807 Shares 8318 views

Koło równowagi życia lub systemu wartości. Co to jest koło równowagi?

Ludzie mają tendencję do żałowania przeszłości i martwić się o przyszłość. Wszystkie te negatywne doświadczenia zakłócają szczęśliwie życie w obecnej chwili. W końcu tracimy nasz najcenniejszy czas. W celu przywrócenia wszystkiego do swojego miejsca i rozpoczęcia istnienia w zgodzie z samym sobą i planów, należy wyłączyć koło równowagi życia.

Pojęcie coachingu

Coaching jest angielskim terminem dla określonego rodzaju treningu. W tym procesie osoba – klient – jest prowadzona i towarzysza trenera. Jest specjalistą, który pomaga innym w sytuacjach problemowych, w których konieczne jest określanie priorytetów i rozpoczęcie działań zmierzających do osiągnięcia celu. Treść utworu jest bardzo zbliżona do poradnictwa psychologicznego i szkolenia, ale nie ma takiego zawodu osobno. Trener może zajmować się zarówno kwestiami osobistymi indywidualnych, jak i profesjonalnych działań całej firmy lub organizacji. Coaching można zdefiniować jako sztukę własnego rozwoju i osiągnięcia wyników.

Co to jest koło równowagi?

Coaching ma wiele sposobów na realizację zadań określonych przez klienta. Jedną z jego metod jest analiza najważniejszych sfer życia dla ludzi. Zwykle wyróżnia się następujące dziedziny: kariera, finanse, zdrowie, znajomi i rodzina, sprawy zwyczajowe i dom lub przestrzeń, rozrywka i rekreacja, wzrost osobisty, rozwój duchowy. Możesz wybrać inne ważne rzeczy dla konkretnej osoby.

Tak, koło równowagi życia jest dość skuteczne ćwiczenia trenerskie, które pomogą:

– określenie aktualnych wydarzeń w twoim życiu;

– wyraźnie podkreślić pragnienie i potrzeby;

– przygotować plany na przyszłość;

– ocenić stopień ich osobistego i zawodowego sukcesu;

– wyciągnąć wnioski, które przyczyniają się do pozytywnych zmian w życiu.

Główne składniki życia

Rozważmy bardziej szczegółowo typowe kategorie, które są uwzględnione w kole życia. Samorealizacji jest jednym z głównych wyższych potrzeb człowieka jako osoby. I przejawia się w:

1. Zdrowie. Jeśli chodzi o pełnoprawne życie, fizyczna forma i samopoczucie powinny być w pierwszej kolejności. Dbanie o siebie i twoją przyszłość objawia się również własnym ciałem.

2. Rodzina i przyjaciele. W bliskich osobach możesz czerpać siłę, są częścią ciebie, twoje wsparcie. Komunikacja, relacje i całe środowisko mają silny wpływ na osobę, w znacznej mierze określa własne poglądy na życie.

3. Praca. Zatrudnienie nie tylko przynosi dochód, ale jest niezbędną stroną życia, gdzie objawia się umiejętności, zdolności i talenty. Ważną częścią równowagi jest satysfakcja materialna i ulubiona rzecz.

4. Codzienne życie. Z życia codziennego nie można uciec, ale w tym samym czasie obowiązki domowe nie powinny być ciężarem. Powinno się to dać rozsądnie, co wystarczy, aby utrzymać dom w czystości i porządku.

5. odpoczynek. Jak tylko będzie wolny czas, możesz pójść do natury, spotkać się z przyjaciółmi, po prostu zrelaksować się w cichej muzyce i unikać hałasu z miasta. Aby uzyskać siłę i przełączyć się z aktywnych codziennych dni, pomogą wszelkiego rodzaju twórczości – dziania, rysowania, tworzenia pocztówek itp.

6. Osobisty i duchowy wzrost. Bez samodoskonalenia i rozwoju człowiek nie może istnieć. Nie możesz stać nieruchomo, przynosząc różnorodność do życia – zdobądź nową wiedzę, zdobądź doświadczenie.

