178 Shares 6933 views

Wojny punickie

Wojen punickich Rzym były Północna moc Afryki, fenicki miasta Kartaginy istnienia Rzymu, jak również o dominację w zachodniej części Morza Śródziemnego. Pierwsza umowa handlowa między Rzymian i Kartagińczyków zawarta została w 509 roku pne Na podział sfer porozumień wpływających zostały odnowione w roku 348, 305 i 281 roku roku pne.

Przez wieki, Kartagina była walka o dominację z sycylijskich Greków. W tym południowo-zachodniej części Sycylii jest sfera wpływów Kartagińczyków (Carthage). Sycylijskie Grecy w początkach 3 wieku. BC. e. Nie byli w stanie poradzić sobie na własną rękę ze wzrostem ciśnienia. W rezultacie, zostali zmuszeni do szukania pomocy z zewnątrz, w szczególności, do króla pyrrhus, a później (po zdobyciu na południu Włoch przez Rzymian) – do rządu rzymskiego.

Wojna starożytnym Rzymie było konsekwencją pewnych zdarzeń. W 282 roku pne w Messana (greckie miasto) weszła włoskich najemników (według niektórych źródeł, były one nazywane mamertyni) i zdobył je. Ale Hiero z Syracuse (gubernator miasta) zaczął odpędzać najeźdźców. Mamertyni podzielone żądania zewnętrznego wsparcia: niektóre poprosić o pomoc Rzymian i innych – od Kartagińczyków. Niezadowolenie z Rzymianami było spowodowane inwazją Kartagińczyków Messana.

Wojny punickiej rozpoczęła się w 264 pne g. e. z lądowania Rzymian na Sycylii i wydalaniu Kartagińczyków z Messana. Doprowadziło Roman wojska konsul Appiy Klavdy. Linijka Messana zawartej z Rzymu Unii. Razem pojechaliśmy Kartagińczycy i od Agrigento. Pomimo faktu, że wcześniej Rzymian, ich flota nie była, szybko zbudował go i wygrał kilka zwycięstw nad Kartagińczyków, znane ze swojej władzy nad morzem. Pierwszy marynarki zwycięstwo zdobyte na północnym wybrzeżu Sycylii Duilio. W walce zastosowanie wynalazku przez Rz pokład mostów. W 256 roku pne Konsul Regulus wygrał kolejny zwycięstwo w Eknome. Z jego armii, wylądował w Afryce. W 255, Rzymianie zostali pokonani przez wynajętego dowódcy Xanthippe więzień dostaje Duilio. Jednak pomimo nędzy Rzymian, pogarsza straty podczas burzy kilku flot, były zwycięskie na lądzie w fenickiego miasta w zachodniej Sycylii Panormo. W okresie od 248 na 242 lat Rzymianie odsunął od sycylijskich miast armii Kartaginy pod dowództwem Hamilkar Barkas. Ten utalentowany wódz wygrywa zarówno morskich i lądowych zwycięstwo. Jednak sytuacja zmieniła się w 242, po klęsce Kartaginy floty na wyspach Egatskih. W wyniku tego, że morze było zdominowane przez Rzymian, a Hamilkar został odcięty od Kartaginy, Punicians zostali zmuszeni do zawarcia bardzo niekorzystne dla świata. Umownie, musieli porzucić Sycylię całkowicie. Konflikty w Carthage wojny punickiej Mocy zawieszony na jakiś czas. Dzięki wyeliminowaniu Kartagińczyków z walki, Rzymianie zdołali przejąć Sardynia.

Wznowione wojny punickiej w wyniku ekspansji Kartaginy w Hiszpanii. Począwszy od 237 roku Kartaginy generałów (Hasdrubal, Hamilkar, Hannibal) podbił różnych plemion hiszpański. W 218, Rzymianie wojnę Kartaginy. Powodem było zajęcie unii Rzymianie Sagunto. Dowódca Hannibal przechytrzył Rzymian, którzy oczekiwali jego inwazję z morza, przekroczeniu Pirenejów i Galii, a także praktycznie niedostępne Alpy, aż do północy Włoch. Ze względu na swoją gwałtownością i szybkością, zdobył kilka wspaniałych zwycięstw. W 216, w Bitwa pod Kannami Hannibal łamie Roman 80 tysięcy żołnierzy. Jednakże, należy zalogować się w Rzymie, że nie udało. Pomimo tego, Hannibal kieruje nasz wzrok w stronę bogatych miast włoskich. Jednak w 214, zwycięstwo Kartagińczyków skończona. Aż do 202 lat Kartaginy generałowie zostali pokonani. W rezultacie, zrobili spokój.

Działania wojenne zostały wznowione w 149, Rzymian. Obawiając ożywienie Carthage, rzymskiej armii oblegających miasto. Mieszkańcy bronili trzy lata. Jednak w 146 Kartagina została zdobyta i zniszczona.

Wojny punickiej zniszczyła południowe Włochy tak, że kiedyś kwitła krawędź stracił znaczenie gospodarcze.