736 Shares 9014 views

Małża Morza Czarnego: opis, korzyści, recepty

Wiele słyszałem o korzyściach płynących z owoców morza. Tak samo jest z małży Morza Czarnego, który teraz Strzałem w dziesiątkę nie tylko smakoszy produktów morskich, ale także dla wszystkich tych, którzy próbowali je co najmniej raz. Szczególnie popularny produkt jest wśród tych, którzy oglądają ich zdrowia, ponieważ małże wystarczająco pożywne, a tym samym mają niską zawartość kalorii, co jest bardzo cenione.

Głównym siedliskiem mięczaków jest uważany dna morskiego, ale w dzisiejszym świecie, nie są specjalnie wyposażone farmę, na której uprawiane są małże sztucznie.

M ECTA żywe małże

Małża Morza Czarnego, których opis można zobaczyć w tym artykule – mieszkaniec wodą morską, małż. Ma powłoki, owalne, podłużne zewnątrz gładką w dotyku.

Czarnomorskie małży żyje w koloniach, często są umieszczane na skałach w strefie przybrzeżnej, dołączając je ze specjalnymi wątki – bisior. Żywi się planktonem, przechodząc przez powłoki ogromne ilości wody.

Duża liczba małży wynika płodność samic. Tak więc, podczas tarła jedna osoba może złożyć do 20 milionów jaj, z których o dniu luku lichinkopodobnye osobników. Małża ma doskonałe dostosowanie do życia ostrych zmian stężenia soli w wodzie, a jego temperatura.

Opisane mięczaki różnią się rozmiarem, kształtem i czasu trwania cyklu. Na przykład, średnia małże Morza Czarnego może żyć nawet do 6 lat, północna – do 12 lat, a Pacific – 30 lat. Nawiasem mówiąc, zdarzały się przypadki, kiedy poszczególne muszle małży znalazł perłę Morza Czarnego, ale jest to dość rzadkie.

Miejsc stałych małżami siedliskowych są uważane umiarkowanych i tropikalnych wodach oceanu. A najlepsze jest to, że rozmnażają się w wodach Morza Czarnego. W niektórych krajach istnieją farmy do uprawy małże w sztucznym środowisku. Pierwszym, który podniósł własną rękę, byli żeglarze z Irlandii w 13. wieku.

Zakres małżami

Małża Morza Czarnego, stosowanie która składa się nie tylko do oczyszczania wody morskiej, stosowane jako pokarm. Jest możliwe, gotować, smażyć, pieczeń z warzywami, parzona, wzdęcia i dodawanych do innych produktów. Dzisiaj, owoce morza jest dość popularny w wielu krajach europejskich.

Do spożycia przez ludzi, muszą być starannie wybrane z całą skorupy małży, bez żadnych uszkodzeń. Ważne jest, aby wiedzieć, że używasz tylko szczelnie zamknięte muszle. Otwiera małża Morza Czarnego pod wpływem wysokiej temperatury, a jeśli tak się nie dzieje po zabiegu, należy go wyrzucić.

Używany do gotowania mięsiste wnętrze, płaszcz i cieczy powłoki. mięso małż ma lekki, delikatny kolor, miękkie tekstury, słodki smak i przyjemny aromat. małża Morza Czarnego, które mogą być postrzegane w papier fotograficzny jest idealny do dodawania do ziemniaków, różne rodzaje zbóż, makaron, często jest ona przygotowana z warzywami i dodać do sałatki. I koneserzy dodać małże w zupę, gulasz, ryżu, makaronów, a nawet souffles. Ponadto, są one częścią wielu wyśmienitych sosów.

Ważne jest, aby pamiętać, że małża – produkt, które powinny być spożywane natychmiast po ugotowaniu. To nie może być przechowywany w lodówce w celu podgrzewania, ponieważ jest obarczona poważnego zatrucia.

Użyteczne właściwości produktu

Eksperci twierdzą, że małże – naturalne białko, które jest w stanie konkurować z wołowiny i ryb. Skorupiaki, które są najbogatsze i najbardziej satysfakcjonująca część. Tak więc, mięso małża zawierają największe ilości kwasów tłuszczowych omega-3, witamin i minerałów, a mianowicie:

 • Najbardziej witamin z grupy B;
 • witaminy z grupy C;
 • kwas foliowy, żelazo, fosfor, mangan, selen i cynk.

Jeść małże w małej ilości, można przyspieszyć metabolizm, pozbyć się zmęczenia, stanu depresyjnego, pokłonu i utrata witalności. Wszystko to zapewnia, że obecność w produkcie witaminę B 12. selen zapewnia układ odpornościowy, jest to szczególnie ważne dla gruczołu tarczowego. Mangan jest odpowiedzialny za integralność i gęstość kości, a także energii. Jeść małże jest zalecany do niektórych chorób krwi.

Midia jako produkt dietetyczny

Znawców właściwości produktów dietetycznych, stwierdza się, że białko mięsa małża zapewnia równo ciała z czerwonym mięsem. Ale w tym samym produkcie morskiego ma mniej tłuszczu, a zatem nie podnosi poziomu cholesterolu. Małże Czarnomorska ma około 75% energii w stosunku do wołowiny i prawie 3 razy dłużej wymagane dla serca zawiera naturalny system białka.

