821 Shares 3153 views

Machine Seam: technologia klasyfikacji i realizacji

W przemyśle szwalniczym szwy i szwy maszyn są dalekie od ostatniego. O tym, jak krawiectwo zna ich i wie jak dokładnie to zrobić, wygląd całego produktu zależy. Ale aby dobrze je poznać, konieczne jest zrozumienie klasyfikacji i różnic w technologii wykonania.

Odmiażanie odmian

Wybiera się w zależności od celu pracy cechy produktu i jakość tkaniny, różne technologie montażu. Zgodnie z klasyfikacją, szwy maszynowe mogą być spoinami, krawędziami i dekoracyjnymi wykończeniami. Są one stosowane do różnych części produktu.

Szyny łączące zbierają produkt do pojedynczej jednostki. Jest to podstawa, w jakiej znajduje się przemysł odzieżowy. Bez tych szwów nic nie da się zrobić w ogóle.

Krawędzie są zaprojektowane tak, aby zapewnić swobodne wykończenie produktu. Taki szew maszyny służy nie tylko jako element ozdobny, ale także jako ochrona przed szybkim zużyciem.

Wykończenie szwów nie ma specjalnych konstrukcyjnych funkcji. Oni raczej służą jako dodatkowa ozdoba niż sposób wzmacniania integralności produktu.

Pomimo faktu, że istnieje wiele ściegów, wszystkie są pewne wymagania. Przede wszystkim jest to absolutna równość linii. Nawet jeśli igła pisze zygzaki lub wzory, linia środkowa powinna pozostać prosta i nie przeskakiwać z boku na bok.

Druga to dokładność wykonania. Nie można pisać produktu w dowolnym miejscu. Projektant z wyprzedzeniem obliczył miejsce, w którym zostało to zrobione. Odchylenie od zamierzonego prowadzi do pogorszenia stanu gotowego produktu.

Ściegi łączące ze sobą części

Jakakolwiek klasyfikacja szwów maszyny zaczyna się od połączenia. Są wyróżniane przez kilka gatunków. Choć szczerze mówiąc, wszystkie te odmiany są zbudowane na 2-3 głównych szwach.

Najważniejsze – ściegi. Do nich dochodzi 80% wszystkich produktów. Szyba Obtach jest odmianą poprzedniej, przeznaczonej do szycia produktów w miejscach, gdzie są podatne na największe tarcie

Podszewka szwów jest stosowana w tkaninach pościelowych, zwłaszcza pościelowych. Ma wysoką odporność na ścieranie i jest dość prosty w obsłudze. Szwy do szycia mogą być również nazywane ozdobami, ponieważ nie ma wyraźnej strony twarzy i wstecz. Szczelina jest stosowana tam, gdzie klapki muszą zachodzić na siebie. Jest on wykonywany z przodu urządzenia.

Wszystkie inne szwy maszynowe, których schematy są znane profesjonalnym seamstressom – są skomplikowanymi wariantami powyższego. Ich celowość jest uzasadniona tylko w indywidualnych przypadkach, a ignorancja technologii ich wdrażania nie czyni mistrza mniej umiejętnym.

Główne stawów

Każda kobieta, która może przynajmniej raz usiąść przy maszynie do szycia, może zszywać szwy maszynowe. Robi się w ten sposób: dwa detale są zagięte do wewnątrz i są ściegane zwykłym ściegiem. W tym momencie pojawia się pojęcie "szerokości spoiny". Jest to odległość od krawędzi produktu do miejsca, w którym przechodzi linia. W normalnych warunkach wynosi 0,5-1 cm, ale w zależności od tkaniny i samego produktu może być grubsza lub cieńsza.

W momencie cięcia należy dokonać dodatków na szelkach, w przeciwnym razie rozmiar produktu będzie nieco mniejszy niż pierwotnie planowano.

Szyba Obtacha jest wariantem ściegu. Po obydwu częściach są połączone szwami, są one tak zwrócone, że punkt zgięcia jest dokładnie taki, w którym przechodzi linia. Zatem wykonaj mankiety, kieszenie, kaptury. Jednocześnie szerokość spoiny pachlowej jest znacznie mniejsza. Ma 0,3-0,4 cm.