Rysowanie własnego koła balansu

Cały proces może potrwać godzinę lub dłużej. Ale w każdym razie nie spiesz się, musisz spędzić ten czas z zyskiem. Odkładanie obcych spraw, skupia się tylko na sobie i na zrozumieniu, co jest koło równowagi życia, jakie są jej elementy.

Po pierwsze, musisz wziąć białą kartkę papieru i narysować na niej okrąg, dzieląc ją na osiem części. Potem podpisujemy, jaki sektor należy do tego obszaru życia, i daj im ogólną ocenę na 10-punktową skalę. Kryterium oceny jest stopień zadowolenia (z pracy, relacji rodzinnych itp.). Lepsze dla przejrzystości użyj kolorowych ołówków lub znaczników, które mogą zasłaniać określony obszar obrazu.

Druga wersja ćwiczenia

Proponowane zadanie może być również wykonane przy użyciu określonego programu komputerowego. Więc koło ważnej równowagi w programie Excel jest wykonywane w następujący sposób. Wcześniej musisz pisać na papierze nazwy sfer i wynikające z nich wartości liczbowe. Określ liczbę sektorów na wykresach tabeli Excel. Następnie kliknij na "wstaw" w oknie dialogowym i wybierz "wykres kołowy" lub "okrągły histogram". Najważniejszą sprawą jest to, że robimy dane i nie zapominajmy o ich podpisie, aby było bardziej jasne, co pokazano na rysunku.

Interpretacja wyniku

Wszystkie pola są połączone. Jeśli reprezentują równoważny rozwój, to w życiu istnieje niezbędna harmonia. Można powiedzieć, że jeśli na przykład osiągasz sukces w swoim zawodzie, co przynosi dobre dochody, ale zdrowie pozostawia wiele do życzenia, to najprawdopodobniej praca zajmuje zbyt wiele wysiłku. Konieczne jest skorygowanie harmonogramu, poświęcić więcej czasu na odpoczynek. Obszar duchowy może cierpieć, a w przeciwieństwie do niego może rozwijać się kulturowa i rozrywkowa strona życia. Wtedy człowiek jest także niedbale nastawiony do siebie – nie jest zainteresowany jego wewnętrznym światem. Waga zostaje złamana, co z kolei prowadzi do negatywnych uczuć i dalszej apatii.

Korzyścią tej metody

Równowaga równowagi życia to strategiczne planowanie życia. Więc możesz to nazwać inaczej. Oznacza to, że twoje życie leży w Twoich rękach, a wszystko idzie w ten sposób, ponieważ sam człowiek wyznaczył takie cele i wybrał ten schemat działania. Bilans równowagi życia pokazuje tylko to, co osiągniesz w danej chwili i prowadzi do wniosków, które trzeba zmienić, aby lepiej wykorzystać swój potencjał lub rozwiązywać bieżące problemy w dowolnym miejscu.

Kompleksowe podejście

Koło równowagi życiowej (lub system wartości) jest doskonałym sposobem na zorganizowanie i ustrukturyzowanie Twojego życia, z uwagi na fakt, że jest wystarczająco szczegółowa ocena obszarów, w których osoba manifestuje się. Im bardziej poważne podejście do procesu, tym bardziej prawdopodobny jest pozytywny efekt. Po przygotowaniu rysunku i wyrażeniu opinii na temat zaznaczonych obszarów życia wskazane jest udzielenie odpowiedzi na wiele pytań, które pomogą Ci zrozumieć, czy jest równowaga w Twoim życiu. Które sektory mają niskie stopy procentowe i dlaczego? Czy jesteś zadowolony z obecnego stanu osobistego i zawodowego? Co można zrobić, aby poprawić harmonizację sfer?

W przyszłości podczas interakcji z trenerem można użyć koła równowagi. Program jego pracy jest tylko pomocnikiem w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów i problemów, niezależnie od siebie i z ekspertem. Trzeba zrozumieć zasadniczą zasadę: aby mało wiedzieć, trzeba działać, aby coś naprawdę zmienić. Teraz, w Twoich rękach, dane, z którymi możesz pracować – wyznaczać cele, przedstawić perspektywy i, w końcu, zbudować nowe życie.