458 Shares 8763 views

Natterjack: siedlisko, opis, zdjęcie

Być może czytając słowo „żaba” w tytule tego artykułu, ktoś skrzywił się z niesmakiem. Sama wzmianka o tych płazów wielu ludzi jest dość nieprzyjemne skojarzenia: odebrać stworzenie frustrujące, ponieważ cała skóra w jego „brodawki”, a ogólny wygląd nie jest najbardziej przyjemny. Ale spieszę zapewnić, że tak nie jest. Jeśli uważnie rozważyć ropuchę, to zwierzę może nawet czuć sympatię.

Obecnie istnieje ponad trzysta gatunków żab – woda, wspina noc, żyworodne. Ale dziś bohaterem tego artykułu będzie najbardziej skrót paskówka. Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w Europie Zachodniej i na terenach byłego Związku Radzieckiego, występuje tylko w krajach bałtyckich, Północno-Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi.

Natterjack: opis

Ten płaz z licznymi starymi ropuchy (Bufo). Czasami nazywany jest śmierdzący ropuchy (Bufo calamita). Odnosi się to do rzędu ogona. Ropucha, fotografia, która nie jest zbyt powszechne w publikacjach zwierząt, jest typowym przedstawicielem swojej rodziny, która mieszka na prawie wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii.

Nie możemy powiedzieć, że jest to wielka ropucha. Jest to średniej wielkości zwierzęcia. Zazwyczaj są osoby około pięciu centymetrów długości. Toads ośmiu centymetrów długości i powyżej są bardzo rzadkie.

cechy zewnętrzne

Natterjack ma ciekawą barwę. Jej powrót jest pomalowany w kolorze jasnoszarym i oliwkowym. Jest pokryta licznymi ciemnymi plamami. Lekka listwa, która biegnie wzdłuż środkowej części pleców i głowy, odróżnia ten amfibii z zieloną ropuchę, która dziś jest powszechne.

Lumpy skóry, ale bez kolców. Ten odróżnia ją od żaby, których skóra jest całkowicie gładka i chroniona przed wysychaniem śluzu. ropuchy trzciny pojedynczy skórzany pokryty licznych małych gruczołów wydzielających toksyczną substancję. Dwa kolejne duży gruczoł położony w pobliżu uszu. Nazywane są parotidy.

Brzuch jest w kolorze szaro-biały odcień. Oczy są ułożone poziomo. Mężczyźni tego gatunku żab mieć potężne ubytków gardła, przez które słyszał w dużej odległości. I drugi trzpień wewnętrzny jest w przybliżeniu te same wymiary. Mężczyźni i kobiety różnią się kolorem gardła – u samic jest to pomalowane na biało, a mężczyźni – w kolorze fioletowym.

Ochrona przed wrogami

To nie przypadek, paskówka otrzymał od natury jest tak skromne ubarwienie i trujące gruczoły. Jest to jedyna ochrona tych zwierząt wolnobieżnych w walce o byt. Wyczuwając niebezpieczeństwo, paskówka próbuje uciec, ale jeśli tego nie uczyni, strach ona ściąga skórę i pokryta białą pianę cieczy, która ma bardzo nieprzyjemny zapach.

Aby nie paść ofiarą borsuki, wrony lub jenota, ropucha powinny być prawie niewidoczny. Jeśli drapieżnik jeszcze udało mi się zauważyć płazów i porwać go, a potem nie będzie zazdrościć. Ryczałtowe gruczoły jadowe, refleksyjny uwalniający substancja o ostrym zapachu obrzydliwe, bardzo gorzki smak, zapewniając efekt wymiotny – zgadzają się, że ten „przysmak” może być skłonny tylko bardzo głodnego drapieżnika. Osoba trujące substancje wydzielane przez gruczoły, powodować żadnej szkody i nie powodują brodawki (najbardziej błędne).

siedlisko

Mówiliśmy już, że paskówka powszechne w Europie, we wschodniej i północnej części jego zasięgu osiąga w Wielkiej Brytanii, to znajduje się w południowej Szwecji, w zachodniej Białorusi, w północno-zachodniej części Ukrainy, w krajach nadbałtyckich. W naszym kraju można zauważyć tylko w obwodzie kaliningradzkim.

Preferuje się żyć na nizinach. Lubi gleby piaszczyste światło jest dobrze ogrzane słońcem, suchym i otwartych przestrzeniach. Zamieszkuje piaszczyste brzegi rzek, zbiorników wodnych, jezior, porośnięte krzewami i roślinnością trawiastą, mieszka na wrzosowisku.