Znając tylko te dwa szwy, możesz już zrobić większość odzieży.

Obracanie szwu

W praktyce wydajność szwów może być bardziej skomplikowana. Podwójna śruba przegubu nie jest najtrudniejsza, ale wymaga pewnych umiejętności by być idealnym.

Na początek dodamy dwie części z niewłaściwymi stronami do siebie nawzajem. Wykonujemy zwykłe szewskie szwy do szerokości 0,5 cm, a następnie zgniecimy produkt, a z innej strony wykonamy ten sam ścieg, ale 1 mm dalej niż w poprzednim etapie. Tak więc krawędzie zszywanych części są ukryte w bezpiecznej kieszeni wykonanej z tkaniny.

Użyj tego podwójnego szwu przede wszystkim w pościeli, która jest często poddawana myciu, a zatem obciążenie na wolnych krawędziach jest dużo większe niż zwykłego produktu.

Również można go znaleźć na ubraniach dziecięcych, ale z przodu. W ten sposób blizny są usuwane od wewnątrz, a niedokładne krawędzie są ukryte.

Szwy zszywające

Udowodniono, że stawy maszynowe mogą być dekoracyjne. Przykładem tego jest francuski sznurek jeansowy. Drugie imię, które otrzymał z powodu częstego używania spodni jeansowych. Jak wiesz, wewnętrzny szew tego produktu powinien być bardzo silny i niezawodny.

Technologia jej wdrażania nie jest tak prosta, ale nie najtrudniejsza. Wszystko zaczyna się od faktu, że połączone części są złożone nierównomiernie względem krawędzi. Dolna część powinna wynosić około 7 mm. Pozostawiając 7-8 mm od górnej krawędzi, szczegóły są zszyte. Następnie dolna krawędź jest owinięta do szwu i pokryta górną częścią. Cała konstrukcja jest najpierw rozłożona na jedną stronę, a na drugą.

Jeśli wyobrażasz to, to szew jest rodzajem odwrotu. Tylko tutaj linia jest wykonana w taki sposób, aby wszystkie zagniecenia pozostały w tej samej płaszczyźnie z produktem.

Rzadziej stawów

Najbardziej popularne są szwy połączeniowe, których schematy zostały omówione powyżej. Są one używane w większości przypadków. Ale nie ma mniej ciekawych i innych rodzajów szwów.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szew sznurowadła. Obramowuje się dekoracyjnie i wykończeniowo, ale nadal służy do łączenia obu części. Wykonywany jest z przodu. Są dwa typy: z ukrytą krawędzią i wolną krawędzią. Na przedniej stronie produktu skieruj się do góry, przymocuj część do zszycia. Jeśli najpierw migasz lub wygładzisz krawędzie, zostaną one zamknięte.

W ten sposób szykują kieszonki, koce i ozdobne łaty.

Ścieg wycięty jest dekoracyjnym wariantem ściegu. Po wyschnięciu produktu, krawędzie szwu są wygładzone i smugowane ściśle równolegle do głównego szwu, w tej samej odległości od niego.

Wykańczanie krawędzi produktu

Dalsza klasyfikacja szwów maszyn odnosi się do tak zwanego marginesu. Ich głównym zadaniem jest zaprojektowanie wolnej krawędzi produktu, takiej jak spódnica, spód spodni lub dekolt. Na ile dokładnie i rzetelnie zostanie to zrobione, zależy od wyglądu produktu i jego trwałości.

Są dwa główne typy: podostry i krawędzie. Do wyściełania nie są używane dodatkowe szmaty tkaniny. Praca jest prowadzona z wolną krawędzią. Do obrzezania konieczne jest posiadanie dźwigara wykonanego z tej samej tkaniny co główny produkt lub z innych klap. To zależy tylko od pierwotnej idei projektanta.

Pozostawienie krawędzi produktu bez jakiegokolwiek traktowania jest niepraktyczne, ponieważ tkanina rozpada się i rozpuści, co negatywnie wpłynie na wygląd ubrań i bielizny.

