś naprawdę ważnego, poczekać, aż zatrzyma się rozmówca.

Nie ulec pokusie, aby zaoferować rozwiązania

Jeśli ktoś coś mówi o problemie, powstrzymuje się od końcówek. Jeżeli osoba chce usłyszeć swoją opinię, poprosi cię o tym. Może po prostu chce rozmawiać i uzyskać zgodę, choć nie powinno się tego robić, jeśli nie zgadzają. W każdym razie, można zapytać go, czy chce usłyszeć swoje myśli. Kiedy zaoferować rozwiązanie może wydawać się, można odwołać się problemami innych, zamiast mu pomagać.

Nie tłumaczyć rozmowę na inny temat

Nawet gdyby tak się stało, a rozmowa zeszła na inny temat, prosimy wysłać go z powrotem do oryginału. Przeproś i przypominać drugą osobę, co mówi. Możemy powiedzieć: „Jest mi bardzo przykro, że błądzić. Więc co mówisz?”.

notować

Jeśli jesteś w pracy, notatki pomogą Ci zapamiętać, co zostało omówione w rozmowie. Nawet jeśli ich nie oglądać, samo pisanie pozwala lepiej zapamiętać wszystko.

wykazują empatię

Postaw się na miejscu rozmówcy, aby zrozumieć, co się dzieje, i być z nim w tej chwili. Pokazać, jak bardzo Ci zrozumieć swoje uczucia. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba zgodzić się z wszystkiego, co mówi. Możesz uśmiechać albo kiwać, aby pokazać, że słuchanie, nie biorąc pod czyjąś dłoń.

otwarte

Nie rób założeń i wniosków, które mówi źródło. Ten błąd może doprowadzić do pominięcia czegoś ważnego.

Pomyśl zanim coś powiesz

Po zakończeniu druga osoba mówi, myśleć kilka sekund przed rozpoczęciem mówić. W ten sposób druga osoba rozumie, że myślisz o tym, co właśnie powiedział. I będzie wiedział, że nie starają się mówić tak szybko, jak rozmowa się skończyła. Zastanów się, czy warto zaoferować drogę wyjścia, czy też lepiej po prostu zapytać dalszych pytań.