509 Shares 1671 views

Naturalne i sztuczne źródła światła: przykłady. Zastosowanie sztucznych źródeł światła. Rodzaje źródeł światła sztucznego

Zawsze i wszędzie w otoczeniu światła, ponieważ jest integralną częścią życia. Ogień, słońce, księżyc, albo lampa stołowa – to wszystko należy do tej kategorii. Teraz naszym zadaniem jest rozważenie źródła naturalne i sztuczne światło.

Wcześniej ludzie nie byli mądry budziki i telefony komórkowe, aby pomóc nam wstać, kiedy jest to potrzebne. Ta funkcja słońca. Spadła – ludzie zaczynają pracę, wioseczka – ustanowić odpocząć. Ale z czasem nauczyliśmy się produkować sztuczne źródła światła, będziemy mówić o nich w artykule bardziej szczegółowo. Musisz zacząć od najważniejszych pojęć.

światło

W ogólnym znaczeniu – jest fali (elektromagnetyczne), który jest postrzegany przez ludzkiego wzroku. Ale jest to struktura, która widzi (od 380 do 780 nm). Przed tym, nie ma promieniowania ultrafioletowego. Mimo, że nie widzę, ale nasza skóra trwa (tan), po ramy jest promieniowanie podczerwone, niektóre organizmy żywe widzi mężczyznę on postrzegany jako ciepło.

Rozważmy teraz pytanie: dlaczego to światło o różnych kolorach? Wszystko to zależy od długości fali, na przykład, fioletowy emitowanej wiązki 380 nm – 500 nm, zielony i czerwony – 625. Ogólnie, kolory podstawowe 7, można zaobserwować w takich zjawisk, jak tęczy. Ale wielu, zwłaszcza sztuczne źródła światła emitują białe fale. Nawet jeśli weźmiemy żarówkę, który wisi w swoim pokoju, z prawdopodobieństwem 90 procent, to zapala się go z białym światłem. Tak, to uzyskuje się przez zmieszanie wszystkich kolorów podstawowych:

 • Red.
 • Orange.
 • Żółty.
 • Zielony.
 • Niebieski.
 • Niebieski.
 • Fioletowy.

Są one bardzo łatwe do zapamiętania, wiele osób korzysta z tych linii: każdy myśliwy chce wiedzieć, gdzie siedzi bażant. I pierwsza litera każdego słowa i wskazać kolor, nawiasem mówiąc, w tęczy są ułożone w tej samej kolejności. Kiedy zorientowali się z koncepcją, proponujemy zwrócić się do pytania „ Świeci naturalne i stworzone przez człowieka.” Analizujemy szczegółowo każdy typ.

źródła światła

To nie istnieje w naszych czasach nikt gałąź gospodarki, która w jego produkcji nie będzie korzystać ze źródeł sztucznego światła. Kiedy człowiek po raz pierwszy rozpoczęto produkcję sztucznego oświetlenia? To było w drodze powrotnej w XIX wieku, a przyczyną rozwoju przemysłu służył jako wynalezienia lamp łukowych i żarówki.

Źródła światła naturalnego i sztucznego – jest ciałem, które są w stanie emitować światło, a dokładniej do konwersji energii jednego do drugiego. Na przykład, prąd elektryczny do fali elektromagnetycznej. Działając na zasadzie sztucznym źródłem światła jest żarówka, która jest tak rozpowszechnione w życiu codziennym.

Rozmawialiśmy w poprzednim rozdziale, że nie wszystkie światła odbieranego przez nasze narządy wzroku, a jednocześnie źródło światła i obiektu emitującego fale, które są niewidoczne dla naszych oczu.

klasyfikacja

Zacznijmy od tego, że wszystkie z nich można podzielić na dwie klasy:

 • Sztuczne źródła światła (lampy, palnik, świec i tak dalej).
 • Naturalny (jasny słońce, księżyc, gwiazdy świecą, i tak dalej).

Ponadto, każda grupa z kolei dzieli się na grupy i podgrupy. Zacznijmy pierwsze, sztuczne źródła wyróżnia się:

 • Ciepła.
 • Fluorescencyjny.
 • LED.

Bardziej szczegółowa klasyfikacja rozważy dalej. W drugiej klasie składa się z następujących elementów:

 • Słoneczny.
 • Międzygwiezdny gaz i same gwiazdy.
 • Wyładowania atmosferyczne.
 • Bioluminescencji.

Naturalne źródła światła

Wszystkie obiekty emitują światło pochodzenia naturalnego są naturalnych źródeł. W związku z tym emisja może być albo pierwotne albo wtórne właściwość. Jeśli porównamy źródła naturalne i sztuczne światło, których przykłady Omówiliśmy już ich Główna różnica polega na tym, że ten ostatni emitują światło widzialne naszych oczach dzięki człowieka, czy raczej produkcji.

W pierwszej kolejności, że przychodzi do głowy każdego, naturalnym źródłem jest słońce, które jest źródłem światła i ciepła na całej planecie. Również źródła naturalne są gwiazdy i komety, wstrząsy elektryczne (takie jak piorun podczas burzy), blask organizmów żywych, proces ten jest również określany jako bioluminescencji (przykładami są świetliki, niektóre organizmy wodne, które żyją na dnie, i tak dalej). Naturalne źródła światła są bardzo ważne dla ludzi i innych organizmów żywych.

Rodzaje źródeł światła sztucznego

Dlaczego ich potrzebujesz? Wyobraź sobie, jak zmienić nasze życie bez wszystkich zwykłej lampy, nocne światła i podobnych urządzeń. Jaki jest cel sztucznym światłem? W tworzeniu korzystnych warunków dla środowiska i ludzkiego widoczność, a tym samym utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia, zmniejsza zmęczenie oczu.

