507 Shares 7204 views

Jelgava, Łotwa, gdzie był, atrakcje

W jakim mieście można spotkać stado dzikich koni? Jazda na prawdziwym statku Wikingów? Gdzie można wziąć udział w festiwalach piasku i lodu figur? Oczywiście takie miejsca na świecie, trochę. Dzisiaj tematem artykułu było miasto Jelgava, Łotwa. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ Jelgava znanych zabytków kultury i architektury, unikalnego rezerwatu przyrody i oczywiście własnej historii.

miasta

Jelgava ma dumną nazwę „Zemgale Pearls” (jeden z pięciu obszarów historycznych na Łotwie). I nic dziwnego – bo miasto znajduje się w samym sercu tego obszaru. Od Rygi, Jelgava dzieli zaledwie 40 km od Jurmala – 46 km. To pozwala na wykonywanie zarówno wycieczki w łotewskiej miejscowości lub długich podróży.

Historia stolicy Kurlandii

Trudno sobie wyobrazić, ale około siedmiu tysięcy lat temu, w miejscu gdzie dziś Jelgava, został ukryty pod warstwą wody. Semigalia prostu uformowany w końcowym okresie lodowatego. Od południa do obszaru przyszedł zemgalowie. Stało się to około czterech tysięcy lat temu. Nazwa plemienia i stała się nazwa tej ziemi. Zemgalowie głównym zawodów była hodowla bydła i rolnictwo. A po wybudowaniu fortyfikacji rozpoczęła rozwój handlu i różnych rzemiosł. Nawiasem mówiąc, wspomniane w kronikach i portu, znajduje się niedaleko od Jelgava.

Naukowcy i badacze powiedzieć – to jest do XII wieku można przypisać wygląd miasta, obecnie znany jako Jelgava. Łotwa (lub raczej, plemiona, które zamieszkiwały ziemię), a następnie poddaje się krucjat. Zwalczanie krzyżowców zemgalowie rozpoczęła się w 1219 roku. Informacja o powierzchni od XII do XIV wieku są praktycznie nieobecne. Ale w 1573 roku uzyskał status miasta Jelgava, ale wtedy pojawił się i symbolem miasta. Ponad 217 lat, od 1578 do 1795 roku Jelgava Pałac był rezydencją księcia. W 1616 roku miasto ogłoszono stolicy Kurlandii.

Stając się głównym miastem księstwa, Jelgava zaczął aktywnie rozwijać. Były wzmocnienia, bieżącą wodą. Druga nazwa miasta brzmi jak Mitawy. Tłumaczenie swego – „wymiana” lub „barter”. Nie jest to zaskakujące ze względu na stosunki handlowe z miejscowymi ludźmi Duke mogli zapoznać się nie tylko z kultury europejskiej, ale także z zagranicy towar! Kiedy Jelgava stał się ważnym ośrodkiem handlowym, mieszkańcy miasta smakować wino, ziemniaki i kawę. Ponadto, miasto pełniło rolę centrum łotewskiej dyplomacji. Z Jelgava regularnie nawiązać kontakt Wschodu i Zachodu.

W 1795 Jelgava stał się częścią Imperium Rosyjskiego. Miasto nadal rosnąć i rozwijać: dzięki pojawieniu się linii kolejowej w 1868 roku przeniósł się tu kupców i rzemieślników, kupców i nauczycieli. Przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej populacja miasta wynosiła około 45.000 osób!

Jelgava: przeżył wojnę

Podczas wojny Jelgava poważnie naruszone. W 1915 roku miasto zostało założone Strzelcy łotewscy drużyny. Do 1919 Jelgava był zajęty. W tym mieście walczył z bolszewikami, żołnierzy i bojowników o niepodległość niemieckich. Następnie wygrał ostatnie zwycięstwo. Łotwa w końcu stała się niezależna.

W 1940 Jelgava (Łotwa) dołączył do ZSRR. Stało się to po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. A Niemcy, którzy mieszkali w mieście, przeniósł się do Niemiec.

Druga wojna światowa również wpływ na wygląd miasta. Cierpiał historycznego centrum miasta, kolej. Została ona zniszczona 90% mieszkań i budynków przemysłowych. Okupacja Jelgava był 29 czerwca 1941 do końca lipca 1944 roku.

Natychmiast po rozpoczęciu wojny w budownictwie na dużą skalę. W Jelgava, nowych domów, budynków biurowych, instytucji kultury. Został odrestaurowany i starych budynków – Kościoły, Jelgava pałac, budynki oświatowe.

