527 Shares 4108 views

Kleszcze po cesarskim: przyczyny początku, objawy i leczenie

Zgodnie z statystyką, prawie 25% dzieci urodziło się przy pomocy cięć cesarskich, co może powodować pojawienie się różnych chorób u kobiet. Więc co druga młoda matka ma skoki po takiej operacji chirurgicznej. Są to cienkie folie, które łączą narządy małego miednicy, zakłócając ich normalne funkcjonowanie. Skoki po cięciu cesarskim są tworzone z powodu naruszenia surowicy pokrywy otrzewnej.

Objawy

W większości przypadków nie jest możliwe wykrycie obecności zrostów. Przez długi czas nie dają żadnych wskazówek co do wyglądu. Już w bardziej zaniedbywanej formie kobieta może odczuwać trudności w ruchach jelita (zaparcia), wzdęcia, ból w dolnej części pleców i dolnej części brzucha. Z reguły takie objawy są najczęściej zakłócane przez naruszenie prawidłowego odżywiania i ćwiczeń.

Skoki po cesarsku: leczenie

Jeśli obecność tej patologii nie wpływa na stan zdrowia kobiety i pracę narządów, nie jest konieczne jej pozbycie się. Jeśli kolce po cesarsku są utrudnione i towarzyszyć bóle, zaleca się uciekanie się do konserwatywnego leczenia, na przykład fizjoterapii. W przypadku niskiej skuteczności tej metody interwencja chirurgiczna jest nieunikniona.

Jeśli kolce po cięciu cesarskim są bardzo silne, najprawdopodobniej lekarz zastosuje aquadisection (usunięcie blizn za pomocą silnego nacisku wody) lub terapię laserową (eliminacja wiązką laserową). Czasami ze skokami trzeba walczyć metodą elektrochirurgii (za pomocą noża elektronowego). Laparoskopia jest również popularnym sposobem na pozbycie się tej patologii. Z reguły uciekają się do niej, gdy występuje niepłodność.

Jedyną wadą zabiegu jest ryzyko ponownego pojawienia się zrostów. Okazuje się, że ta metoda nie gwarantuje ostatecznego ich zbycia.

Zapobieganie zrostom

Po cięciu cesarskim kobieta może zapobiec rozwojowi tej patologii. Po pierwsze, potrzebuje umiarkowanej aktywności fizycznej, którą należy rozpocząć jak najszybciej. Na przykład, nie trzeba długo czekać, aby przylegać do łóżka po zakończeniu odpoczynku – pierwsze kroki w gabinecie należy wykonać w ciągu 9-11 godzin po operacji. Po drugie, należy zwrócić większą uwagę na jakość Twojego odżywiania – warto traktować te produkty, które oczyszczą jelita i nie powodują zaparowania.

Konsekwencje

Zacięcia na szwu po cięciu mogą powodować niemożliwość powtórzonej ciąży (niepłodność). Faktem jest, że w wyniku takiej patologii często występuje naruszenie drożności rur, więc penetracja w macicy jajka staje się niemożliwa. Jeśli kolce są "łańcuchami łańcuchowymi" i jelitami, kobieta może mieć oznaki jego niedrożności w postaci wymiotów, wzdęcia i utrwalania stolca. W tym przypadku wskazana jest pilna interwencja chirurgiczna.