Sztuczne źródła światła można podzielić na dwa, dość rozległej grupy:

 • Ogólne.
 • Łączone.

Na przykład, pierwszy zespół, wszystkie partie produkcyjne tego samego typu są zawsze lampy oświetlenie, które są umieszczone w tej samej odległości od siebie, a tym samym moc lampy. Jeśli mówimy o drugiej grupy, a następnie dodaje się do powyższego kilku lamp, która wyróżnia się każdą powierzchnię roboczą, takiego jak stół lub maszyny. Te dodatkowe środki nazywane są lokalne oświetlenie. Jednocześnie, jeśli używamy tylko lokalny zasięg, to będzie miał znaczący wpływ na zmęczenie, ale efektem będzie obniżenie wydajności, a ponadto możliwych wypadków i wypadków przy pracy.

Praca na służbie i oświetlenia awaryjnego

Jeśli weźmiemy pod uwagę klasyfikację sztucznych źródeł pod względem funkcjonalności, można wyróżnić następujące grupy:

 • pracy;
 • dom;
 • Awaryjnego.

Teraz trochę więcej o sobie. światła robocze są wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie zdrowia ludzi lub dla oświetlając drogę na przyjście transportu. Druga klasa światła zaczyna działać po upływie czasu pracy. konieczna jest druga grupa utrzymuje działanie produkcji w przypadku rozłączania głównego (pracy) źródło światła, jest minimalna, ale jest w stanie zastąpić czasowo oświetlenie robocze.

żarówka

W naszych czasach, na pokrycie zakładów produkcyjnych za pomocą żarówek następujących typów:

 • Halogen.
 • Rozładowania.

A co to jest, że takiej żarówki? Pierwszą rzeczą jaką należy zwrócić uwagę – że jest to źródło energii elektrycznej, a światło widzimy przez rozpalonym ciele, zwane ciało żarnik. Poprzednio (w wieku XIX) korpusu żarzący się z substancji takich jak wolfram, lub jego stopu. Teraz jest wykonana z włókna węglowego bardziej dostępnym.

Rodzaje, zalety i wady

Teraz przemysł produkuje dużą liczbę różnych żarówek, wśród których najbardziej popularne:

 • Próżnia.
 • Lampy z wypełnieniem krypton.
 • Zwinięty-coil.
 • Wypełnione gazem mieszaniny argonu i azotu.

Rozważmy teraz ostatnie pytanie, które odnosi się do żarówek, mianowicie zalety i wady. Plusy: są tanie w produkcji, są małe, jeśli są one zawarte, nie ma potrzeby czekać do przerwy w produkcji żarówek nie należy używać toksycznych komponentów, pracują jako stała, więc i prąd zmienny, można użyć ściemniacz, dobra bezproblemowe działanie nawet w bardzo niskich temperaturach. Pomimo tak dużej liczby zalet, wciąż istnieją wady: nie są one bardzo jasne światło, światło ma odcień żółtawy, bardzo gorąca podczas pracy, co prowadzi niekiedy do ognia, gdy w kontakcie z materiałem tekstylnym.

gazowa lampa wyładowcza

Wszystkie z nich są podzielone na lampach wysokiego i niskiego ciśnienia, większość z nich działa na pary rtęci. One zastąpiły żarówki, do którego jesteśmy tak przyzwyczajeni, ale lampy wyładowcze mają masę wad, z których jeden już zostało powiedziane, i jest to okazja do rtęci trucizny, także tu możemy m.in. hałas, migotanie, co prowadzi do większego zmęczenia, liniowy widmo emisji, i tak dalej.

Lampy te można służyć do dwudziestu tysięcy godzin, oczywiście, jeżeli lampy są nienaruszone, a światło emitowane przez nią ciepło jest albo neutralny lub biały.

Zastosowanie sztucznych źródeł światła jest dość powszechne, na przykład, lamp wyładowczych, a bardzo często nadal stosowane w biurach, sklepach lub dekoracyjne lub artystycznego oświetlenia, nawiasem mówiąc, jest to profesjonalny sprzęt oświetleniowy, nie jest również bez lampy wyładowczej.

Produkcja lamp wyładowczych jest bardzo powszechne, co prowadzi do dużej liczby gatunków, najbardziej popularny przyjrzymy się teraz.

świetlówka

Jak już wspomniano, że jest to typ lampy wyładowczej. Warto zauważyć, że są one często wykorzystywane do pierwotnego źródła światła, lampy fluorescencyjne żarówki są o wiele bardziej wydajne, a więc zużywają one taką samą moc. Ponieważ mamy już rozpoczął porównanie z żarówkami, właściwe jest następujący fakt – żywotność świetlówek może przekroczyć dwudziestu razy żywotność żarówek.

W odniesieniu do ich gatunku, częściej korzystać z lampy rtęciowej, rurowy, i wewnętrzną i są z parami rtęci. Jest to bardzo ekonomiczne źródło światła, które jest powszechne w instytucjach publicznych (szkoły, szpitale, biura i tak dalej).

Źródła światła naturalnego i sztucznego, których przykłady rozważaliśmy, są istotne dla ludzi i innych istot żyjących na naszej planecie. Zasoby naturalne nie pozwalają nam się zgubić w czasie, a sztuczna troska o nasze zdrowie i samopoczucie przedsiębiorstw, zmniejszenie odsetka wypadków i ofiar śmiertelnych.