Podstawowe krawędzie maszyny szwy

Cięcie produktu jest bardzo ważne. Jest wytwarzany przez zginanie tkaniny z niewłaściwej strony. Istnieje kilka typów szwów pomocniczych. Jeśli po prostu zginiesz tkaninę i zszyj ją w odległości około 0,5 cm od zgięcia, otrzymamy szew z otwartą krawędzią. Wygląda dobrze na lamówce i spódnicę, ponieważ jest lekka i nieuszkodzona. Ale wolna krawędź jest jeszcze lepiej jechać wcześniej, aby uniknąć rzucania.

Ukryta krawędź jest wykonana w następujący sposób. Tkanina jest obracana do wewnątrz, około 0,5 cm, a następnie ponownie, ale o 1-1,5 cm. Ścieg jest wykonany z niewłaściwej strony o szerokości szwu około 1-2 mm. Zapewnia to bezpieczeństwo krawędzi.

I ostatnim sposobem wyściółki jest podwójne szwy. Jest wykonywany w taki sam sposób, jak poprzedni, ale ścieg jest wykonany z boku obu kolan. W rezultacie dostajesz pasek na krawędzi, ograniczony dwoma liniami. Ta metoda jest najczęściej stosowana w dżinsach i grubych spodniach. Wystarczy umieścić kieszeń na wkład elastyczny.

Korzystanie z krawędzi

Obracanie produktu jest bardziej dekoracyjne niż praktyczna potrzeba. Raczej rozsądne jest użycie ściegów, ale nie zawsze uzasadnia ich estetyczny wygląd i sposób tkaniny traktowane w ten sposób zachowuje się.

Obróbka krawędzi jest stosowana na dzianinach, a także w bluzkach lekkich, aby dać im większą lotność.

Technologia wytwarzania szwów maszynowych metodą obrzezania odnosi się do kategorii złożonych. Powodem tego – jednoczesnym kontrolowaniu trzech elementów jednocześnie, które muszą być dobrze połączone ze sobą. W tym przypadku sama krawędź musi ukryć krawędzie wewnątrz wykończenia.

Aby ułatwić to zadanie, na klapie krawędziowej krawędzie są wygładzone tak, aby były dobrze trzymane z niewłaściwej strony. Następnie należy przeciągnąć wszystkie części produktu i dopiero wtedy przejść do linii. Szerokość szwu przy krawędziach wynosi 0,1-0,2 cm, co wymaga pewnej umiejętności z krawcowa.

Ściegi dekoracyjne

Nowoczesne maszyny do szycia mogą wytwarzać więcej niż jedną maszynę i kilkadziesiąt. Oznacza to, że w miejscach, gdzie linia jest zauważalna, nie jest konieczne utworzenie prostej. Jeśli jest to właściwe, można rozpocząć zygzak, falę lub półksiężyca. Spowoduje to, że zewnętrzna strona odzieży jest bardziej niezwykła i atrakcyjna.

Również ozdobne szwy mogą być użyte jako elementy prostego haftu. W tym celu można trochę trochę ćwiczyć, aby dokładnie zrozumieć, jak dana tkanina zachowuje się z tego rodzaju ściegiem maszyny. Kilka minut ćwiczeń pozwoli uzyskać zupełnie nietypowy wynik, ponieważ zwykła maszyna do szycia jest już jakiegoś rodzaju techniką haftowania autora.

Dekoracyjne szwy maszynowe

Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć: dekoracyjne i wykończeniowe szwy są zawsze zauważalne. Dlatego, jeśli zrobisz, to tylko sto procent jakościowych.

Możesz je zastosować wszędzie: zrobić fałszywy kieszonk lub zszywać suwak, który nic nie otwiera, ściegnij długość i szerokość produktu, tworząc efekt patchworku lub quilting.

Najważniejsze jest, aby nie bać się eksperymentowania i w przybliżeniu wyobrażać sobie, jaki wynik otrzyma ta lub dodatkowa linia na gotowej bluzce lub spodniach.