320 Shares 2977 views

Krymskoe Hanstvo: 5 mało znane fakty

Krym od dawna przyciąga nomadów i osadników, Azji i Europy. W różnych okresach, półwysep był zamieszkiwany przez Scytów, Greków, Gotów, Kumanów i innych narodów. W 13 wieku było Tatarów, którzy w 1443 roku utworzyli Krymskoe Hanstvo. Jej historia jest pełna ciekawych i kontrowersyjnych faktów. Rozważmy niektóre z nich.

Chanów krymskich uważali się dobrze urodzonych sułtanów osmańskich

Tatarów krymskich i Turcy mają różne pochodzenie i tradycje kraju. Osmańskich sułtanów byli potomkami Anatolii emira 13 wieku, podczas gdy krymskich władców byli potomkami Czyngis-Chana. Fakt ten jest rzadko pokazał otwarcie, bo Krymskoe Hanstvo było zależne od Imperium Osmańskiego.

44 krymsko Khan wykluczyć 56 razy

Rozbieżność ta wynika z faktu, że ten sam chan krymski mógłby stracić tron, a następnie ponownie go zajmują. Na przykład, Kaplan Girej I i Myung-Gly Girej I zdetronizowaliby trzy razy, a Selim Girej – cztery. Sytuacja ta spowodowana była dużym wpływem Imperium Osmańskiego w mianowania i usuwania chanów. padyszach często wystarczyło wysłać prezent przyszłości Khan i literą powoływania i byłego gubernatora bez zbytniego narzekania abdykował. Khan rządzi bardzo rzadko więcej niż 5 lat. Obalonego władcy chanatu krymskiego, co do zasady, zostały wysłane do Rodos.

Członkowie rodziny często Khan mieszka poza Krym

Większość członków Khana Giray dynastii mieszka w osiedlach wyznaczonych dla nich przez osmańskich władców. Zasadniczo, te osiedla znajdowały się na terytorium współczesnej Bułgarii. Tak, wiele z Gireev mieszkał niedaleko miasta Yanbolu (nowoczesny. Yambol). Nie mniej członków rodziny Khan były na wyspie Rodos. Po Krymskoe Hanstvo całkowicie utracił niepodległość, Giray dynastia udał się do Turcji. W tej chwili, jednym z ostatnich przedstawicieli dynastii chanów krymskich Dzhezar Garay mieszka w Londynie.

Wśród chanów krymskich byli poeci

Niektóre z chanów krymskich różniły się nadzwyczajne talenty literackie. Ale królewskie imiona, często schować się pod pseudonimami. Na przykład, Khan gazy II Girey napisane wiersze pseudonimem Gazayi, Mehmet IV Girey znany jako Kamil lub kanapy, pod nazwą Rezmi ukrywanie Bakhadyr I Girey. Poezja tworzona nie tylko chanów, ale także rodzaj księżniczka Girej. Najbardziej znanym był Khan Zadeh Khanum, siostra i żona Gazayi Rezmi.

Największy skarb krymski

W 2007 roku na górze Tepe-Oba (około Teodozja) niektórzy kierowcy ciężarówek odkryli starą słoik pełen srebrnych monet. Była to moneta chanatu krymskiego. Zapas składała się z 10 tys. AKCE wybijania XVI., A jej masa wynosiła 6 kg. W czasie, gdy Krymskoe Hanstvo był potężny, to było dość dużą sumę pieniędzy. Dla porównania, cena owiec było 22-24 Akce, niewolnik kosztował-man Akce 800-900, a kobieta – 600 Akce. Znaleziono monet z niskiej jakości srebra i miedzi (80% miedzi, 20% srebra). Monety zostały wybite w całej historii państwa Krymskotatarski. Oficjalnie to odkrycie jest największym (pod względem liczby monet) skarb znaleziono w Ukrainie.