Kardiolodzy są przekonani, że kwasy omega-3, znalezionych w małżami mięsnych są jednymi z najsilniejszych naturalnych cardioprotectors. Regularne stosowanie tego produktu zmniejsza ryzyko wielu chorób serca, w szczególności, zapobiega arytmii.

Naukowcy twierdzą, że 100 gramów małżami na codzień są w stanie dostarczyć organizmowi codzienną normę wszystkie niezbędne witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Poza owocami morza pozytywnie wpływają na kształtowanie szczupłej sylwetki, ponieważ nie przyczyniają się do powstawania komórek tłuszczowych w organizmie.

Przeciwwskazania i szkód

Pomimo bogatej kompozycji i stosowania produktów morskich, istnieją przypadki, w których małże są przeciwwskazane do stosowania, a mianowicie:

 • jeśli są to produkty morskie nadwrażliwości;
 • w przypadku problemów z krzepnięciem krwi.

Należy pamiętać, że brak przeciwwskazań nie ma powodu, aby tylko mieć małże, ponieważ ich nadmierne używanie może wywołać pewne konsekwencje dla danej osoby.

Nie można tracić z pola widzenia i informacje na temat zdolności małżami do czyszczenia wody z morza, a więc gromadzić szkodliwych substancji. Dlatego konieczne jest, aby kupować i gotować małże żyje, aby mieć pewność, że ich świeżości. Zamrożone Zastosowanie jedzenie jest również możliwe, ale tylko od zaufanych producentów.

Małża Morza Czarnego: recepty

Gulasz Małże z warzywami, które oferujemy, obejmuje gotowanie 2 porcje. Trzeba zabrać ze sobą:

 • 400 g mięsa małża;
 • jeden z marchwi;
 • duża cebula;
 • 1/2 h. L. sól;
 • 2 ząbki czosnku;
 • gałązka porów;
 • 2 łyżki. l. olej roślinny.

Mycia i czyszczenia muszli małży przed zanieczyszczeniem. Oddzielania mięsa – powłoka ta może być zanurzane w gotującej wodzie przez 7 minut. (Aż do całkowitego wynalazku). I gotować mrożone małże, potrzeba nie więcej niż 10 minut.

Następnie na patelni z olejem roślinnym Włożyć cebulę i smażyć, dodać starte na grubej marchewki trących, a także trochę palone. Małże gotowe, jeśli to konieczne, pokroić i dodać do garnka do zazharki. Następnie zniszczyć porów i dodać do tego samego. Ponad gotowania mieszać stale produktów. Już w końcu, dzięki chesnokodavku ściskając czosnek danie było pachnące. Pieprz, sól, dodać przyprawy do własnych upodobań. Danie jest gotowe do jedzenia! Przy stosowaniu można udekorować zielenią.

zupa z makaronem z małżami

składniki:

 • 100 g mięsa małża;
 • 1-3 bulw;
 • 20 g korzenia pietruszki;
 • 20 g masła;
 • kluski;
 • sól, papryka, przyprawy korzenne.

Aby przygotować zupę, trzeba wziąć wstępnie gotowane mięso małży, posiekać i podsmażyć z cebulą i pietruszką na maśle. Jednocześnie wrzenia na kilka minut, gotowane i wstępnie solonej wody, makaron, a następnie woda jest odprowadzana i przemywa.

W wrzącego rosołu z makaronem smażony dodać małże z cebulą i makaronem, wszystko gotować do pełnego gotowania. Używamy przyprawy do smaku. Przed podaniem zupę mogą być ozdobione posiekane zioła.

Małże z ryżem i warzywami

Potrzebne będą:

 • 1/2 Art. Ryż;
 • 2 kg małże powłoki;
 • 3x. słodkiej papryki;
 • 2 duże pomidory;
 • 5 zielonych cebuli;
 • przyprawy, cytryny;
 • masło;
 • ser twardy.

Do przygotowania trzeba umyć ryż, gotować w osolonej wodzie. Gotowane pranie ryż i składają się durszlak do kanalizacji. Pogodne małże shell od brudu, spłukać.

Patelnia położyć trochę masła, gdy się rozpuści, dodać posiekaną cebulę i smażyć. Cięcie pasm papryka i dodać do naczynia, smażyć wszystkie kilku minut, ciągle mieszając. W tym czasie papryki są miękkie i lekkie. Patelni dodać pokrojone pomidory, smażone, sól, pieprz.

Z drugiej podgrzewanym garnku, rozłożone małże i przykryć pokrywką. Jest to konieczne do odprowadzania wytworzonej piany pod pokrywą i smażyć aż ujawnienia kompletne powłoki. Ujawnione małże doprawione przyprawami do smaku i wlać sok z cytryny.

Oczyścić mięsa z muszli, usunięcie nadmiaru zanieczyszczeń, niektóre ujawniona powłoki dla dekoracji.

Następnie wymieszać małże z pieczonymi warzywami i dręczony na średnim ogniu przez kilka minut. Następnie wszystko wymieszać z ryżem, dać mu czas na rozgrzewkę. Gotową danie rozkładać na talerze, posypać ziołami i tartym serem. Udekoruj małże z muszli i służyć.