282 Shares 5560 views

Dioda półprzewodnikowych. Podstawy elektroniki

Przy całej różnorodności nowoczesnej bazy elementu elektroniki nie należy zapominać, że jest ona oparta na bardzo prostych rzeczy, z których jeden jest dioda półprzewodnikowa.

Należy zauważyć od razu, że na pierwszy rzut oka jest prostym elementem. W rzeczywistości, jego zastosowanie pozwala rozwiązać różne zadania w dziedzinie elektroniki i elektrotechniki. Technologia produkcji takich urządzeń nie jest szczególnie trudne.

Dioda składa się z dwóch różnych typu przewodności materiałów nazwie domeny N-przewodności p przewodności. Jeśli weźmiemy pod uwagę zasadę działania diody półprzewodnikowej, potrzeba, aby przejść do takich rzeczy jak złącza pn, emisja elektronów, dyfuzji, innych podobnych efektów fizycznych. Dlatego, pozostawiając omówienie tych pytań dla innej okazji użyć porównania. Porównaj diody półprzewodnikowej może być zaworem. Z uwagi na jego strukturę, złożone z dwóch różnym przewodnictwie typu materiału w takim urządzeniu jest jednostronne przewodności, co oznacza, że prąd elektryczny przez niego przepływa tylko w jedną stronę. To samo dzieje się przy użyciu zaworu – powietrze lub woda przechodzi tylko w jednym kierunku. Aparat rower – na przykład: do przepływu powietrza, oraz z powrotem – nie.

Wydawałoby się bardzo prosty efekt – przewodność w jedną stronę, ale daje wiele możliwości wykorzystania go w praktyce. W szczególności, dioda półprzewodnikowa wykonuje AC konwersji DC. Istnieje cała klasa produktów zwanych diody prostownicze.

Działają one podobnie jak zawór. Gdy biegunowość napięcia stosowane do wyrobu odpowiada wymagana, czyli gdy napięcie Plus jest stosowany do urządzeń plus i minus do minusa, a następnie za pośrednictwem prądu elektrycznego, jeśli nie, nic się nie dzieje.

To ze względu na efekt opisany napięcia AC jest przekształcany w stałą. Obwód wejściowy jest doprowadzany do napięcia zmiennego, ale napięcie na półprzewodnika przechodzi tylko właściwą polaryzację. W rezultacie otrzymujemy napięcie wyjściowe tylko jednej polaryzacji, a pulsujący, czyli różnej amplitudzie.

Nie jest to tylko jedno z zastosowań urządzeń półprzewodnikowych. Na skrzyżowaniu PN, który jest podstawą diody, istnieją inne właściwości, z których wiele jest określone szczegółowo w produkcji. Te cechy są podstawą dla innych, bardzo różnych klas urządzeń. Ten zenera diody o wysokiej częstotliwości i impulsowe diody, warikapem, fotodiod, LED, itp Ale wszystkie z nich są oparte na właściwości złącza pn.

Jednakże, istnieje klasa urządzeń, zwane „półprzewodnikowe Gunn dioda” nie wiąże się z powstawaniem takiej zmiany. Ich praca opiera się na tak zwany efekt Gunn. Jest to spowodowane szeregiem złożonych zjawisk występujących w układzie półprzewodnikowym w określonych wpływów zewnętrznych. W wyniku tych procesów, prąd płynący przez jego kryształ zmiany występują drgania. Ale dla takich urządzeń ich wytwarzania i zastosowania. Są one zazwyczaj wykorzystywane w technologii mikrofalowej jako źródło drgań.

Diody są integralną częścią każdego urządzenia elektronicznego. Są one wykorzystywane do oddzielania i konwersji napięcia, stabilizację, filtrując hałas; łatwiej notować przypadki, gdy nie są one używane. Dla nich istnieją różne rodzaje obudowy, przeznaczone do różnych prądów i napięć i instalowane zarówno w obwodach wejściowych i wyjściowych w urządzeniach elektronicznych. Diode – to chyba jeden z najbardziej powszechnych urządzeń półprzewodnikowych.

Teraz wiesz, co diody półprzewodnikowej, i jakie są możliwości jego wykorzystania.