Można zobaczyć ropuchę na łąkach, na brzegach lasów, w obozach graty, gdzie ukrywała się pod pni drzew, ułożone w stosy. Natterjack czuje się na pola uprawne (z luźnej glebie). W Pirenejach wznosi się na wysokość ponad dwóch i pół tysiąca metrów nad poziomem morza.

Zachowanie in vivo

Po zimie Natterjack jest aktywny na koniec kwietnia. Zazwyczaj aktywna o zmierzchu, dzień jest aktywny rzadko, to zwykle dzieje się w pochmurną pogodę.

W okresie spoczynku (zima) ukrywa się w jaskiniach lub innych schronień – w naturalnych nisz, pod kamieniami, w szczelinach ziemi, czasami zakopane w ziemi. Podstawą diety – owady. Podczas hodowli praktycznie nie przyjmuje pożywienia. Dojrzałość płciowa przychodzi do czterech lat. Średnia długość życia wynosi piętnaście lat.

Hibernacji paskówka wysłane końca sierpnia, gdy temperatura spada do 10 ° C

Paskówka karmi?

ropuchy trzciny wolą żywić się bezkręgowcami pełzające mrówki, chrząszcze, ślimaki, robaki i inne.

Ta ropucha (fot widać poniżej) – jeden z niewielu wśród swoich „krewnych”, który wykonuje swoją zdobycz. Wietrząc zdobycz, ona raczej szybko zwrócił się ku niej i chwyta usta.

reprodukcja

Propagowane paskówka w ogrzanym ciał płytkich wodach stojących, mocno porośnięte roślinności. Czasami samica składa jaja w wodach słonych. Do rozmnażania wymaga temperatury wody nie mniejszej niż + 18 ° C Okres ten trwa od drugiej połowy kwietnia do końca lipca. tarło masa zazwyczaj odbywa się w maju lub czerwcu.

Zwykle po południu w tym czasie jednostki są na dnie zbiornika. Sznury Ikryanoe mają szerokość pięciu milimetrów, o długości 1,6 m. W rzadkich przypadkach, mogą osiągać długość 3,2 m. Znajdują się one w płytkich głębokości (20 cm). Jaja średnicy 1,6 mm, co najmniej w dwóch rzędach. W tym samym czasie samica może złożyć do 5250 jaj.

Larwy rosną do 8,5 mm. Rozwój trwa 55 dni. Przed ropucha kijanka metamorfoza dorasta do 28 mm. Żywią się szczątkami, pierwotniaki na fitoplankton i małych skorupiaków.

Ropuchy tego gatunku rosną bardzo powoli. Kiedy kijanka staje się mały, ale energiczny ropuchę, zwierzę pochodzi ze zbiornika. Nieletni, którzy po prostu wyjść na ziemi, na długości 1 centymetra. Są one bardzo sprytnie podejść, naciskając brzuch.

wytrzymałość

Były Związek Radziecki paskówka mieszka na wschodnim skraju zasięgu. Ten gatunek jest bardzo nierównomiernie rozłożone. W niektórych regionach, ich liczba jest dość wysoka, podczas gdy inni świętowali upadek liczby i redukcji siedlisk.

Występuje na terenie niektórych rezerwatów. Gatunek ten jest chroniony Konwencji Berneńskiej (Załącznik II). W wielu krajach jest to rzadki rodzaj Natterjack. Czerwona Księga ZSRR, a także Red Book z Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii i Rosji dokonały w swoich listach płazów bezpieczeństwa. Ekologii badanych gatunków są obecnie niewystarczające.

Natterjack: Ciekawostki

Ta żaba nie jest w stanie dobrze skakać, jak żaby, ponieważ krótsze kończyny tylne. Jej skoki są ani wysoki, ani długie.

Ropucha tego typu – bardzo złym pływaka, tak aby był w głębokim zbiorniku wodnym, może łatwo utonąć.

Ale potrafi umiejętnie wspinać Pniak lub wyjść z głębokiej studni. Ponadto łatwo wkrada się na nachylonej pnia drzewa, ale tylko wtedy, gdy kora ma przynajmniej trochę chropowatości.

I kolejny ciekawy fakt. Natterjack porusza bardzo ciekawe: nie pełza, nie skoki, i działa, i na wszystkich czterech nogach i zginanie wstecz śmieszne. Przypomina to małe gryzonie, ale nie bezogonowy płazy.

Natterjack otrzymał tytuł najgłośniejszych żab na świecie. częstotliwość dźwięków emitowanych przez mężczyzn podczas godów, jeden i pół tysiąca herców.

Czasami ropuchy trzciny zdecydować się na zimę gniazd jaskółek na piaszczystych brzegach. W jednym z norek może rozstrzygać kilka ropuch.