Flaga i herb Jełgawie

Oznacz łotewski miasto jest dwukolorowe prostokątne płótno. W 1938 roku został zatwierdzony przez kolorach – granatowym i ciepłym bordowym. W centrum flagi znajduje się herb miasta – sylwetka łosia głowy. Profil zwierzę odwrócił się w lewo. Wizerunek głowy jest na fioletowym tarczy, którego górna część jest pozioma, a na dole – zaokrąglone. Na szyi zwierzęcia jest mały herb państwa.

zabytki miasta

Jak zrobić Jelgava (Łotwa) pozostanie na zawsze w swoim sercu? Oczywiście, aby odwiedzić lokalne atrakcje! I jej w tym małym mieście brakuje: pałace, zamki, kościoły, muzea i zabytki – każdy znajdzie coś interesującego miejsca!

Pałac w Jełgawie

Jednym z najbardziej imponujących udogodnień dla turystów – Mitavsky (Jelgava) Palace. Raz była to rezydencja książąt, później – centrum administracyjnym prowincji Kurlandii. Dziś jest to główny budynek Uniwersytetu Łotewskiego rolnej. Palace – dzieło słynnego architekta Francesco Rastrelli. Budynek wzniesiony w dwóch fazach – od 1738 do 1740 i od 1762 aż do 1772 roku. Pałac przetrwał wojny, pożary. Dziś nauczyć jego historia może być w muzeum, również znajduje się tutaj. Ekspozycja działa od 1968 roku i opowiada o budowie pałacu, jego wnętrza i architektury, historii budowy. Nawiasem mówiąc, w Jelgava pałacu można podziwiać boskie delikatność – Aromatyzowane gorącą czekoladę. I można to zrobić w bardzo nietypowym towarzystwie – ze księżnej i jej druhną. A jednak to warsztaty z listy miłosne Dorothea – miejsce, gdzie dziś niesamowity klimat XIX wieku. Warsztaty uczył kaligrafii, możesz napisać wiadomość do ulubionych i zszywanie jego osobistym pieczęcią lakową.

Wieża kościoła Świętej Trójcy

Chcesz zobaczyć miasto z wysokości 37 metrów? Następnie przejdź do wieży! W tej pozycji, zanim doszło do kościoła, to pierwszy budynek kamień w Jelgava. Jego budowa rozpoczęła się w 1574 roku. W 1615 roku świątynia została konsekrowana, aw 1688 roku zbudowano dzwonnicę. Prawie dwa wieki później, tutaj ponownie rozpoczęto prace – w 1863 roku do budowy na wieży. nalot na miasto zniszczył kościół, dzwonnica, ale pozostaje. W 2010 roku, po zakończeniu prac remontowych, wieża została otwarta dla turystów. Oto zaledwie trzy wystawy historyczne, restauracja i centrum informacji.

Jelgava Museum

Jeśli twarz Ci na pytanie, co warto zobaczyć w Jelgava, aby lepiej poznać to miasto, nie wahaj się, aby przejść do lokalnego muzeum!

Avid teatralnych widzów będzie ciekawe do odwiedzenia Domu Pamięci ojca łotewskiego teatru Adolf Alunana. Dom na ulicy Filozofów, d. 3, twórca teatralny, poeta i dramaturg wynajął całe drugie piętro od 1910 do 1912 roku. Ze względu wnuk Alunana tutaj zebrano setki autentycznych obiektów.

Dla tych, którzy wolą romans z kolei, warto zwrócić uwagę na ekspozycję Muzeum Historii utworów stalowych. Warto zauważyć, że znajduje się w budynku, który został zbudowany w 1904 roku. Historia węzła Jelgava jest opowiedziana za pomocą modeli torów kolejowych, wagonów silnikowych, lokomotyw i semaforów.

O najważniejszych wydarzeniach historycznych muzeum opowie historię i sztukę Gederts Elias. Budynek został wybudowany w 1775 roku na terenie pałacu miejskim. Nie raz był położony, a pierwszy łotewski uniwersytet.

łąki Lielupe

Co zrobić, jeśli jesteś już zaznajomiony z praktycznie wszystkich Jelgava, atrakcje odwiedził i chcesz coś niezwykłego? należy udać się do łąk! To jest specjalnie chroniony obszar naturalny: tutaj można zobaczyć niesamowitą różnorodność ptaków i roślin. Łąki Lielupe położone na wyspie Mitavsky pałacowych dzikie konie pasą. Zapoznanie się ze wszystkimi mieszkańcami, jak to możliwe, zabierając ze sobą botaniczny podręcznika lub przewodnika!